Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Beleborzong az ember, ha rágondol a téli fűtésszámlákra. A drágaság ellenére fűtésre mégis húsz-harminc százalékkal több energiát pazarolunk el, mint amennyi a hasonló éghajlatú uniós országokban fogy. Ráadásul nagy a lemaradásunk a megújuló energiaforrások kiaknázásában.
Mivel az ország éves energiafelhasználásának több mint negyedét fordítjuk lakóterünk üzemeltetésére, érthető, hogy erőteljesen csökkenteni akarjuk az épületek energiafogyasztását és növelni szándékozunk a megújuló energiaforrások (nap, szél, geotermikus energia, biomassza fűtőanyagok) hasznosítását. Jó hőszigetelő térhatároló szerkezetekkel, korszerű nyílászárókkal és tömítésekkel számítások szerint akár negyedével is csökkenthetjük a lakások energiafelhasználását. Nem olcsó mulatság azonban az energiahatékonyság javítása. A családoknak jó hír viszont, hogy az állam anyagilag támogatja az energiatakarékossági, illetve alternatív energiaforrásokat felhasználó beruházásokat.
Ismét indul ugyanis a hagyományos építésű lakások energiatakarékossági felújításának pályáztatása: március 31-étől pályázhatnak a régebben épült magánlakások tulajdonosai energiatakarékossági, valamint megújuló energiaforrásokat felhasználó beruházások állami támogatására. A kiírás szerint az 1994 előtt, hagyományos technológiával készült épületek egészének utólagos hőszigeteléséhez, így a nyílászárók hőszigeteléséhez, cseréjéhez, valamint a fűtési és melegvíz-ellátási berendezések korszerűsítéséhez, cseréjéhez lehet állami segítséget kapni. Elsősorban lakástulajdonnal rendelkező magyar állampolgárok számíthatnak támogatásra, de lakásszövetkezetek, társasházak is eséllyel pályázhatnak.
Mennyi ingyenpénzhez jutnak a nyertesek? Összesen 880 millió forint áll rendelkezésre, ebből 3300 lakás energetikai korszerűsítése oldható meg. A vissza nem térítendő támogatás magánszemélyeknek legfeljebb háromszázezer, többféle munkálat esetén ennek a kétszerese, összesen hatszázezer forint lehet. Lakásszövetkezeteknél és társasházaknál az összeg nem haladhatja meg a kétszázezer (illetve négyszázezer) forintot lakásonként. A támogatás nem lehet több a beruházás költségének harmadánál.
Megújuló energiaforrások hasznosítására szintén pályázhatnak magyar állampolgárságú lakástulajdonosok. Az juthat pénzhez, aki otthona energiaellátásában biomasszát, geotermikus hőt, szelet hasznosító gépet, napkollektort vagy hőszivattyút szeretne alkalmazni. Ha valaki csupán napkollektort telepít, akkor legfeljebb háromszázezer forint támogatás üti a markát; ha napelem mellé vagy helyette egyéb megoldásokat is tervez, akkor a legmagasabb összeg ötszázezer forintra rúg. Az elnyerhető pénz ez esetben sem haladhatja meg a beruházás költségeinek harmadát. A gazdasági tárca összesen 183 millió forintot fordít a megújuló energiaforrások hasznosításának támogatására, és az összegből várhatóan ötszáz beruházás jut anyagi segítséghez. Jó tisztában lenni vele, hogy spórolt pénz nélkül nem érdemes pályáznunk, mert a támogatás elnyerésének feltétele az is, hogy a korszerűsítésre szánt összeg egyharmada a zsebünkben legyen.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu