Habarcs a pásztorlányka arcán

Egy nemesi lakkal két esetben tettek rosszat az elmúlt századokban: ha hozzányúltak, vagy ha nem nyúltak hozzá. Nyolcszáz műemlék kastélyunk zömét lelakták, elmegyógyintézetet vagy gyermekotthont költöztettek bele. Megmentésükre milliárdos vállalkozó vagy uniós pályázat kerestetik.

Hazai életCsászár Jenő2006. 06. 16. péntek2006. 06. 16.
Habarcs a pásztorlányka arcán

Lehet belőle hangversenyterem vagy múzeum - csak vállalkozó szellem és néhány milliárd forint kell hozzá. Akad befektető, aki magyar kastélyszállóláncról álmodik. A legsiralmasabb az önkormányzatok kezében levő egykori főúri otthonok sorsa. Ám szerencsére akadnak kivételek...
A gyöngyösi Orczy-kastély egyik szépséges szobájának falán egy bájos pásztorlány arcképén állapodik meg a tekintetem. A barokk freskón azonban kőműveskalapács csapásai ütöttek sebeket. Valamikor rávakoltak a falfestményre, s hogy jobban tapadjon a habarcs, gátlás nélkül belevagdostak a képbe - magyarázza a művezető, aki körbekísér az egyébként zárt építési területen. (A pusztítás akkora kárt okozott, hogy csak a freskók restaurálása százmillió forintos tétel lehet.)
- A régi mesterek tudtak valamit - állapítják meg a kastély boltíveit, cseh boltozatos termeit csodáló mai építők, a kivitelezést végző ürömi cég, a Reneszász Zrt. emberei. Egy műemlék helyrehozatala persze óvatosabb, "szöszmötölős" elfoglaltság, betonozni például csak ott szabad, ahol nagyon muszáj. A vizesblokkokat a pincébe helyezik, a modern gépészetet a tetőtérben rejtik el. Bár a műemlékvédelmiek eredetileg ódzkodtak a tervtől, a hajdani zárt udvart "láthatatlan" üvegtetővel fedik le, s itt állítják ki a jövő tavasszal visszaköltöző Mátra Múzeum híres mamutját.
A kastély úgynevezett védett szobáiban - amelyeket majd az eredeti barokk állapotukba kívánnak visszaalakítani - feliratok figyelmeztetik a gőzerővel dolgozó munkásokat: "A vakolatot leverni tilos!" A régészek néhol lekapargatták a féltucatnál is több festékréteget, hogy megállapítsák, melyik milyen korból származik. Olykor résen kellett lenniük a rég múlt ismerőinek: néhány mészréteg alól például egy medvét ábrázoló képecske bukkant elő, s persze kiderült, nem barokk alkotás, csak az építményt használó múzeumot népszerűsítő rajzocska - az 1960-as évekből...
"A kályhákrul ne gondoskodjon, én ezeket nem Egerben, hanem Posonban fogom csináltatni" - így rendelkezett 1770-ben a gyöngyösi vadászkastélyt nagy gonddal építtető báró, Orczy Lőrinc a tiszttartójának. A díszes angolkerttel övezett építménynek már az sem tett jót, hogy a XIX. században klasszicista ízlés szerint átalakították; az igazi csapást azonban a XX. század mérte rá.

A nemesi család egyik sarja 1935-ben teljes bútorzatával együtt eladta a kastélyt Gyöngyösnek. Hiába figyelmeztetett az egyik kortárs, hogy azonnal csináljanak múzeumot a főúri eleganciával berendezett szobákból, máskülönben "az Orczy teljes berendezése az utolsó szögig ebek harmincadjára kerül". S valóban így történt: a XVI-XIX. századból származó bútorzat, a fegyvergyűjtemény és az ott megfordult neves személyiségek emléktárgyaiból álló gyűjtemény pesti régiségkereskedőkhöz vándorolt, akik bagóért vették meg e kincseket. A lassan lepusztuló épület számára megadta a kegyelemdöfést, hogy az ötvenes években iparitanonc-iskolát rendeztek be benne. Mivel a nehéz esztergagépeket nem tudták a padlóra rögzíteni, az értékes intarziás parkettát gondolkodás nélkül felszedték, s az udvaron elégették.
Bár az Orczy-kastély a rendszerváltás óta amolyan "közös ló" - az épület Heves Megye Önkormányzatáé, az azt övező park pedig Gyöngyös városáé -, most mégis jóra fordul az ingatlan sorsa. Közösen indultak ugyanis egy európai uniós pályázaton, s mintegy nyolcszázmillió forintot nyertek a felújítás első ütemére. A munkálatok azonban tovább folyhatnak, mivel címzett állami támogatásból újabb 1,2 milliárd forintot költhetnek a műemlékre - tudom meg Balázsi Istvánnétól, a gyöngyösi városüzemeltetés helyettes vezetőjétől. A természettudományi pavilonnal gazdagodó, sétányos angolkerttel körülvett kastély 2008 végére nyeri vissza régi fényét.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek