Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Majdnem biztos, hogy a lapzártánkkor mért 203 ezer hektárnál rövidesen nagyobb területet fog borítani belvíz, illetve jég országszerte, és az időjárás függvénye, hogy mekkora lesz a baj az elkövetkező időszakban.
Amikor ezt az lapszámot kézbe veszi az olvasó, s kinéz az ablakon, láthatja, hogy esik vagy épp havazik. A meteorológusok ezt valószínűsítik. Aztán azt, hogy ha a hó elolvad, újabb területek kerülnek víz alá. Emelkedik a folyók vízszintje is: árad a Kraszna, a Túr és a Berettyó. A hegyekben hullott hó hirtelen olvadása miatt a kisebb folyók, hegyi patakok is egyik napról a másikra kiléphetnek a medrükből.
Szakértők szerint viszont nagy folyóinknál is feszültséggel teli napok következhetnek: úgy vélik, hogy a Tisza vízszintje akár három méterrel is emelkedhet. A Duna vízgyűjtőjén szintén sok a hó.
A belvízzel elöntött területnek több mint a fele vetés vagy szántó. Csaknem húszezer hektár áll víz alatt Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, és mihelyt felenged a fagyott föld, a víz borította terület nagyobbodni fog. Folyamatosan működnek a szivattyúk, csaknem másfél millió köbméter vizet emelnek át naponta a folyókba. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében rosszabb a helyzet, ott 29 ezer hektárt öntött el a belvíz, elsősorban a megye déli részén, a Taktaközben és a Bodrogközben.
Hajdú-Biharban nyolcezer hektárnyi vetést és csaknem ugyanennyi szántót borít belvíz, a tucatnál több szivattyú naponta hárommillió köbméter vizet emel át a folyókba és az elvezető csatornákba. Szolnok környékén folyamatosan tisztítják az árkokat, miközben a csatornák már színültig teltek vízzel, és ez bármelyik pillanatban bekövetkezhet Tiszakécskén, Tiszaszentimrén, illetve Heves térségében is. Jászkisér környékén már csaknem 12 ezer hektár van víz alatt.
A szakemberek a hat évvel ezelőttihez hasonló árvíztől tartanak. Idén egy hónap alatt annyi belvizet emeltek át a folyókba és a befogadó csatornákba, mint amennyit tavaly február és június között. A múlt heti havazás miatt a Krasznán és a Túron jelenleg is két-három méterrel magasabb vízállást mutat a mérce, mint néhány nappal korábban. A Tisza és a Szamos vízszintje szintén emelkedik. A Krasznán és a Hortobágy-Berettyón másodfokú az árvízvédelmi készültség, a Berettyó teljes szakaszán első fokú, miként a Körösökön is. Az árhullám azt követően indult el, hogy a román és ukrán vízgyűjtő területeken negyven-ötven milliméter csapadék hullott.
Mivel töméntelen hó halmozódott fel Németország, Ausztria, Szlovákia és Románia hegységeiben, nem jók az előjelek a folyók vízgyűjtő területein. Míg a Duna vízgyűjtőjében tíz köbkilométer az átlag, jelenleg már 18 köbkilométerre becsülik a hó mennyiségét, ez olvadás után tíz Balatonnyi vízmennyiséggel egyenlő. A Tisza felső szakasza mentén a megszokott három és fél köbkilométer helyett most hat köbkilométernyi hó van. Továbbra is havazik, az Alpokban, Svájcban, Franciaországban és Bajorországban harminc órán keresztül szakadt a hó. Utoljára 1879-ben volt erre példa. A hét utolsó napjaitól itthon szintén csapadékos időjárásra számíthatunk, és csak reménykedni tudunk, hogy ezt az időszakot is megússzuk viszonylag szárazon.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu