Megitták a titkolózás levét

Még nem derült ki, hogyan betegedhettek meg háromezren Miskolcon és környékén a csapvíz által okozott fertőzésben. A víz már tiszta, de néhányan még a napokban is infúziót kaptak a városi kórház fertőzőosztályán.

Hazai életKeresztény Gabriella2006. 06. 23. péntek2006. 06. 23.
Megitták a titkolózás levét

- A lányom tegnap ment haza, engem fél órája hoztak be Boldogkőújfaluból - nyöszörög Soltész Istvánné. - Minden utolért: hányás, hasmenés, láz. A hasam, akár a dob, és úgy csikar, hogy majd' belebolondulok. Nagy árat fizettünk, amiért a lányom egy hete bejött a Metróba vásárolni. Nem ivott, nem evett ő itt semmit, másnap mégis rosszul lett. Amikor elvitte a mentő, kimostam a ruháit, ágyneműjét, mert mindennek záptojás szaga volt. Állítólag attól fertőződtem meg.
Fiatal miskolci lány görnyed a szomszédos ágyon. Fekete Ágnes ebédje is érintetlen, mert enni nem mer. Barátján hamar "átfutott" a betegség, még ő váltotta ki neki az orvos által írt gyógyszereket. Ágnest viszont, noha csapvizet sosem iszik, már-már halálfélelem gyötörte, amikor negyvenfokos lázzal ötpercenként a vécére rohangált. Szerinte nagyon sokan itták meg annak a levét, hogy "hivatalos" információk csak akkor jelentek meg a baktériumokról és vírusokról, amikor azok már emberről emberre terjedve fertőztek.

Csak az ásványvíz...
- Visszaestem! - kesereg egy másik kórteremben Kiss Árpádné. - Egy hétig nyomták belém az infúziót. Hazaengedtek, és másfél nap múlva újból elkapott a hidegrázás, hasmars. Súlyos szívbeteg vagyok, nagyon legyengültem. Annak idején nővérként dolgoztam itt, én tényleg betartottam a higiéniai előírásokat, de nem használt. Ezek után büszke lehet Miskolc a híres karsztforrásaira...
A mellette fekvő Dósa Lajosnét Harsányból hozta a mentő. Háziorvosa szerint a fertőzést valószínűleg a megyei kórházban szedte össze, amikor pajzsmirigybetegségével ellenőrző vizsgálaton volt, és megöblítette a kezét a mosdóban. Hejőcsabán élő fia, menye is megbetegedett, ám fiatal szervezetük kórház nélkül legyűrte a kórt. Dósáné hihetetlennek tartja, hogy az egyébként is drága miskolci víz ekkora bajt okozott. Amikor elköszönök, aggódva szól utánam: - Aztán majd nehogy magával is az történjen, kedves, hogy cikkírás közben is vécére szaladgál, hiszen mindenkivel kezet fogott!
Mielőtt a város egyik fertőzött "gócpontjára", az avasi lakótelepre indulnánk, kávéra vágyom, a kórházi automaták azonban még nem működnek. Buborékmentes ásványvízből a bőrgyógyászaton dolgozó Bárány Józsefné főz nekem, aki mellesleg ott lakik. Az ő családjukat ugyan elkerülte a járvány - de milyen küszködések árán! Nem bíztak még a forralásban sem: ásványvízben mostak fogat, mosakodtak "macska módra", azzal öblítették a zöldséget, főzték az ételt. Nomád élet a XXI. században! A menye fiatal terhes, nagyon féltették.
Az avasi lakótelep főutcáján csoportosuló emberek többségéből, mint csapból a klórozott víz, ömlik a méltatlankodás. Egy nevének elhallgatását kérő asszony (fia miskolci egyetemista) azon háborog, hogy már hasmenéssel kínlódó kollégisták sorakoztak az egyetemi orvosi rendelőben, a hatóságok mégis okvetetlenkedtek, amiért a fiatalok - szerintük jogellenesen - "Járványveszély" feliratokat ragaszottak ki. A megyei ÁNTSZ ugyanis akkor még hivatalosan nem nyilvánította ilyennek a helyzetet. Az országos tiszti főorvosnak kellett idejönnie ahhoz, hogy kimondják az igazat. Addig csak olyasmit hallottak, hogy a víz opálosodása erősen csapadékos időjárás esetén gyakori jelenség, tessék felforralni, a csapokat kétóránként folyatni, hogy tisztuljon a víz. Zacskós vízből sem jutott mindenüvé, néhol verekedtek is érte.

Aludtak a vízügyesek?
- Én megúsztam, mert csak sört ittam - élcelődik Kubicza Róbert. - Egyedül élek, megtehetem. Ha nekem úgy tetszik, még a lábam is sörben mosom. A sör mindenre jó, erősíti az immunrendszert.
- Ez nem sima vírus vagy vízi baktérium volt! Azok nem bírták volna ennyi ideig! - ágál Gallyas Zsolt, egy kisállat-kereskedés tulajdonosa a körülötte ácsorgóknak. - A katonaságnál vízfertőzésekkel is foglalkoztunk, van elképzelésem, mi történt. De nem mondok semmit, mert az felérne egy összeesküvés-elmélettel. Még hogy egy elhagyott fekáliás bányagödörből került fertőzött víz a tapolcai vízmű kútjába?! Ha igaz is, nem mi tehetünk róla! Mégis a városlakók fizetik meg a felelőtlenség árát a forralás gáz-, a csapfolyatás vízdíjával. Állítólag a polgármesteri hivatal milliókat költött a katasztrófa elhárítására. Köszönet érte, a mi adónkból tette. De amikor gubanc volt, mit műveltek a vízművek ügyeletén? Elaludtak? Nagyon lazán veszik, a természet öntisztítására bízzák itt a karsztvédelmet már évek óta. Kérdem én: kiderítik majd, ki a felelős azért, hogy több mint háromezer embernek szenvednie kellett?

A tettes ismeretlen
Keresik. A miskolci önkormányzat tényfeltáró bizottsággal, az illetékes tárca minisztere a vízbázisok védelmére elrendelt vizsgálattal, a megyei főügyészség pedig egy feljelentés alapján rendőrségi nyomozást kért ismeretlen tettes ellen, "foglalkozás közben elkövetett gondatlan veszélyeztetés miatt".

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek