Elmaradt áldomás

Kultúrállam? Európa? Ugyan! Egy nagy ló? - és megmondja, hogy mi. Gabonakereskedővel beszélgetünk, aki teljesen ki van borulva, hosszú évek totális antialkoholizmusát dobta a szemétre, s most, kezében whiskysüveggel, az egész világot utálja. Ennyire még sohasem vágták át (nem így mondja, de ez a lényeg), s gabonaüzletben érdekelt nagyember főnökei most bizony naponta kemény kérdésekkel zaklatják. Merthogy nincs lekötött áru. Alig van áru. Ami meg van, az kényszerből vett, drága áru. Rossz áru. Rohadt parasztok.

Hazai életBalázs Gusztáv2006. 08. 04. péntek2006. 08. 04.
Elmaradt áldomás

Hárman hallgatjuk, és nem esik jól. Panaszának lényege egyszerű. Mint mindig, az idei év elején is megállapodott korábbi partnereivel a leadandó gabona mennyiségéről, a nagyjábóli árakról, dátumokról (pár ezer forint, két hét ide vagy oda nem számít, mondja), de most úgy érzi, padlógázzal rohant a betonfalnak. Korábbi üzletfelei, a gazdák, a sokat emlegetett, mindig síró termelők oldalazva beszélnek vele, mindig visszahívást ígérnek, aztán sohasem csöng a telefon. Más helyzet van, mint akár csak két éve.
Például a növénytermesztők viszonylag kényelmes helyzetbe kerültek. Biztos az a bizonyos földalapú támogatás, ott a tuti intervenciós felvásárlási lehetőség, ráadásul a környező országokban a kedvezőtlen időjárás miatt fellépett viszonylagos áruhiány s nem utolsósorban a jócskán megerősödött forint felnyitotta a szerződő gabonabirtokos szemét. Megtanult szerződni. Ma már tudja, hogy úgynevezett nyitott kontraktust kell kötni, amelyben a minőség mellett ott lehet a számára most előnyt nyújtó euró-forint árfolyam is, sőt árvita esetén a beszállítást is leállíthatja. Nyerő helyzetben van, ő osztja a lapot.
Most.
E lap hasábjain nem először írjuk le: a hazai igényeken jóval túlteljesítő gabonatermesztés és az ahhoz kapcsolódó kereskedelem, az export csak egységes rendszerben őrizheti meg kölcsönös érdekeit. Egyszerűbben: a fölösleg és a hiány évek óta változó forgása csakis hosszú távú egyezségeken nyugodhat meg. Ma neked, holnap nekem. A mezőgazdaság, bárki bármit is mond, a magyar vidék változatlanul meghatározó megélhetési szektora sem politikai ciklusokhoz, sem üzleti nekilendülésekhez nem alkalmazkodhat. Most viszont éppen ez utóbbit próbálja. Ha pillanatnyi érdekeit vizsgáljuk, igaza van. Ha messzebbre nézünk, nincs.
A mai uniós szabályozás szerint valóban minden tonna megtermett, regisztrált, a sokat emlegetett kvótába beleférő gabona biztosan pénzt ér, mégpedig 101 eurót, azaz e sorok írásakor csaknem 27-28 ezer forintot. Az úgynevezett fizikai piac viszont áll, mert a termelők közül sokan arra spekulálnak, hogy lesz az még több is. És most tekintsünk vissza az évi prémiumától whiskysüveggel a kezében éppen búcsúzó kereskedőre (alkalmazott ő), akit a józan érvek aligha vigasztalnak meg. Ő alkut ajánlott hosszú távra, és átvágták.
Most úgy kéne folytatnom, hogy persze, megérdemli, firtathatná az ember, hányszor kötött ő már előnytelen egyezséget termelőkkel, akkor mennyi forint maradt a zsebében, hogyan keresi meg a havi háromszázezer forintját, miként írta át korábban a minősítési papírokat, hányszor szólt a mázsásnak, hogy "haver jön". De nem erről van szó. A mi hazánkban bő két éve elvileg egy kijátszhatatlan rendszer működik: európai szabályozásnak hívják - de mi azért próbálkozunk. A francia paraszt tíz évre köt szerződést a környékbeli felvásárlóval, nálunk ellenben egy euróárfolyam-változás elég ahhoz, hogy mindent elfelejtsünk abból, amit februárban mondtunk. Van egy kifejezés, amit fél Európa ismer, így szól: fair business, azaz tisztességes üzlet. Ez nagyjából azt jelenti, hogy az előzetesen egyezkedő vevő és eladó egyezséget kötött, s azt be is tartja. A mi termelőink közül sokan most éppen ebből hátrálnak ki. Az idő azonban nem nekik dolgozik. Ha valaki holnap is élni akar, annak szerződnie kell, s a feltételeket be kell tartania. Máshogy nem megy.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek