Fegyverkező betegség

"Nem csak az orvostudomány lép előre, a betegségek is fegyverkeznek" - írta Karinthy Frigyes 1937-ben, az Utazás a koponyám körül című könyve előszavában. A mű saját agydaganatának történetét írja le - ideértve a végig ébren töltött operáció óráit is - hátborzongatóan pontos, tényriportszerű megközelítésben.

Hazai életBalázs Gusztáv2005. 10. 14. péntek2005. 10. 14.
Fegyverkező betegség

Ő aztán valóban tudhatta, hogy így van. Imádva szeretett feleségét az első világháború után az a spanyolnáthajárvány vitte el, amelynek váratlan felbukkanása előtt tehetetlenül állt az akkori orvostudomány. Ez a szakleírások szerint az emberiség eddigi legpusztítóbb kórokozója volt: több embert ölt meg, mint a világháború, és viharos gyorsasággal terjedt. Gyakran alig néhány óra telt el a betegség tüneteinek jelentkezése és a halál beállta között. A többi influenzavírustól eltérően az áldozatok többsége a fiatal, 15-34 év közötti, egyébként egészséges emberek közül került ki.
Ez a hihetetlenül veszedelmes kór lényegében nem volt más, mint a most is gyorsan terjedő madárinfluenza-vírus egyik olyan változata, amely emberre is veszélyes. A madárinfluenzát pedig most már - távoli, dél-ázsiai térségek után - közelünkben, Romániában és Törökországban is észlelni vélték. Lapzártánkkor még az sem derült ki, valóban ez a madarakra végzetes vírus ütötte-e fel a fejét. Mindenesetre sok ezer baromfit kiirtottak.
Szakemberek szerint csaknem biztos, hogy a betegség előbb-utóbb megjelenik nálunk is, hiszen főként vándormadarak terjesztik, azok pedig nem ismernek határokat. Valószínűsítik, hogy megjelenik a vírusnak olyan változata, amely ránk, emberekre is veszélyes. A lehetséges következményekről az Egészségügyi Világszervezet főigazgatója leszögezte: az áldozatok száma ötmillió és százötvenmillió között bármennyi lehet. Mások kétmillió lehetséges halottról beszélnek.
Riasztó? Persze. De még mielőbb szívünkhöz kapnánk, jó, ha tudunk ezt-azt. Az emberre veszélyes vírus még nem alakult ki. Továbbá: az a bizonyos tehetetlenség az orvostudomány akkori állapotára volt jellemző. Ma már nem gyógyíthatatlan betegség az influenza. Persze a veszély visszaszorítása kizárólag a megfelelő gyógyszertechnikán, a szállítási lehetőségeken és a megfelelő egészségügyi háttéren múlik - vagyis végső soron a pénzen. Magyarországon igazából azért nem kell megijedni a madárinfluenza terjedésétől, mert mindezek adva vannak. Ha megjelenik az emberre veszélyes vírus, nagyon gyorsan elemzik, elkészítik az ellenszert, s utána hatalmas tömegben - heti ötszázezres tételben - indul útjára a gyárból a vakcina. És van elég gyógyszer, szakember, intézkedési terv. Európa nagyobb részén, így nálunk is, ez a rendszer indításra készen áll, és ha felüti fejét a baj, megnyomják a gombot.
Nagy gond ott lesz, ahol nincs ez így. Például Afrikában, Dél- és Kelet-Ázsia egyes területein. Az AIDS terjedését egy szűk terület zár alá vételével meg lehetett volna akadályozni, de nem volt senki, aki tudta volna, mitől is hullanak az emberek. Ha minden igaz, horribilis összegekért az Egyesült Államokban már megvehető a megfelelő AIDS-gyógyszer, amely meg ugyan nem szünteti, de megállítja a kór szervezetpusztító fejlődését. Ismerősöm havonta hetvenkétezer forintot fizet egy olyan gyógyszerért, amely lelassítja az embert nyomorékká, majd halottá tévő szklerózis multiplex előrehaladását. Másnak nincs rá ennyi pénze.
Személy szerint azonban bizonyos vagyok benne, hogy ez a madárinfluenza esetleges elfajulása esetén - legalábbis nálunk - nem lesz így. Vakcina, ha kell, itthon mindenkinek jut.
S akkor, fejünket kissé lehajtva, áldozattá vált embertársainkra gondolva, fogadjuk majd el sorsunkat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek