Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Interjú Gyurcsány Ferenccel és Orbán Viktorral
A mai országgyűlésben akkor válhat kormányzó hatalommá valamely párt vagy a politikai szervezetek intézményes együttműködése (ezt hívják koalíciónak), ha az összesen 386 országgyűlési képviselői helyből legalább 194-et megszerez. Az április 9-i első forduló számtanilag a jelenlegi kormányerő győzelmét hozta, de távolról sem jelenti azt, hogy már nyert.
A Magyar Szocialista Párt és a Szabad Demokraták Szövetsége együtt eddig 113 mandátumot szerzett egyrészt az országos listán, másrészt egyéni választókörzetekben elért "érvényes és eredményes" (tehát ötven százalékot meghaladó) voksaránnyal. A két párt együtt biztosan rendelkezik listás helyről 75, egyéni választókerületből 38 képviselői hellyel. Az ellenzéki pártok közül az MDF egyéniben még nem szerzett biztos helyet, de listán átlépte a választási küszöböt, vagyis az öt százalékot, így biztosan parlamenti frakciót alakíthat, legalább 11-12 fővel.
A Fidesz-KDNP szövetség összességében 97 képviselői helyhez jutott eddig (28 egyéniben, 69 listán), s hogy a jelenlegi kormányerő vezetését megfordítsa, legalább 75 egyéni körzetben győznie kell.
A még "nyitva maradt" 110 egyéni körzetben a közvélemény-kutatók felmérése szerint bármi várható. Fontos tényező például a visszalépések ügye: lapzártánkig beérkezett információk szerint az ellenzéki MDF egyéni jelöltjei közül heten nem indulnak a második fordulóban, míg a kormánykoalíció két pártja a választási eredmények alapján úgy döntött, hogy 55 helyen a szabad demokraták, s három helyen a szocialisták lépnek vissza egymás javára.
A többséget megszerző párt ráadásul számíthat az úgynevezett kompenzációs lista (a parlamentbe jutott, de ott egyéniben mandátumot nem nyert jelöltekre leadott szavazatok "erőarányos" visszaosztása, vagyis a győztesnek nagyobb teret adó besorolás) alapján újabb mandátumokra is. Egy biztos csak tehát: vasárnap dönteni kell.
Szenvedéllyel...
Gyurcsány Ferenc (45), az MSZP miniszterelnök-jelöltje állítja, szenvedély nélkül nem lehet jól politizálni. Kedveli a kemény vitákat, s szeretné, ha a nyilvánosság, a civil társadalom sokkal szorosabb ellenőrzés alatt tartaná a politikusokat. Több szakmai vita, kevesebb indulat és mellébeszélés, vallja a kampány utolsó hetében Gyurcsány Ferenc, aki állítólag hét kilót fogyott az utóbbi hetek rohanásában.
- A személyét ért kritikákba fogyott bele?
- Rólam ezek leperegnek. Hát csak tudom, mit akarok, és nem az ellenfeleimtől fogom megtudni, ki vagyok! Tele vagyok tervekkel, és azzal, hogyan tudjuk az embereknek megmutatni, hogy együtt valami újra, jobbra vagyunk képesek.
- Ami egyre nehezebb, mert a többség már csak legyint, ha politikust hall. Ugyanarról a dologról, így az államháztartásról, az egyik párt azt mondja, teljes csődben van, önök azt mondják, minden rendben, soha nem látott fejlődés előtt állunk. A választónak nincs egyszerű dolga, hogy eldöntse, kinek lehet igaza.
- Hallott már olyat, hogy valaki úgy árulta volna a portékáját, hogy vegye inkább az enyémet, bár a szomszéd árusé jobb? A bort is megkóstolom, és úgy döntök. A politikát az emberek megtapasztalják, s úgy ítélnek. Amikor pedig összetettebb gazdasági folyamatokról van szó, akkor jönnek önök: a sajtó, a szakértők, a civil társadalom. Ne hagyják, hogy mi azt mondjuk, amit akarunk! A politikus sokszor addig megy el, és ez a személyeskedésekre, néha indulatkeltésre is vonatozik sajnos, ameddig a közösség, a társadalom hagyja. Ha a demokratikus közélet kiveti magából azt, aki túl messzire megy, a politika is leszokik majd a túlzásokról, esetenként a gyalázkodásról. Cáfoljanak meg, kérdezzenek vissza, ha nem kielégítő a válasz.
- Akkor visszakérdezek. A gazdasági szakértők szerint az államháztartás óriási hiánya megroppanthatja a gazdaságot.
- Ennek az ellenkezőjét mi sem állítottuk. De például 1999-ben ennél nagyobb volt a hiány, s mégsem kellett semmilyen radikális beavatkozás. Csak épp nem volt választási kampány és hisztériakeltés. A hiány az első negyedévben minden évben magasabb, mert ilyenkor fizetjük ki a 13. havi illetményeket, a személyi jövedelemadó-visszaigénylések is esedékesek. Ez az év során kiegyenlítődik. Rendkívül takarékos gazdálkodásra van szükség, s mi ezt fogjuk tenni. Csökkentjük az állami kiadásokat, alapjaiban változtatjuk meg az állam működését.
- Ha nyernek, a koalíciós partnerüknek is lesz beleszólása, miközben egy sor ponton nem értenek egyet. Egészségügy, hogy csak egy területet említsek.
- A mi koalíciónkat az is megkülönbözteti a másik oldaltól, hogy mi képesek vagyunk tárgyalni, s nyugodtan, szakmai alapokon végigbeszélni a vitás kérdéseket. Meg fogunk állapodni, nem kétlem. Alapelvekben egyetértünk: az állam az emberekről szóljon. Hogy ne ügyek legyenek, hanem ügyfelek, akiket megfelelően ki kell szolgálni. Ehhez radikálisan változtatni fogunk az igazgatás rendszerén. Az egészségügyet említette: hogyha valaki Kupon lakik s beteg lesz, akkor ma ugyanazért a biztosításért még rosszabb szolgáltatást kap, mint egy nagyvárosban. Azonos feltételeket fogunk teremteni.
- Sok híresztelés hallatszik, hogy veszélyben a vidék közlekedése, mert privatizáció készül ezen a területen is.
- A helyi közlekedés fenntartása, a falu-város kapcsolat biztosítása olyan közszolgáltatás, mint az ivóvíz. Szét kell választani a közszolgáltatási, szociális feladatokat és az üzleti területet. Nincs semmi veszélyben, ugyan! De ezt vidéken is látják az emberek. Az eredmények azt mutatják, hogy a falvakban, kisebb városokban élők között egyre többen mondanak igent az MSZP programjára.
- Mit várhatnak a vidékiek egy MSZP-SZDSZ kormánytól?
- Sokáig tartott a károk kiheverése, melyeket az okozott, hogy Orbán Viktor egy budapesti "sztárügyvédnek", Torgyán Józsefnek adta alvállalkozásba a vidék ügyét. Mi a vidék helyzetét és sorsát nem egyszerűsítjük le a mezőgazdaságra, miközben mindent megteszünk azért, hogy tisztességes megélhetést nyújtson a föld a magyar gazdáknak. A vidéknek a mezőgazdaság mellett fejlesztésekre is szüksége van. Az Új Magyarország programja éppen ezt kínálja, és ez településre lebontva olvasható. Iskolák ezreit újítjuk föl, újakat is építünk. Minden rosszindulatú híreszteléssel szemben a kistelepüléseken megőrizzük az alsó tagozatos iskolákat. Országszerte 30 új integrált szakképzési központot létesítünk. Az eddigi lendülettel folytatjuk az autópályák építését, s a kisebbrendű utak felújítását is megkezdjük. Mindenki egyre inkább részese lesz a következő évek fejlődésének, függetlenül attól, hogy az ország mely szegletében lakik.
- Ne vegyük végig a program minden pontját! Ön egy ilyen interjúban is nagyon szenvedélyesen képviseli az álláspontját. Mindig képes az önkontrollra?
- Én is emberből vagyok, s lehet, hogy időnként a kelleténél keményebben fogalmazom meg a véleményemet. Vállalom, igen, szenvedélyes vagyok.
- A miniszterelnök-jelöltek vitájában mintha elragadta volna riválisával szemben a hév...
- Vitatkozni csak keményen lehet. Az nem az én stílusom, hogy a riválisom háta mögött mondom el mindennek, majd mikor találkozom vele, nem merek a szemébe nézni. A hátam mögött engem kommunista milliárdosnak, őrültnek, Sztálinnak és Hitlernek neveznek, majd mikor ott állunk szemtől szemben, akkor az ellenfelem nem mer a szemembe nézni? Nem vagyok tökéletes, és nem vagyok egy gép. Nekem is vannak érzelmeim, s ezeket kimutatom. A szenvedélyességem miatt azonban még soha nem hibáztam. Sőt, azt gondolom, hogy igenis néha engedni kell a szenvedélynek, mert az fűti, sarkallja az embert. Én nem gondnoka vagyok az országnak, hanem egy eltökélt, ha akarja, szenvedélyes politikusa, akinek az az ambíciója, hogy jobbítson, fejlesszen, változtasson, s ezt nem lehet szenvedély, érzelmek és eltökéltség nélkül.
Kálmán Zsuzsa
Csődveszély
Az országgyűlési választások első fordulója előtt kértük beszélgetésre a két nagy párt listavezetőjét. Orbán Viktor (43) elfoglaltságai miatt azonban nem tudott személyesen interjút adni a Szabad Földnek. Végül írásban elküldött kérdéseinkre a Fidesz-MPSZ elnökétől írásban kaptunk választ. Ezzel sajnos nem tette lehetővé, hogy az újságíró indokolt esetben visszakérdezzen.
- A Fidesz-MPSZ több vezetője szerint már csak az MDF-fel való együtt kormányozáshoz tudnak elég mandátumot szerezni. Az MDF azonban határozott nemet mondott, mert programegyeztetés helyett Bod Péter Ákost jelölték meg lehetséges miniszterelnök-jelöltként. Minek alapján gondolnak - választási győzelem esetén - kormányozni? Magyarán, mire és kire szavaz most az a választó, aki a Fideszre adja a voksát?
- Magyarország biztonságára. Az ország bajban van, mindenekelőtt el kell hárítani a pénzügyi csőd veszélyét. A nemzetközi szakértők és a mi szakértőink is egyetértenek, hogy az utolsó pillanatban vagyunk, amikor még fájdalommentesen elkerülhető a baj. Ezért azt kérjük a választóktól, hogy jöjjenek el szavazni. A vidék lakosságát különösen kérjük erre, hiszen az első fordulóban kisebb arányban vettek részt a szavazáson, mint a budapestiek. Jöjjenek el, mert ha ők nem képviselik a saját érdekeiket, akkor azt helyettük senki nem fogja megtenni. A Fidesz választási programja arról szól, hogy milyen út vezet ki bennünket a pénzügyi válságból.
- A nemzetgazdaság egyik legnagyobb gondja az államháztartás óriási hiánya, amire a szocialisták azt mondják, 1999 és 2002 első negyedévében ennél sokkal magasabb volt. Ha ennyire rosszul állunk, hogy lehet - a Fidesz-MPSZ programja szerint - tetemesen tb-járulékot csökkenteni és minimálbért emelni? Ezzel a hiány tovább emelkedik.
- A kormány az első forduló előtt nem hozta nyilvánosságra az államháztartás adatait, azt, hogy ellep bennünket az adósság. Az államháztartás 2002-ben 350 milliárdos pozitív egyenleget mutatott, ez teremtette meg a Medgyessy-kormány száznapos programjának fedezetét. Ma nincs tartalék, nincs pozitív egyenleg, csak adósság és adósság. Az általunk tervezett, 29-ről 19 százalékra történő járulékcsökkentéshez azért érdemes hozzákezdenünk, mert a kisebb járulékmérték összességében nagyobb járulékbefizetést és több munkahelyet fog teremteni. Ezt az utat a polgári kormány egyszer már sikerrel végigjárta, egy év alatt 6 százalékkal csökkentettük a tb-járulékot, és még abban az évben létrejött 117 ezer új munkahely, majd a következő évben még 37 ezer. A minimálbér emelését pedig négy év alatt, folyamatosan kell elérnünk.
- Mikola István miniszterelnök-helyettes jelölt most kinek a helyettese?
- Amikor egy ország bajban van, akkor nem az számít, hogy ki mi lesz. Mikola István az egészségügyben széles nemzetközi tapasztalatokkal rendelkező tagja a Fidesz-KDNP országos listájának.
- Folyamatosan azt vetik a Fidesz-MPSZ szemére, hogy máris túlígérték magukat a kampány során, mondván, az nyer, aki többet ígér.
- Mi nem ígértünk, hanem megoldási javaslatokat tettünk. Olyanokat, amelyek egy részét a polgári kormány sikerre vitte vagy külföldi példa alapján sikerre vihetőnek látjuk. Én ígérgetéseket a másik oldalon látok, de a másik oldal tevékenysége csak a 800 milliárdos államháztartási hiányhoz vezetett, amit múlt hétfőig titkoltak.
- Mit tanácsol annak a választónak, aki nem igazodik ki a nemzetgazdaság összetettebb kérdéseiben, minek alapján higgyen egyik vagy másik politikusnak? Ugyanazokról a jelenségekről egymásnak teljesen ellentétes állításokat tesznek.
- Először is gondoljon arra, hogy rábízná-e családi kasszáját olyanokra, akik ekkora hiányt halmoznak föl és eltitkolják a választási siker érdekében. Azt tanácsolom, mindenki vizsgálja meg saját és családja, környezete helyzetét. Hogyan él, mi valósult meg a terveiből, mennyi segítséget kapott az államtól az elmúlt négy évben?
- Mit várhatnak egy Fidesz-MPSZ vezette kormánytól azok a vidéken élők, akik gazdálkodnak, a mezőgazdaságból élnek?
- Mindenekelőtt nem hagyjuk eladni a magyar termőföldet, nem hagyunk bezárni egyetlen falusi iskolát, óvodát, postát, orvosi rendelőt. Sőt, újra megnyitjuk azokat, amelyeket az MSZP-SZDSZ koalíció bezárt. Visszaállítjuk a buszjáratokat. Aki ránk szavaz, az piaci kapcsolataiban, feldolgozási színvonalában, piacvédelmében erősödő, gazdasági erejében gazdagodó, foglalkoztatási színvonalában javuló vidékre adja a voksát. Ellenkező esetben folytatódik a falvak elsorvadása, növekszik a szociális segélyre szorulók tábora, elöregszik a vidék népessége. Szigorú minőség-ellenőrzéssel és a magyar termékek egységes eredetmegjelölésével megvédjük a magyar piacot a silány minőségű külföldi termékekkel szemben. Gazdabankhálózatot alakítunk ki, és átfogó gazdahitel-átütemezési programot hirdetünk. A mezőgazdasági fejlesztések megvalósulását hosszú lejáratú, kedvezményes kamatozású hitelek nyújtásával segítjük.
- Az utóbbi idők egymást élesen bíráló politikai retorikája ellenére lát-e esélyt arra, hogy a nemzet fejlődésének alapvető kérdéseiben egyszer képesek lesznek közös nevezőket találni és megállapodni? Szükségesnek tart-e egy ilyen megállapodást?
- Esélyt is látok, szükségét is látom. A Fidesz-Magyar Polgári Szövetségen és személy szerint rajtam ez sosem fog múlni.
- Az ön személye - megítélése szerint - mekkora szerepet játszik a jobboldal összetartozásában?
- Végzem a munkám, vezetem a Fideszt és annak kampányát. Győzni szeretnénk a második fordulóban, mert az országnak ez az érdeke. Most csak Magyarország számít. Minden más - így az én szerepem is - egyelőre másodlagos.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu