Gáz van a gázórákkal

"Menjetek a k? anyátokba!" - ezzel a nem éppen barátságos kifejezéssel fogad bennünket a tizennyolcadik évét alig betöltött Vidák úr a Pest megyei, Tóalmás, Kóka és Zsámbok között fekvő településen. (Itt személyiségi jogok sejlenek fel, ezért nem írhatjuk le a település nevét.) A rendőr előrelép, ismerteti a jogszabályt, mely szerint a közszolgáltatás kiszolgálóhelyén - magyarán: a gázóránál - az ellenőrzést végző személynek joga van kutakodni, és ehhez közhatósági segítséget is igénybe vehet. De csak az óráig érvényes e jogkör, beljebb a rendőr csupán bűncselekmény alapos gyanúja alapján, házkutatási engedély birtokában mehet.

Hazai életBalázs Gusztáv2006. 06. 02. péntek2006. 06. 02.
Gáz van a gázórákkal

Garamvölgyi László, az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs igazgatója lapunknak azt mondta, ezt az alapszabályt minden rendőr pontosan ismeri, és az állásával játszik, aki az említett passzusban megszabottnál messzebbre merészkedik.
Vidák úr lassan megnyugszik, elfogadja, hogy itt most őt ellenőrizni fogják. Még itallal is megkínál bennünket. Meg sem lepődik, amikor az ellenőr egyszerűen kiveszi a számlálót a mérőórából, s azt mondja: "Öreg, ezt megpatkoltad." Mosolyog. Hát persze. Tíz szabálysértési eljárás folyik ellene, tudja, mi az ábra. Éppen ez lenne gond?
"Nézd, itt egy kicsit megpöckölöm, feszegetem, és a számlálótömb egyszerűen kihúzható. A plomba persze sérül, de kicsire nem adunk" - ezt már a Sándor nevű ellenőr mondja, aki előre figyelmeztet: vigyázzak, mert egy-egy helyen adódhatnak kínos helyzetek. Adódnak is. A vak is látja, hogy például a gázmérőt megfordították itt, hozzányúltak a számlálóhoz ott - de helyben mindenki mindent tagad. De Sándor a neveket is megmondja, kik azok, akik "szervezetten, bűnszövetségben elkövetett formában" segítettek a mérők megbabrálásában. Az említett faluban mindenki ismeri a két illetőt.
Információink szerint a Tiszántúli Gázszolgáltató Zártkörű Részvénytársaság (Tigáz Zrt.) az elmúlt hetekben több körzetében átfogó ellenőrzésbe kezdett. Akad olyan terület, ahol a ténylegesen átadott gáz és a fogyasztóknak kiszámlázott értékek között csaknem húsz százalék a különbség. Lopják a gázt, ami büntetendő dolog, másrészt a mérő rongálása miatt gázszivárgás következhet, mely a saját és mások életét is veszélyezteti az esetlegesen bekövetkező robbanás révén.
Ám a lopás kezelése nem egyszerű. Talmacsi Lajos, az egyik legnagyobb hazai végrehajtó cég jogi szakértője lapunknak úgy nyilatkozott, hogy a közszolgáltatás jogtalan felhasználása - például éppen a gázlopások - ügyében az esetek felében azért körülményes intézkedni, mert a tulajdonjogi viszonyok rendezetlenek. Hiába érkezik meg Vidák úr számára a számla, ha az ingatlan nem az ő nevén van. Ilyenkor per indul, a nyomozás megállapítja, ki is a valóságos felhasználó, aztán majd lesz valami. Mindez a Tigáznak tavaly nyolcmillió köbméter kiszállított, de ki nem fizetett gázába került. A szolgáltató elvileg bármikor leválaszthatja a felszólított, de nem fizető fogyasztót a hálózatról (levághatja a vezetékről), de ezzel az eszközzel csak végső esetben él. Inkább levelekhez, felszólításokhoz folyamodik, ám most már komoly bajban van a lopások és nem fizetők miatt. Ezért azt tervezi Tigáz, hogy ezentúl jelentősen szigorítja ellenőrzéseit és minden gáztolvajt feljelent a rendőrségen.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek