Kivizsgáláson a Túr

Hazánk talán leghangulatosabb folyócskája, a Túr jó ideje komoly bajokkal küszködik. A romániai Turc környéki ércbányák vagy másfél évtizede cinkezik a folyót, amelynek élővilága egyre nehezebben állja az ilyen pofonokat. A természeti környezet ugyan továbbra is elragadó, a korábban felettébb gazdag vízi élővilág azonban egyre szegényedik. A szakemberek az elmúlt években sok-sok konferencián vitatták meg a tennivalókat, de eddig a "beteg" valós állapotának felméréséig sem igen jutottak el.

Hazai életBalogh Géza2006. 03. 24. péntek2006. 03. 24.
Kivizsgáláson a Túr

Most azonban, mint ahogy egy közelmúltban megrendezett nyíregyházi tanácskozáson bejelentették, felcsillant a remény: a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat a magyar-román együttműködési program (Interreg) keretében csaknem kilencvenmillió forintot kapott az Európai Uniótól a Túr rehabilitációjának megtervezésére. A gyógyítókra, a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság, a Hortobágyi Nemzeti Park, a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi Felügyelőség, valamint a romániai Szatmár megye önkormányzatának szakembereire roppant összetett problémasor vár: olyan terápiát kell találniuk, mely elősegíti a folyó természeti értékeinek megmentését, turisztikai hasznosítását, a vízkészlet jobb kihasználását, a holtágak feltöltését, a vizes élőhelyek rekonstrukcióját.
Odaát kellene kezdeni, mert a kutya is ott van elásva. A Túr vízminőségének javítására ugyan nemrég megvalósult már egy igen jelentős környezetvédelmi beruházás, egy uniós pályázat segítségével felújították a román oldal legnagyobb folyó menti településének, Avasfelsőfalunak a szennyvíztisztító állomását, ám a legnagyobb ellenség, a turci színesfémércbánya továbbra is vígan fertőz. Biztató jel viszont, hogy az is bekerült az országos bányarehabilitációs program mintaterületei közé, ami a környezetvédelmi előírások fokozott betartását, vagy - ahogy Kovács Máté, a megyei közgyűlés környezetvédelmi bizottságának elnöke mondta - akár a bánya bezárását is jelentheti. A hazai szakemberek szerint az volna a legkedvezőbb döntés. Akkor lenne a legnagyobb esély a teljes gyógyulásra.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek