Hogyan tovább, miniszter urak?

Volt, aki nyomot akart hagyni maga után; volt, aki fontos változtatásokat akart elindítani. Van, aki nem akart maradni; s van, akinek fáj a búcsú, mert meg kell válnia a feladattól. A leköszönő Gyurcsány-kormány három búcsúzó minisztere is úgy gondolja: "a mór megtette kötelességét". Baráth Etele helyébe más feladatkörben Bajnai Gordon lép; Bozóki Andrást Hiller István követi, már egy összevont minisztérium élén; Juhász Ferenc utódja Szekeres Imre lesz.

Hazai élet2006. 06. 09. péntek2006. 06. 09.
Hogyan tovább, miniszter urak?

Baráth Etele: Van jövőm, még keresem
- Meglepte, hogy Gyurcsány Ferenc nem kérte fel ismét miniszternek?
- Nem lepett meg, de fáj egy kicsit.
- Igazságtalannak érzi?
- Nem. Ráadásul igazat is adok a miniszterelnök úrnak. Eddig elő kellett készíteni a terveket, meg kellett teremteni a feltételeket arra, hogy az érkező óriási uniós összegeket jól tudjuk majd elkölteni. Ez megtörtént. Most a végrehajtás következik, ami nyilván egy egészen más képességű vezetőt igényel, mint amilyen én vagyok.
- Ezt megmagyarázná? Az elmúlt húsz évben sokféle posztot betöltött, miért éppen ez ne menne?
- A miniszterelnöknek most politikailag erős emberek kellenek. Én nem vagyok pártpolitikus és MSZP-elnökségi tag sem. Lehet, hogy a köztünk lévő korkülönbség is szerepet játszott.
- Nem az eddigi teljesítménye miatt nem lett tagja az új kormánynak?
- Tiszta a lelkiismeretem. Elkezdtem felépíteni valamit, ami ma működik. Amikor kitaláltuk a Nemzeti fejlesztési tervet, még a nevét is utálták. Itt egy 16 fős kis csapat dolgozott, mára hatékony hivatallá váltunk. Vettük az akadályokat, s képesek voltunk lekötni az összes lehetséges pénzt, vagy 1150 milliárdot. Kiépült az intézményrendszer, a szükséges informatikai, pályázati hálózat. Az első hibák kijavításán is túl vagyunk, mostantól csak működtetni kell.
- Az ellenzék azért ezt másképp látja. Szerintük óriási a bürokrácia, nem érkeznek be a pénzeszközök, átláthatatlan a rendszer.
- A miénk a legnyitottabb szerkezet az új uniós tagokéi között. Az ellenzék soha nem vette magának a fáradtságot, hogy megismerje a valódi teljesítményeket, de ez nemigen zavarta a bírálatban.
- Azért volt hiányosság is!
- Az elején voltak döccenők. Bizalmatlanok voltunk a pályázókkal, lassan ment az ügyintézés. A régióknak nagyobb önállóságot lehetett volna adni, de még nem sikerült megszüntetni a központi irányítást. Ami hibám volt: hogy a politikával, a saját kormányommal nem tudtam megértetni, micsoda siker e hivatal teljesítménye.
- Most merre visz a saját útja?
- Úgy gondolom, van jövőm. Még keresem.

Bozóki András. Előjogok helyett esélyeket
- Az elmúlt tizenhat év "legbalhésabb" kulturális minisztere ön volt. Egyetért?
- Nem. Ahol változások vannak, ott vannak viták is. A bulvársajtó persze ezekre ugrik.
- Rengeteg ember haragját váltotta ki, akik, joggal vagy sem, azt mondják, ön nem ért a kultúra egyetlen területéhez sem, és csak rombolt.
- Az emberek sok mindenre képesek, ha a változások az érdekeiket sértik. Ennek a minisztériumnak először a nevét kellett volna megváltoztatni. Kultúra címén nemcsak az örökségről, hanem a hagyományok mellett a kortárs művészetről is beszélni kell. Újra kellett fogalmaznunk egy sor eddig megkérdőjelezhetetlen tételt.
- Mondana példákat is?
- A kultúra szabadságának kádári-aczéli fogalmán továbblépve én a szabadság kultúráját fogalmaztam meg. Évtizedes előjogokat és az ezzel együtt járó összefonódásokat kell meghaladnunk. Csak egy aktív kultúrateremtő társadalom segíti az ország fejlődését.
- Hol és hogyan járulhat hozzá az élő kultúra a közösségek fejlődéséhez?
- Másfél éves tevékenységem középpontjában ez állt. A folyamat elindult, a kultúra szélesebben értelmezett területei hangsúlyt kaptak, s nyitni tudtunk a fiatalok, az alternatív kulturális műhelyek és a vidék felé.
- Mire büszke?
- A Tengertánc, a PANKKK és a Közkincs programokra. S arra, hogy az élő és kortárs művészeteket támogattuk, elkészítettük a hosszú távú kulturális stratégiát, és a korábbinál aktívabb európai kulturális diplomáciai tevékenységet folytattunk.
- Akkor miért nem marad az új Gyurcsány-kormányban? S mivel magyarázza a sok haragos embert?
- Eredetileg is csak a választásokig vállaltam ezt a munkát. A haragos emberek meg nincsenek olyan sokan, csak az elégedetteknél hangosabban mondják el a véleményüket.
- Az Operára gondol?
- Mindazokra, akiknek előjogaik voltak, amelyek most veszélybe kerültek. Vegyük komolyan a pályázati rendszert, induljon mindenki egyenlő eséllyel a támogatásokért! A hagyományos és a kortárs alkotóműhelyek egyaránt. És ha már az Operára rákérdezett: ne lehessen megfelelő elszámolások nélkül milliárdokat elkölteni az adófizetők pénzéből. Miért kell közalkalmazottakból állnia egy társulatnak, hogyan kaphatnak a tagjai teljesítményüktől függetlenül állandó fizetést?
- Hogyan tovább?
- Munkahelyemről fizetés nélküli szabadságra mentem, most visszatérek a Közép-európai Egyetemre. De nem szakadok el a kultúra világától sem.
- És sóval is hintik be a Bozóki-korszak nyomát?
- Semmi só! Ellenkezőleg. Az új kormányprogram rögzíti az elért eredményeket és a további út kereteit. Lehet, hogy néhány módszerben az utódom mást követ, de a szabadság kultúrájának kiépítése visszafordíthatatlan.

Juhász Ferenc: Rengeteg illúzióm volt
- Nem vállalt szerepet az új kormányban, bár a miniszterelnök felkérte a folytatásra. Nem ért egyet vele?
- Pontosan fordítva van. Tényleg felkértek a folytatásra, de úgy gondoltam, szívesen próbálnék valami mást.
- Miért? Hiszen amióta csak feltűnt a politikában, ön volt az MSZP egyik fő katonája, s biztonságpolitikával foglalkozott.
- Azzal is, igaz. De elsősorban politikus vagyok, s úgy gondoltam, hogy amit én ebben a szakmában meg tudtam csinálni, az megtörtént. Most szeretnék kilépni ebből a katonai kalodából, s a pártomban dolgozni.
- Mikor miniszter lett, azt mondta, szeretne nyomot hagyni. Sikerült?
- A tárcánál végrehajtottuk a kormányprogramot. A minisztérium hatvan százalékát leépítettük. Eltöröltük a kötelező katonai szolgálatot.
- Ez az SZDSZ-programja volt!
- De a szocialisták nélkül nem ment volna. Közben a NATO elismert hadserege lettünk. Amikor először jártam miniszterként Brüsszelben, a főtitkár verte az asztalt, hogy slendriánok ezek a magyarok. Ma hatodikok vagyunk a nemzetközi szerepvállalásban, teljesítményünkkel elégedettek. Itthon is nőtt a katona becsülete.
- Miközben a finanszírozás és a leépítés sok gondot okozott.
- Kudarcként élem meg, hogy nem tudtam megteremteni a folyamatos anyagi stabilizációt. És jogos, senki nem örült a racionalizálásoknak. De nem volt más választásunk.
- Mi a négy év legfontosabb tanulsága, mit tanácsol utódjának?
- Hogy változtatni nehéz. Rengeteg illúzióm volt. Azt hittem, ha nehezen is, de nagyobbakat forgatok a rendszer kerekén. A hierarchikus viszonyok azonban szétmorzsolják a változtatni akarókat. A rendszer védekezik.
- Ami elől most eltávolodik?
- Az ambícióm az, hogy Gyurcsány Ferenc jövőbeni pártelnök mögött második emberként biztosítsam a kormány számára azt a politikai klímát és hátteret, amely nem engedi megtorpedózni az Új Magyarország programban lefektetett szükséges változásokat, amelyben kizárt a megtorpanás.

A második Gyurcsány-kormány tagjai
Miniszterelnök: Gyurcsány Ferenc
A Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter: dr. Szilvásy György
Önkormányzati és területfejlesztési miniszter: dr. Lamperth Mónika
Igazságügyi és rendészeti miniszter: dr. Petrétei József
Külügyminiszter: dr. Göncz Kinga
Pénzügyminiszter: dr. Veres János
Gazdasági és közlekedési miniszter: dr. Kóka János
Egészségügyi miniszter: dr. Molnár Lajos
Földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Gráf József
Környezetvédelmi és vízügyi miniszter: dr. Persányi Miklós
Oktatási és kulturális miniszter: dr. Hiller István
Szociális és munkaügyi miniszter: Kiss Péter
Honvédelmi miniszter: dr. Szekeres Imre

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek