Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Számos családnak nagy gondot jelent, hogy miként oldja meg gyermekei étkeztetését a nyári szünetben. Ez különösen a rászoruló gyerekekre igaz. Vannak olyan szülők, nem is kevesen, akiknek nagy teher az, hogy naponta legalább egyszer meleg ételt adjanak a gyerekeknek. A kormányzat ezért úgy döntött, hogy a gyermekétkeztetés szociális célú támogatására még az idén 1,8 milliárd forintot különít el a költségvetés tartalékából. Ebből 300 millió forintot a gyermekek nyári étkeztetésére fordít.
Nem először alkalmazzák egyébként ezt a támogatási formát. A kormány 2002-ben 200 milliót költött arra, hogy több mint 30 ezer óvodás és iskolás a szünidőben is rendesen ehessen. Az MSZP-SZDSZ-tárca három éve elődjének, a Fidesz-kormánynak az "országimázspénzéből" különített el forrást erre a célra, azóta azonban nem volt fedezet a nyári étkeztetésre. Igaz, a Medgyessy-kabinet bevezette, hogy a rendszeres gyermekvédelmi támogatásban részesülő (családjukban az egy főre eső jövedelem nem éri el a nyugdíjminimumot, a 24 200 forintot) bölcsődések és óvodások ingyen étkezhessenek év közben. Az állami költségvetés azóta 22 milliárd forinttal járul hozzá évente a közétkeztetéshez. A 28 ezer bölcsődés közül majdnem mindenki, a 330 ezer óvodás 95 százaléka, a 900 ezer általános iskolás 61 százaléka és a mintegy 590 ezer középiskolás 15 százaléka vesz igénybe közétkeztetést. A közoktatási intézményekben étkező gyerekek közül gyakorlatilag minden hatodik ingyenesen étkezik.
Az idén elkülönített 1,8 milliárdból a nyári étkezés után fennmaradó 1,5 milliárdot az alsó tagozatos rászorulók megsegítésére fordítják. Az általános iskolák 1-4. osztályos tanulói közül minden negyedik diák részesül rendszeres gyermekvédelmi támogatásban, legtöbbjük meglehetősen szűkös körülmények között él. Mivel helyben ismerik a legjobban a családok szociális helyzetét, a támogatások odaítéléséről az önkormányzatok dönthetnek. Az egy gyermek után járó összeg havonta maximum 2380 forint, ami szeptember 1. és december 30. között illeti meg az önkormányzatokat. Ezt a pénzt másra nem költhetik, és a törvényben foglaltak szerint el kell számolniuk a támogatás felhasználásáról.
Ugyanez érvényes a nyári étkezésre is. A megyei gyámhivatalok felmérték a települések igényeit, és a megyei keretösszeget elosztották a települések között. Az önkormányzatok közel fele, 1437 település nyújtott be igényt a szociális tárcához avval, hogy számos gyerek nyári étkeztetése megoldatlan. A támogatásnak köszönhetően július 15. és augusztus 31. között 69 845 gyerek kap naponta egyszer meleg ételt. Az már az önkormányzatok döntése, hogy a helyi idősek otthonában, valamelyik étteremben vagy máshol etetik meg az apróságokat. Az állami hozzájárulás napi összege gyermekenként 300 forint, amit minimum tíz, maximum 34 napon át lehet igénybe venni.
A megyék gazdasági helyzete egyértelműen árulkodik arról, hogy hol vették igénybe többen, illetve kevesebben a támogatást. Győr-Moson-Sopron és Vas megyében nemigen kapkodtak a lehetőség után. Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből viszont 150 település jelezte, hogy szüksége lenne az állami segítségre.
Támogatott gyerekek száma néhány településen
Településenkénti gyerekszám:
Budapest: 3000
Kárász: 3
Kékesd: 1
Köröm: 200
Pécs: 760
Sásd: 228
Sátoraljaújhely: 500
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu