Nyertesek és vesztesek

Mihez kezd az a polgármester, aki évek óta mással sem foglalkozott, mint települése igazgatásával, de most vesztett a választásokon? Mennyiben változik meg az élet, ha kicserélődik a falu, város képviselő-testülete? Többek között e kérdésekre kerestük a választ.

Hazai élet2006. 10. 06. péntek2006. 10. 06.
Nyertesek és vesztesek



Ruzsán Papp János harminc évig vezette a falut - kezdetben tanácselnökként, a rendszerváltás után pedig polgármesterként. Négy ciklussal a háta mögött idén alulmaradt a Csongrád megye által fenntartott Napsugár Idősek Otthona mentálhigiénés szakemberével, Sánta Gizellával szemben. A volt polgármester elsősorban kapcsolatait, tapasztalatát helyezte előtérbe a kampány során - szociális területen dolgozó vetélytársa pedig a közösség megerősítésére helyezte a hangsúlyt. Sánta Gizella hét éve dolgozik az idősek otthonában, előtte megjárta az iskolát, az óvodát és a művelődési házat is - vagyis évek óta munkálkodott már a faluért, elkerülve a Ruzsán sem ritka munkanélküliséget.
- Először is pihenni szeretnék, utána meglátom, hogyan tovább - mondta kérdésünkre Papp János. - Hetvenhat május elsején lettem tanácselnök. Még soha nem sikerült kivennem az összes szabadságomat. Örülnék, ha ezentúl is hasznára lehetnék a falunak.
A volt polgármester elérte a nyugdíjkorhatárt, emellett két kisebb vendégháza is van a családnak, Pappék anyagi biztonsága, mondhatni, nem került veszélybe.
- A község most úgy döntött, hogy egy fiatalabb, lendületesebb vezetőre van szüksége - véli Sánta Gizella, aki jó tíz százalékkal szárnyalta túl vetélytársát. - Nagy szívfájdalmam, hogy itt kell hagynom az idősek otthonát.
A gondozottak ugyanakkor örülnek: az ő emberük most előbbre lépett.

IFA helyett falut vezet
A szabolcsi Tiszatelek jó eséllyel pályázhatna a leghosszabb magyar falu címre a kétezer lelken aluli települések kategóriájában, a maga hét kilométerével. A község két végében lakók kis túlzással jó, ha félévente találkoznak. Gégény Gézáról, a település új, független színekben megválasztott polgármesteréről ezt aligha lehetne állítani. Egyrészt, mert a község közepén, az orvosi rendelővel szemben lakik; másrészt, mert fuvaros, aki naponta többször is áthajt a falun. Most az öreg IFA teherautó gazdája autóvezetés helyett faluvezetésre adta a fejét.
Nem volt ez azért ilyen egyszerű. Helybeli barátai nógatták, hogy pályázza meg a polgármesteri széket, de hosszú ideig elengedte a füle mellett az ösztökélő szavakat. Van neki épp elég tennivalója a kis, kétszemélyes fuvarozói vállalkozásával, minek tetézze még azt, gondolta. Ráadásul ott a vadásztársulat vadászmesteri tisztsége, az sem felhőtlen szórakozás csupán - egyszóval szerette volna folytatni a megszokott életét. Aztán mégis elindult - és nyert.
Az átadás-átvétel még nem zajlott le, így nem nagyon tudja, mit örököl a hivatalban, de úgy látja, nagy horderejű változtatásokra nemigen lesz szükség. A jegyző nagy tapasztalatú szakember, aki később is komoly segítséget nyújthat. A falu infrastruktúrája ugyan kiépült, de azért van tennivaló bőven. A legfontosabbak egyike a csapadékelvezető árkok kiásása, mert nagyobb esők alkalmával úsznak a porták. A falut ötven éve, több tanyaközpont összevonásával hozták létre - ezért is a nagy távolság -, s vannak részek, melyeket messze elkerül az autóbuszjárat, ennek véget akarnak vetni. Meg akarják szervezni a polgárőrséget, és a helyi vállalkozók anyagi támogatásával szeretnék fellendíteni a sportéletet.

Egy, aki mindent visz
Nyugat-Magyarországon földindulásszerű győzelmet aratott a Fidesz. A szocialisták számára, két kivétellel, elesett az összes város, a megyei közgyűlésekben pedig, ahol eddig is jobboldali vezetés volt, a különbség csak annyi, hogy most még nagyobb az arány, majdnem mindenhol abszolút többségben vannak a Fidesz-KDNP-képviselők.
A régióban a megyei jogú városok közül Zalaegerszegen, Nagykanizsán, Sopronban, Győrött lesz az elkövetkező négy évben jobboldali városvezetés. Az egyetlen kivétel Szombathely, ott Ipkovich György MSZP-s polgármester duplázni tudott.
A legnagyobb vereség kétségkívül Győrött érte a koalíciót. Bár a közgyűlésben soha nem sikerült abszolút többséget szereznie, a polgármesteri széket a jobboldal a rendszerváltás óta nem tudta elnyerni: 1990-ben az SZDSZ nyert, 1994 óta pedig az MSZP-s Balogh József ült benne. A baloldalon már a polgármesterjelölt-állítás is érdekesen alakult. Balogh József bejelentette, többé nem indul. Sokáig úgy tűnt, egyik helyettese, Eredics Imre a kiszemelt utód, de őt pártjában sem nagyon kedvelték. A másik alpolgármester Kun András, akit Győrött csak "Gyurcsány-csinálóként" emlegetnek (ő volt, aki Gyurcsány Ferencet a megyei MSZP-elnöki poszt átadásával a tűz közelébe engedte) szerezte meg a jelöltséget.

Börtön helyett kampány
Bár körözés alatt állt, magabiztosan - és ráadásul sikeresen! - kampányolt a baranyai Siklósnagyfalu polgármesterjelöltje. Olyannyira, hogy Kosztics József tíz vokssal megverte a korábbi polgármestert, Bálint Bánkot, aki tizenhat évig állt hivatalban. Egy napra rá azonban már felbolydult a négy és fél száz lelkes, zömében cigányok lakta település. A rendőrség ugyanis gyanút fogott, hogy a választás győztese éppen az a személy, akit korábban közokirat-hamisításért jogerősen 14 hónapos, letöltendő szabadságvesztésre ítéltek, de nem tiltották el a közügyektől, s akinek már régen börtönbe kellett volna vonulnia. A Siklóson élő férfi azonban - bár a falujában személyesen kampányolt - bujkál a rend őrei elől.
- Nem örülünk a kétes hírnévnek, s fogalmunk sincs, jogilag mi most a teendő - vallotta be érdeklődésünkre a körjegyző, Szél Józsefné. (A törvények szellemében három napon belül kifogást lehet benyújtani a voksolás eredménye ellen a választási bizottságnál.)
A korábbi polgármester éppen tárgyalt, amikor hívtuk, felesége annyit mondott, hogy nem értik, miért nem vonták meg Kosztics József választójogát. Furcsa lenne, ha a börtönből irányítaná a falu ügyeit... - tette hozzá. Úgy tudja, férje riválisát számlahamisítás miatt ítélték el, jelenleg gyógynövényt termeszt. A bírósági eljárás alatt költözött el a faluból. Aztán a kampányra visszatért...
Kosztics József azért nem vonult a rácsok mögé, mert a Legfelsőbb Bíróságon megfellebbezte a másodfokú döntését. Szerettük volna megkérdezni Kosztics Józsefet is, ám nem sikerült utolérnünk. Ahogy egyelőre a rendőröknek sem...

Leg, leg, leg...
Az egykori tanácsi és az önkormányzati választások abszolút rekordere bizonyosan Pásztor Béla, a Pest megyei Veresegyházat 41 éve irányító tanácselnök-polgármester. Ha bármi ok miatt esetleg nem töltené be végig hivatalát, ez akkor is a helyi választások egész múltjára vonatkozó magyar rekord: a most hatvanhat éves régi-új polgármester 1965 óta a település első embere.
A legkevesebb szavazat egyenlősége a Zala megyei Hernyéken alakult ki: Rabb László majdnem ötször egymás után lett polgármester, idén azonban 38 szavazatot kapott, éppen annyit, mint riválisa, Bundics Tibor. Itt új szavazás lesz.
A legtöbb országgyűlési képviselő (szám szerint hét) Borsodban vezet települést: az arány 4:3 a kormánypártok javára.
Az Országos Választási Iroda adatai szerint a városok közül a legkiélezettebb verseny Sárbogárdon alakult ki: a függetlenként induló Juhász János 2090 szavazatot kapott, mindössze hússzal többet, mint MSZP-s vetélytársa, Szabados Tamás.
Összességében a legtöbb egyéni szavazatot (362289-et) Demszky Gábor budapesti főpolgármester-jelölt kapta, míg a legkevesebb szavazattal, de teljes támogatással lett polgármesterré a jelölt Iborfián. A közép-zalai településen mind a 24 választásra jogosult leadta a szavazatát. A településnek egyetlen polgármester-jelöltje volt: Kustán Ferenc Jánosné.

Az összeállítást írta: Balogh Géza, O. Horváth György, Palágyi Edit, Pethy Simon Tamás, Tamás Gábor, Tanács Gábor.
A felvételeket készítette: Ujvári Sándor, Bohanek Miklós, Kállai Márton, Somogyvári Bálint, Németh András Péter.






Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek