Tűz a nap a kartali focipályán, a lacikonyhában komótosan forog egy grillcsirke a nyárson. Csokoládéra éhes gyerekek ólálkodnak a Szabad Föld sátra körül, a rajzverseny még tart: Komáromi István rendőr-dalszerző-műsorvezető mikrofonnal a kezében, míg a játszótéren huszonkilenc község keménykötésű daliái masíroznak állomásról állomásra, sodrófahajítástól a petrencerúdtartásig. Augusztus tizenharmadika, szombat: zajlik a Magyarország Legerősebb Faluja versenysorozat döntője.
A Magyar Technikai és Tömegsportok Országos Szövetsége (MTTOSZ) által szervezett versengés központi gondolata egyszerű: a fizikai munkában egyszerre megfáradt és megszíjasodott vidéki embereknek adjunk lehetőséget arra, hogy játékos körülmények között összemérjék erejüket, drukkoljanak, versenyezzenek és szórakozzanak. Lényeg a virtuskodás: rendszeres és módszeres sportolásra a napi gürcölés mellett nincsen lehetőség, viszont a munkával megszerzett izomkötegekkel szívesen büszkélkedik az ember - gyűjtsön tehát minden község csapatot a legerősebb férfiakból és asszonyokból, és döntsék el szépen, ki húzza messzebbre a kamiont. A csapatalakítás, taktikázás, szervezkedés összekovácsolja őket, ráadásul olyanokkal találkozhatnak, akik hozzájuk hasonló körülmények között élnek - az ország másik felében, vagy akár a határon túl. Nem csoda, hogy a polgármesterek is szívesen tartanak velük: végre nem arról van szó, hogyan halad a csatornázás, hanem nagy közös bográcsozásról és embert próbáló versengésről. Hasonló az indíttatása a Szabad Föld Kupának: a kispályás focibajnokság döntőjére is Kartalon kerül sor.
{p}- Mosolyogj, Feri! - biztatják társukat a nagyigmándi asszonyok, de Feri nem tud mosolyogni: már két perce tartja az ötkilós petrencerudat.
Mellettem a csapat sofőrje kibicel látható élvezettel:
- Feri mind közül a legerősebb - mondja büszkén. Szemét most egy vékony, inas lányra veti. - Az asszonyok közül meg ő. Érdekes, az ember azt hinné, hogy a nagydarabok bírják jobban, de ez a vékonyka köztük a legizmosabb - elmélkedik.
A nagyigmándiak régi motorosok már, évek óta visszatérő vendégei a döntőnek. Előre készülnek és gyakorolnak, jól ismerik a feladatokat - talán ezért van az, hogy a területi selejtezőkről rendre ugyanazok a csapatok kerülnek a döntőbe. Ők persze számon is tartják egymást: megvannak a nagy favoritok és riválisok, barátok és ellenfelek: a mezőny a települések lélekszáma szerint négy kategóriára oszlik, így több társaság van, amelyiknek drukkolni érdemes, mint ahány ellenfélként számba jöhet. Örömfoci folyik a Szabad Föld Kupán is - a győzelem csak annyira fontos, mint bármilyen játékban. Jó nyerni, de részt venni a legjobb.
{p}Az első nap a csapatok körbejárják az állomásokat, és a bírák előtt tesznek tanúbizonyságot erejükről: az asszonyok kosarakat emelgetnek, és sodrófával veszik célba az ittas férjeket szimbolizáló fabábukat, míg a férfiak bálákat görgetnek és gabonával teli zsákokkal szlalomoznak. Az idő az ellenfél, az erőviszonyok még kialakulatlanok. A csapatkapitányok az utolsó pillanatig gyakorlatoztatnák versenyzőiket: mellettem egy bajszos úriember épp elküldi polgármesterét oda, ahol a nap sem süt. Nem akarja tovább próbálgatni a rönkcipelés leggyorsabb módját: ha eddig nem tanultam meg, mondja, ezután sem fogom.
Vasárnap mindent elsöprő lelkesedéssel indul a kamionhúzás és a váltóverseny: a csapatok egymást biztatják, a polgármesterek aggodalmasan szervezkednek. A váltóverseny előtt be kell járni a pályát: egy zsirai erős ember szakértelemmel méregeti a rá kiosztott jókora gabonászsákokat. - Milyen zsákok már ezek - panaszkodik -, a tegnapiak sokkal jobbak voltak.
A batéi társaság diadalüvöltésben tör ki, amikor megtudja, hogy váltóban az eddigi legjobb eredményt produkálták, egyiküket alig lehet lecsalni a rönkpakoláshoz használt teherautóról, ahol kacér táncot lejt örömében. - Jól van, Józsi, megérdemled a babot - köszönti a pályáról lefelé tartó versenyzőjét a csapatkapitány, és cuppanós csókot nyom az orcájára.
{p}
A díjkiosztás már dörgő éljenek közepette zajlik: az eddigi bajnok Bugac csapatkapitánya maga akarja átadni a vándorkupát a nagy rivális csemőieknek, végül ez a megoldás lesz általános: a tavalyi győztesek kezéből kapják a díjat az ideiek. Az eredményhirdetés végén mindenki indul haza. Sietni kell, holnap már nem mulatságból, hanem komolyan rakodják a zsákokat. Egy kartali polgárőr határozottan körbehordozza tekintetét a rendezvény kiürült helyszínén.
- Nna, pakoljunk - mondja, és leveszi a pólóját.
A Magyarország Legerősebb Faluja verseny dobogósai
I. kategória (500 főnél kisebb települések)
1. Sajósenye
2. Nemeskolta
3. Alsótold
II. kategória (500-1500 fős települések)
1. Zsana
2. Mezőcsokonya
3. Baté
III. kategória (1500-3000 fős települések)
1. Szabolcsveresmart
2. Köröstarcsa
3. Encsencs
IV. kategória (3000 főnél nagyobb települések)
1. Csemő
2. Bugac
3. Nagyigmánd és Kartal - holtversenyben
V. kategória (határon túli települések)
1. Csicser (Szlovákia)
2. Kövecses (Szlovákia)
3. Bikfalva (Románia)
A legeredményesebb női versenyző:
Talapka Tiborné, Csemő
A legeredményesebb férfi versenyző:
Herczig Ferenc, Nagyigmánd
A Szabad Föld Kupa eredményei:
1. Hetes
2. Csemő
3. Bejcgyertyános
4. Gyöngyös
Legjobb góllövő:
Szűcs Zoltán - Csemő
Legügyesebb játékos:
Velladics András - Bejcgyertyános
Legjobb kapus:
Horváth Norbert - Hetes