Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Fantáziát látnak a bankok a nyugdíjasokban, és különféle kedvezményeket, például alacsony számlavezetési díjat, ingyen bankkártyát, életjáradékot kínálnak az idősebbeknek. A pénzintézetek jó helyen kereskednek: e korosztály többnyire bankban tartja a pénzét, de a hárommillió fölötti nyugdíjas kétharmadának még nincs bankszámlája.
Boriska néni élére rakta a pénzt lánykorában is, és a stafírungra valót is maga kuporgatta össze. Félretett pengőit, forintjait csak akkor adta ki a kezéből, amikor fizetett a boltban: spórkasszáját régebben a szalmazsák alatt tartotta. Pista bácsi, a fia, győzködi, vigye be a pénzét a takarékba, ott biztonságban van és könyvbe írják. A mama hajthatatlan, lesi a pénzes postást, havonta oszt-szoroz, és lecsippenti nyugdíjából a matrac alá szánt forintokat. Az öreg a takarékszövetkezetbe hordja a pénzét. Szeret bejárni, mert elbeszélget olykor-olykor az ismerős arcokkal. Ő is, az anyja is Jani lakodalmára gyűjt. Az Európát végigfurikázó kamionos unoka hiába könyörög nekik, ne verjék fogukhoz a garast, mert a részvényei szépen hoznak, és a bankkártyáján is tart pénzt a havi kiadásokra.
Néha csak ámul-bámul az ember, amikor azt látja, hogy a nagyszülei mennyire beosztóak, takarékosak. Ráébredtek erre a bankok is, és kedvezményes szolgáltatásokkal várják az idősebbeket. A Budapest Bank (GE Money Bank) jutányos (99 forint) havidíjú folyószámlát, hozzá ingyen bankkártyát kínál a nyugdíjasoknak. A folyószámlacsomagot nyitók tíz-húsz, sőt ötvenszázalékos engedménnyel vásárolhatnak a kártyájukkal: fizethetnek vele gyógyhatású készítményekért, gyógyászati segédeszközért is kétezernyi üzletben. Azok vehetik igénybe a kedvezményeket, akik a banknál nyitott számlájukra utalják legalább húszezer forintnyi havi nyugdíjukat. Az első elektronikus bankkártya korlátlan időre szól, éves díj felszámolása nélkül, és ingyen van a havi számlakivonat is. A bank kényelmi szolgáltatásként rövid, szöveges üzenetet (sms-t) küld ügyfele mobiltelefonjára a havi összeg jóváírásáról.
Szintén kedvezményes (havi 210 forint) díjú lakossági folyószámla-vezetést kínál a Kereskedelmi és Hitelbank. Az ügyfelek az első évben ingyen jutnak bankkártyához, és költség felszámolása nélkül vehetnek fel készpénzt az automatákból havonta kétszer. Életjáradék-program indul az OTP Banknál: a nyugdíjas felajánlott ingatlanáért egy alkalommal nagyobb összeget, majd havi életjáradékot kap cserébe, és akár maradhat is a lakásában élete végéig. Ez a lehetőség különösen jól jöhet olyan, szerényebb körülmények között élő idős embernek, akinek nincs jól kereső gyereke, unokája, aki rendszeresen támogatja. Bizonyosan lesznek olyanok, akik nem élik fel, hanem megtakarítanak valamennyit az életjáradékból, és, mondjuk, értékpapírt vesznek, betétkönyvet, számlát nyitnak. Szóval megtakarítanak. Ki tudja, mennyit? Kíváncsi vagyok viszont arra, melyik banknak sikerül előcsalogatni a matrac alól Boriska néni forintjait. Annyi szent, tőle sms-ben nem tudom meg, mert nemhogy maroktelefonja, vezetékes vonala sincs. Mivel Pista bácsinál is ez a helyzet, csak Janitól várhatom a hírt.
Egymilliónál is több számla
Az Országos Nyugdíj-biztosítási Főigazgatóság (ONYF) 2004. decemberben hárommillió fölötti nyugdíjjellegű járandóságot fizetett ki. Ennek csaknem harmadát (31 százalék) hitelintézeteknél vezetett számlákra folyósították, a többit postán küldték el a jogosultaknak. A banki átutalások aránya évről évre, folyamatosan nő: akinek a keresetét számlára utalták, az általában a nyugdíját is oda kéri. Az idősebbek többnyire hűségesek a megszokott bankjukhoz, ahol megtakarításaik nagy részét tartják, a kedvezményes szolgáltatások sora azonban elcsábíthatja őket.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu