Ötletelj helyben!

A napokban választotta ki az agrártárca alá tartozó intézmény azt a 67 vidéki közösséget, amely csaknem 6,4 milliárd forint forrást használhat fel vidékfejlesztésre. Öt év óta tartó felkészítő folyamat fordult élesbe ezzel: az uniós mintákra megtervezett és itthon is elindított úgynevezett Leader program veszi kezdetét.

Hazai életO. Horváth György2006. 04. 07. péntek2006. 04. 07.
Ötletelj helyben!

A Leader az Európai Unióban alkalmazott vidékfejlesztési módszert jelző betűszó. Lényege itthon is mindenki számára érthető: a földrajzilag összefüggő területen elhelyezkedő települések - együttesüket talán legkönnyebb a volt járások szerkezetéhez hasonlítani - fogjanak össze, találják ki, miként boldogulhatnak a legjobban, ehhez dolgozzanak ki programokat, és a szükséges forrásokat is - melyek nagyobb részét Brüsszel és Budapest adja - a maguk belátása szerint osszák szét a programokra. E közösségekben működő vállalkozások, önkormányzatok, civil szervezetek közösen alkotnak egy csoportot, mely összehangolja a térség fejlesztését, és közösen dolgozza ki a helyi vidékfejlesztési tervet.
Nos, 2005 első felében megindult a képzés: meg kellett tanulniuk a vállalkozó szellemű csoportoknak, hogy mi fán terem a Leader. Néhány hónapja 186 ilyen csoport állt össze és adott be pályázatot, 108-an kerültek be a második fordulóba, közülük választottak ki a napokban 67-et. Ezek azok, amelyek száz-százmillió forintot fordíthatnak terveik megvalósítására. Pontosabban előbb helyi pályázatokat írnak ki, elbírálják azokat, és döntenek arról, hogy a tervekre mennyi pénzt érdemes áldozni. És éppen ez a Leader lényege: ötletelj helyben, dönts helyben, és a forrásokat is helyben oszd el, az állam - esetünkben a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal - ebbe nem szól bele, csak törvényességi felügyeletet gyakorol. A szakértők szerint az egyes térségekben húsz-harminc kisebb tervet lehet támogatni a fenti összegből.
A 67 nyertes vidéki közösség 920 falut foglal magába, területükön együttvéve megközelítőleg másfél millió ember él. A Leader arra épít, hogy a szomszédos települések, vállalkozások, civil körök együtt gondolkodjanak, hiszen a helybelieknél senki nem tudhatja jobban, mire van a legégetőbb szükség egy-egy adott térségben.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek