Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Kővé dermedt az egykori katonatiszt: a postán távfűtési számlát akart befizetni, de kiderült, hamis húszezrest adott. Holott az előző nap kézhez kapott nyugdíjból vette el a bankót.
- Május 23-án vettem át a nyugdíjamat, majdnem az egészet húszezresekben - meséli a 76 éves Ábrahám Lajos, aki feleségével húsz éve lakik Budapest egyik panelházában. - Számláinkat mindig az Újhegyi sétányon lévő kispostán fizetem be. Postásunkat úgyszólván családtagnak tekintjük, mióta itt élünk, ő jár hozzánk. Igaz, már nem sokáig, mert örömmel újságolta, két hónap múlva nyugdíjba megy. Nálunk az a rend, hogy ha pénz áll a házhoz, másnap már viszem is postára az esedékes befizetést.
- Május 24-én is a tárcámba raktam egy húszezrest, éppen elég lesz a távfűtés díjára. A postán a hölgy gépiesen áthúzta a lámpa alatt a pénzt, majd ismeretségünk okán meglepetten közölte: a bankó hamis. Először azt hittem, viccel. Már hogy lenne hamis, nevettem, amikor tegnap, a nyugdíjjal kaptam?
Mivel a pénzhamisítás bűncselekmény, az esetről a postán jegyzőkönyvet vettek fel, s a nyugdíjat kihordó postást is előkerítették. A jegyzőkönyvben az áll: "Nevezett a bankjegyhamisításról május 24-én a következőket adja elő, hogy 2006. május 23-án nyugdíjkifizetéskor a postástól vette át a hamis húszezrest. Készült Budapesten, a 103-s számú postán, irányítószám 1479". És benne volt a bankjegy sorszáma is.
Jegyzőkönyv és feljelentés
- Aláírtam a jegyzőkönyvet, és azt mondták, ezért most nekem nem kell elmennem a rendőrségre, ennek alapján ők úgyis feljelentést tesznek "ismeretlen tettes" ellen - meséli Ábrahám Lajos. Pénzhamisítókról már hallottunk, de ki hallott olyat, hogy a nyugdíj közé is keveredhet hamis pénz... Ha majd kihallgatnak a rendőrségen, a lelkiismeretem tiszta. Azt sem hiszem, hogy a postásunk a nyugdíj küszöbén "simlizett" volna!
- A nyomozás csak hoz valami eredményt - háborog a férfi lánya, akit annyira feldúlt a dolog, hogy a tudakozó által sikerült telefonon elérnie a Magyar Nemzeti Banknál egy hamis pénzekkel foglalkozó szakembert. - A nevére már nem emlékszem, de nagyon készséges hölgy volt. Elmondta, hogy a központi posta főpénztárosának felelőssége átvizsgálni a címleteket, mert nem ritka, hogy valamelyik postán fellelnek hamis pénzt, amit aztán hozzájuk küldenek további vizsgálatra. Eszerint a kikézbesített nyugdíjban elvileg nem fordulhatna elő hamis bankó, de ha mégis, az már rendőrségi nyomozati kérdés, hogy miképp kerülhetett oda. Arra is volt példa, hogy az MNB tüzetes vizsgálata mégis valódinak minősítette a hamisnak vélt pénzt. Azzal vigasztalt, egy kicsi kis esélye talán van az apukámnak, hogy visszakapja a húszezresét.
Felrakni a szemüveget!
- Azt is mondta még, hogy oda kell figyelni a papírpénzre! Ez a világ nem óvoda, tegyék fel a nyugdíjasok a szemüvegüket, ha pénzt vesznek át. És nem árt áttanulmányozniuk az MNB tájékoztatóit... Ez agyrém! Ezek után pedig szerezzenek be a szüleim egy átvilágító lámpát, mert az ebben a bűnöző világban legalább annyira fontos, mint egy mikrohullámú sütő?!
- Két hete hallottam - szólt közbe Ábrahám Lajos felesége -, hogy az Újhegyi sétány egyik élelmiszerboltjában a pénztárosnő hamis pénzt szúrt ki. Akkor nem is figyeltem az egészre. Álmomban sem gondoltam volna, hogy ilyen velünk is megtörténhet.
- Szerintem ezen a környéken egy banda garázdálkodik - fortyog tovább a lányuk. - Akik valami fénymásolón gyártják a pénzt, aztán elsózzák. Pénzvizsgálati szempontok?! Ugyan! Nem akartam azzal a kedves hölggyel vitatkozni, hogy persze, mindent meg lehet tanulni, de ha egyszer a postásnak sietős a dolga, gutát kap, ha az öregek mindenütt előhalásszák a szemüvegüket, hogy vízjeleket, holográfiákat keresgéljenek. Ebben az a szomorú, hogy ha a boltban történik, valahogy még hajlandók lennének vizsgálódni az emberek. De a nyugdíj, amit a postás ad a kezükbe, számukra szentség!
A Magyar Posta Rt. szóvivőjének, Tomecskó Tamásnak a véleménye megerősítette a nyugdíjas házaspár lánya által mondottakat. Ilyen esetben a felvett jegyzőkönyv alapján belső postai vizsgálatot indítanak, és a rendőrség is megkezdi a nyomozást. Az ügy azért "extrém", mert a postákról kizárólag központilag ellenőrzött bankjegyeket visznek ki. Pálcát törni senki felett nem lehet, amíg a vizsgálat ki nem deríti, hol került homokszem a gépezetbe.
A tejfölt megnézzük...
- A hamis bankjegyek felismerésének szempontjait ismertető tájékoztatók - mondta Kozmics Ildikó, a Magyar Nemzeti Bank egyik sajtóreferense - a Magyar Posta ügyfélszolgálati fiókjainál, önkormányzatoknál, néhány felsőfokú tanintézetben találhatók meg, és persze az MNB Szabadság téri központjában. Annak jegyében ajánlhatók figyelmünkbe, hogy ha a tejföl szavatosságát megnézzük, szánhatnánk ugyanennyi időt bankjegyünk biztonsági elemeinek az ellenőrzésére is. Az MNB internetes oldala is rendszeresen közöl biztonsági tudnivalókat és a készpénzhamisítás megelőzéséről, visszaszorításáról szóló információkat.
Az MNB sajtóreferense ezek után eljuttatott lapunkhoz egy tájékoztatót a hamis bankjegy felismerésének tudnivalóiról. A képekkel bőven illusztrált két oldalt átolvasva, bevallom őszintén, bizonyos részeket először nem is értettem. Másrészt az anyagba annyi információt zsúfoltak a tapintásról, metszésnyomatokról, illeszkedő jelekről, ábratöredékekről, biztonsági szálról, vízjelről, dőlésszögről, miegyebekről, hogy erős bennem a kétely, vajon "az azonosító jelek a hétköznapok során segédeszközök nélkül, néhány másodperc alatt ellenőrizhetők"-e valóban.
Hamispénz
A hazánkban előforduló gyanús forint (és külföldi fizetőeszközök) vizsgálatát az MNB készpénzszakértői végzik, folyamatos együttműködésben a rendőrséggel. Ez év első negyedében 2590 lefoglalt "forintbankjegy-hamisítványt" vettek górcső alá, ami a korábbi időszakhoz képest enyhe mennyiségi csökkenést tükröz. A hamisított címletek kétharmada ma is az ezerforintos, majdnem kizárólag irodai fénymásolókkal, nyomtatókkal készítik. A megelőzés eredménye, hogy idén az első negyedévben már a forgalomba kerülésük előtt 34 esetben sikerült hamis forint bankókat lefoglalni. A külföldi fizetőeszközök, például az euró hamisítása továbbra sem jelentős, idén ebben az időszakban 246 darab hamis eurót találtak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu