Családról, esélyekről, romákról

A Szabad Föld - lehetőségeihez mérten - segít eligazodni a pártok szövevényes kampányígéreteiben. Szeretnénk összehasonlítható helyzetet teremteni. A választási kampány ideje alatt lapunk hetente egy-egy nagyobb témakört dolgoz fel a négy nagy párt segítségével. Mindig konkrét kérdéseket fogalmazunk meg, s a négy jelenlegi parlamenti párt válaszait kérjük. Mindegyik egyenlő helyet kap, de a terjengős válaszok esetén kénytelenek vagyunk rövidíteni a szöveget. A pártok döntik el, hogy élnek-e a számukra biztosított felülettel.

Hazai élet2006. 02. 03. péntek2006. 02. 03.
Családról, esélyekről, romákról

A Szabad Föld e heti kérdései:
1. Példabeli kétgyermekes családunkban a szülők 160 ezer forintos bruttó jövedelméhez - állami támogatásként - jön a 12 ezer forintos családi pótlék gyermekenként. Milyen jövőre számíthat a következő négy évben ez a 2006 februárjában havi nettó 153 900 forintból gazdálkodó család, amennyiben az önök pártja alakíthat kormányt?
2. Miként képzelik el annak a körülbelül hatszázezres roma lakosságnak a felemelkedését, amelyben ma kilencvenszázalékos a munkanélküliség és száz roma fiatalból kettő jár főiskolára, egyetemre?

MSZP
1. Januártól csaknem kétszeresére emelkedik a családi pótlék összege. A ma három forrásból - családi pótlékként, adókedvezményként és pénzbeli rendszeres gyermekvédelmi támogatásként - származó és egyenlőtlenül elosztott támogatások helyett minden gyermeket nevelő család azonos, lényegesen magasabb összegű családi pótlékot fog kapni. Az eddig 13. haviként folyósított családi pótlék is beépül a havi támogatás összegébe, így egyenletesebb segítséget ad a gyermeket nevelő családoknak. A kétgyermekesek gyermekenként havi 12 000 Ft családi pótlékra válnak jogosulttá. Kedvezően alakul a lakosság számára a személyijövedelemadó-változások hatása: 2006-ban a személyi jövedelemadó felső kulcsa 38 százalékról 36 százalékra csökken, a 18 százalékos kulcs határa 1 500 000 forintról 1 550 000 forintra emelkedik. A sávhatár 2010-ig fokozatosan nő, 2007-ben 1 700 000 forintra, 2008-ban 1 900 000 forintra, 2009-ben 2 300 000 forintra, 2010-ben 3 millió forintra. A személyi jövedelemadó csökkentése eredményeként a lakosságnál maradó többletjövedelem 2006 és 2010 között eléri a 351 milliárd forintot. A példában említett család tehát jobban jár.
2. Összetett kérdés, amelyre csak összetett válaszokat lehet adni. A megoldási javaslatok közé sorolható például a közmunka program, illetve a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium Lépj előre egyet programja. Ez utóbbi a szaktudás megszerzését teszi lehetővé úgy, hogy hozzájárul a programban résztvevők egy szinttel magasabbra jutásához.
A közmunka program tisztességes megélhetést biztosít a munkanélküliséggel sújtott területeken. Ezekkel a programokkal sokaknak igyekeznek gondoskodni a megélhetéséről. Ezen túlmenően a rendszeres munkavégzés csökkenti a kirekesztődést a társadalomból. Tudjuk azonban, hogy a magyarországi romák integrációja további kormányzati intézkedéseket igényel. Ezek mind a társadalmi, mind a gazdasági szférában új módszerek, illetve technológiák bevezetését teszik szükségessé. Erősíteni kell például a különböző szintek és ágazatok közötti együttműködést, hiszen ez a feladat nem egy tárca tennivalója. Ezért a roma integrációt össztársadalmi feladatként kezeljük. Ahol szükséges, ott célzott programokat, elkülönített forrásokat biztosítunk. Fellépünk az oktatási elkülönítés ellen.  Támogatjuk a bölcsődei és óvodai férőhelyek bővítését, valamint a modern, innovatív pedagógiai módszerek, oktatási rendszerek elterjedését. Ösztöndíjjal segítjük a roma tanulókat.
Megteremtjük a felnőtt cigány emberek iskolai és oktatáson kívüli képzésének a lehetőségét is. Támogatjuk a romák foglalkoztatását a közigazgatásban, közszolgáltatásban. Tovább bővítjük az általunk megkezdett lakhatási, telepfelszámolási programot. Roma kistérségi fejlesztési központokat hozunk létre. A regionális, kistérségi fejlesztési tervekkel összehangolva, növeljük az EU-s források bevonásának lehetőségét.
A már megkezdett intézkedésekre építve, előítéletet csökkentő országos programot indítunk. Minden törvényes eszközzel törekszünk a rasszizmus, az előítélet kezelésére, megszüntetésére, felszámolására. Továbbra is támogatjuk a cigány kultúra megőrzését, ápolását, erősítését.
{p}
MDF
1. A Magyar Demokrata Fórum gazdaságpolitikai programja jó gazdasági növekedést, és ebből eredően jó bérnövekedést, több és stabilabb munkahelyet, alacsony inflációt és csökkenő rezsiköltségeket, a jelenleginél kedvezőbb lakáshoz jutási lehetőségeket és erőteljes családtámogatási politikát irányoz elő 2006 és 2010 között.
A bemutatott család jövedelme családi pótlékkal együtt - átlagos feltételeket alapul véve - 2010-ben havonta 295-332 ezer forint körül fog alakulni. Ezt a jövedelmet 18 százalék szja és körülbelül a jelenleg érvényes, összesen 13,5 százalék járulék terheli (4 százalék egészségügyi-, 8,5 százalék nyugdíj, 1 százalék munkavállalói járulék). A járulékok terén az MDF a foglalkozatás bővítése érdekében a vállalkozói oldalon gondolkodik mérséklésben. A család nettó jövedelme havonta 204-229 ezer forintra emelkedik, vagyis 32-48 százalékkal lesz magasabb, mint 2006 februárjában.
2. A mindenkori magyar kormány felelősséggel tartozik minden olyan közösségért, amely a magyar társadalom szerves része. Minden olyan szociális, gazdasági vagy kulturális természetű probléma, amely gátja e közösség felemelkedésének, az nemcsak a romák problémája, hanem a magyar kormányé és a magyar társadalomé is. Rajtuk segíteni kötelességünk és érdekünk is, hiszen azok az erőforrások, amelyeknek a roma lakosság a hordozója, még mindig kiaknázatlanok.
Az MDF a konzervatív társadalompolitika szellemében nem segélyekkel kívánja orvosolni a roma közösség problémáit, hanem megelőzéssel. A legfontosabb az oktatás. Pártunk különös gondot fog arra fordítani, hogy ne legyen olyan gyerek Magyarországon, aki nem jár iskolába. Ma sajnos akadnak ilyen gyerekek. Különös gondot fogunk arra fordítani, hogy az egy tanítóra eső tanulók száma azokban az osztályokban, ahol hátrányos helyzetű, s emiatt tanulási nehézségekkel küzdő gyerekek tanulnak, alacsonyabb legyen. Minden magyarországi iskolás gyereknek meg kell adnunk az esélyt, hogy felelős, képzett, önmagát és családját ellátni képes felnőtt váljék belőle.
A romák felemelkedését szolgáló program nem lehet sikeres, ha az kizárólag kívülről jön: meggyőződésünk, hogy magukat a romákat is be kell vonni mindenbe, ami őket érinti. Hiányoznak a romák a felsőoktatásból, alig találunk cigány orvost, tanítót, ügyvédet. Pozitív diszkriminációra van szükség az oktatási rendszer egészében ahhoz, hogy olyan felsőfokú képesítésű roma szakemberek kerüljenek ki az egyetemekről, főiskolákról, akik - visszatérve közösségükbe - jó példával és szaktudással segítenek annak felemelkedésén.

Fidesz-MPSZ:
1. A Fidesz - Magyar Polgári Szövetség azt vallja, hogy a családpolitika nem szociális és nem is gazdasági, hanem egy kormányzat értékrendjét tükröző nemzetstratégiai kérdés. Mi úgy gondoljuk, hogy a család nem a verseny, hanem az önzetlen gondoskodás helyszíne. A gyermekes családok a közösség szempontjából óriási értéket képviselnek, hiszen a hazánkban kialakult katasztrofális demográfiai helyzetben ők azok, amelyek biztosítják Magyarország jövőjét. Ennek szellemében a polgári kormány olyan kiszámítható családtámogatási rendszert kíván létrehozni, amely növeli a családok biztonságérzetét, és ezen keresztül jótékonyan hat a gyermekvállalásra. A családi élet és a munkavállalás összeegyeztetése érdekében fokozottan támogatni kívánjuk a családbarát munkahely programokat, így a részmunkaidős foglalkoztatást és a távmunkát is.
2. A romák felemelkedését a tanulás és a munka jelenti. A gazdasági konzultáció keretében lehetőséget teremtettünk a párbeszédre a roma vállalkozókkal, akik elmondhatták, milyen intézkedések könnyítenék meg a helyzetüket, amelyek után képesek lennének munkalehetőséget biztosítani a romáknak. A roma gyerekek támogatásához többletforrások kellenek. Ezt már az előző polgári kormány is szem előtt tartotta, ezért hoztuk létre a roma gyermekeket támogató ösztöndíjprogramunkat, amely lehetővé tette, hogy néhány száz roma gyerek helyett 12 ezren járhassanak megfelelő iskolába. Speciális feladatot jelent a korábban szakmát vagy betanított munkási képesítést szerzett, dolgozni tudó és akaró cigány munkanélküliek álláshoz juttatása. Számukra és a munkaerőpiacon hátrányos helyzetben lévő munkavállalók részére továbbra is biztosítani kell a közhasznú munka lehetőségét.
{p}
SZDSZ:
1. Az SZDSZ Szabadság, verseny, szolidaritás című programjának két eleme is pozitívan érinti a példában említett család anyagi-jövedelmi helyzetét. Az adóreform keretében egykulcsos adót vezetünk be, melyhez az alacsony jövedelműek esetében egy kompenzációs rendszer is társul - összességében tehát csökken a család adóterhelése. Úgy gondoljuk, az a helyes politika, amelyik minél több pénzt hagy annál, aki azt megkereste, és nem adókedvezményekkel, hanem egy, alacsony személyijövedelemadó-kulccsal számol.
Az említett család helyzetén javít a liberálisok másik alapelve, melyet a 2006 utáni politikájukban még markánsabban érvényesítenek: ez a rászorultság elve. Valódi támogatást kell nyújtani annak, aki erre rászorul, és rossz megoldás, ha az általános támogatásokkal csökkentjük a segítség értékét és mértékét. Az állam szociális védelmi rendszerei csak akkor avatkozzanak be, ha azt személyes válságok és piaci kudarcok indokolják.
Ha az SZDSZ alakít kormányt, akkor amellett, hogy a rendszeres gyermekvédelmi támogatás beépül a családi pótlékba és a családi adókedvezmény célzottá válik, még élesebb különbséget teszünk adórendszer és szociálpolitika között. Növeljük a normatív ellátások körét, szemben az egyedi döntéseken alapuló segélyekkel.
2. Az oktatás az a dimenzió, ahol a leghatékonyabban fel tudunk lépni e jelenségek ellen. Ha az SZDSZ alakít kormányt 2006-ban, akkor megkezdődik a roma tehetséggondozó kollégiumok felállítása. Szakképzési programokat indítunk. Terjeszteni kell a digitális írástudást. Fontos feladat a roma diákok felsőoktatásban való részvételi arányának növelése, illetve a felnőtt- és továbbképzés kiterjesztése. A liberális gazdasági programban mikrohitel program indul roma vállalkozások támogatása érdekében. Információs, számviteli, piacfeltáró, projektmenedzseri támogatást kapnak. Meg kell találni a módját, hogy közbeszerzéseknél előnyt élvezzenek a roma vállalkozók, illetve azok, akik romákat foglalkoztatnak. Állami és önkormányzati munkahelyeken roma munkatársakat kell alkalmazni. A munkanélkülieknek munkát kell adni.
A roma kultúra és értékek megőrzését, roma múzeum felállítását, kulturális alap működtetését, a cigány nyelvű (romani, beás) alap- és középfokú oktatást támogatni kell az államnak. A Roma Toleranciaprogram keretében a közoktatásban használt tananyagokba be kell építeni a roma kisebbség történelmére, kultúrájára vonatkozó információkat. Törekedni kell a roma kisebbség tisztességes megjelenítésére.

Évértékelések

Orbán Viktor Fidesz-elnök szokásosnak mondható évértékelésében leszögezte: a következő kormánynak a szolidaritás kormányának kell lennie; egyre többen vannak, akik nem fogadják el, hogy csak ennyire futja, akik úgy vélik, az ország többre képes. Úgy véli, elfelejtettük, hogy mi, magyarok egymásra is számíthatunk, Magyarország legyen az a hely, ahol egy magyar állampolgár előnyt élvez mindenki mással szemben. Szerinte az államadósságunk annyit nőtt, mint amennyit a Kádár-rendszer harminc éve alatt, a mai hatalom politikája luxuspolitika, mely a kiváltságosoknak fényűző életet biztosít, míg a többieknek marad a bizonytalanság, kilátástalanság, a csalódás. Orbán ingyenessé tenne bizonyos gyógyszereket a három éven aluliak és a hatvan év felettiek számára.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök parlamenti évértékelő beszédében fájlalta, hogy négyszázezer munkahely helyett csak háromszázötvenezret hoztak létre, s közben kétszáznyolcvanezer megszűnt. A kormány adósságának tartja a szegénység fennmaradását, s elismerte, nincsenek tartalékok a költségvetésben. Leszögezte: a kormány teljesítette alapvető vállalásait, akkor is, ha a szociális kiadások miatt növekedett az eladósodottság. A jövedelmek és nyugdíjak vásárlóereje viszont nőtt, átalakult a gyermektámogatási rendszer, s csökkent egy sor adó. A kis- és középvállalkozások segítésére létrehozzák a Magyar Vállalkozások Bankját. A jövőben átfogó államigazgatási reformra, a szegénység csökkentésére van szükség.

Kampányhírek
1. A kormányváltás egyedüli garanciája, hogy a MIÉP és a Jobbik által létrehozott Harmadik Út mozgalom bekerüljön a parlamentbe, így lehet rendet tenni a gazdasági, a közéletben és az adósságszolgálatban - hangzott el nagygyűlésükön.
2. A meglévő tíz mellé négy újabb pártot vett nyilvántartásba az Országos Választási Iroda: a Független Kisgazda Nemzeti Egység Pártot, a Kereszténydemokrata Párt Keresztényszociális Centrum Összefogás Szervezetet, a Magyar  Szegényeket Pártoló Pártot és a Zöld Centrum Pártot.
3. A Magyar Gazda- és Polgárpárt és a Független Kisgazdapárt együttes erővel indul a 2006-os választásokon.
4. A Political Capital Institute szerint az évértékelő beszédek során Gyurcsány Ferenc miniszterelnök beszélt az egyén felelősségéről s az állam visszafogottabb szerepéről, míg Orbán Viktor az államba vetett nagyobb bizalomról.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!