Csalópáros járja az országot

Valódi színészi alakítással is felér az a produkció, amelyet egy németül beszélő, feltűnően csinos nő meg az állítólagos sofőrje adott elő Debrecenben pár héttel ezelőtt. A történet nemcsak filmbe illő, de tanulságos is.

Hazai életBalogh Mária2006. 04. 28. péntek2006. 04. 28.
Csalópáros járja az országot

A főszereplője az az elegánsan öltözött, 25-35 év közötti, fekete kabátot viselő, fekete hajú nő, aki egy német fuvarozási vállalkozás vezérigazgatójának adta ki magát. Áldozatainak rendre azt hazudta, hogy karambolozott a kamionja, annak vezetője pedig élet és halál között, műtétre várva a debreceni klinikán fekszik. A jól szituált asszony először egy 81 éves bácsit szólított le a cívisváros főutcáján, akitől azt tudakolta, beszél-e németül, s hogy meg tudná-e mutatni, merre van a klinika, tájékoztatott Juhászné Kiss Katalin százados, a debreceni rendőrkapitányság szóvivője. A nő ezt követően arra kérte a gyanútlan embert, kísérje el őt a sérült kamionsofőrhöz, mert rosszul tájékozódik az ismeretlen városban. Az idős úr nem sokáig tétovázott, megsajnálta a látszólag rossz idegállapotban lévő nőt, s elfogadta az invitálást. Beült az asszonnyal a közeli utcában parkoló impozáns autóba, majd udvariasan a klinika irányába navigálta a gépkocsi állítólagos sofőrjét. Amikor célba értek, az egészségügyi intézménybe csak a sofőrruhába öltözött férfi ment be, ahol "érdeklődött a kamionos kolléga állapota felől." A személyautó vezetője lesújtó hírrel tért vissza. Kéz- és lábtörés, műtétek hosszú sora, ami egy vagyonba kerül... A bácsit végül hálájuk jeléül hazavitték, majd a nő, az előtte álló nehéz napokra való tekintettel, azt kérte tőle, hadd helyezze el nála a hatalmas értéket tartalmazó alumíniumkofferét. A pontosan kidolgozott forgatókönyvből nem maradhatott ki, hogy a nő ekkortájt egymást követően két telefonhívást is kapott, amikor is valaki arról informálta, hogy a sérült kamion elszállíttatása és javíttatása milliókba fog kerülni, amiért csak forintban fizethet. Az asszony sopánkodni kezdett, és arra panaszkodott, hogy nála csak dollár van. A jóhiszemű bácsi megsajnálta a nőt, és felajánlotta a segítségét. Előbb az otthonában lévő 1,5 millió forintot, majd a bankszámlájáról kivett 2,5 millió forintot adta át készségesen a "bajba jutott" asszonyságnak, aki tetemes kamatot ígért a kölcsönre. Ez utóbbi ajánlatot a bácsi elhárította. Ezt követően mindenki ment a dolgára, majd mivel a nő délutánig nem jelentkezett a "nagy értékű" kofferért, sem pedig tekintélyes tartozása rendezéséért, a 81 éves férfi gyanút fogott, s értesítette a rendőrséget. Hamar kiderült, hogy sem dollár, sem egyetlen lyukas garas nincs a táskában...
Pár héttel később ismét feltűnt Debrecenben a nő német rendszámú, fekete autójával a Nagyerdei körúton. Ekkor is szerencsét hozó módszeréhez folyamodott, csak most egy 76 esztendős embert szólított meg. A történet, a mese, a kérés, a telefonhívások, a sopánkodások sora épp ugyanaz volt, mint a 81 esztendős áldozat esetében. A különbség csupán a kicsalt összegben volt. A második embertől ugyanis csak 600 ezer forintot sikerült "kölcsönkérnie".
A rendőrség tájékoztatása szerint az ismeretlen nő és az állítólagos sofőrje valószínűleg külföldi állampolgár, jól beszélnek németül. A páros már feltűnt Szegeden, Pécsett és Békéscsabán is, ahol a debrecenihez hasonló trükkel csaltak ki pénzt időskorúaktól. A szóvivő arra hívta fel a figyelmet, hogy ha valaki találkozik a csalókkal vagy felismeri őket, ezt semmiképpen ne tudassa velük, inkább tárcsázza a 107-es rendőrségi segélyhívót...

Miben hibázunk?
A rendőrségi felmérésekből kiderül, hogy évente 30 ezer idős ember válik bűncselekmény áldozatává Magyarországon. A bűnözők számára kézenfekvő a hiszékeny, hajlott korú, gyenge fizikumú emberek kijátszása, esetenként bántalmazása pár ezer, máskor több millió forint reményében. S hogy miben hibáznak a gyanútlan öregek? A szakemberek vizsgálódása szerint első helyen áll a figyelmetlenségük, a túlzott hiszékenységük, valamint az, hogy lakásuk ajtaján elavultak a zárak. Tetézi a kiszolgáltatottságukat, hogy sokan vannak köztük, akiket hosszú hetekig nem látogatnak a hozzátartozóik, és többségük telefonnal sem rendelkezik. A megelőzés érdekében nagyon fontos, hogy az öregek sose engedjenek idegent a lakásukba, s mindenkor legyenek óvatosak, ha egy ismeretlen túlságosan bizalmasan viselkedik velük.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek