Szalmaláng

Bioerőművet építene Szerencs ipari parkjában a budapesti BHD Hőerőmű Kft. A tervek szerint mezőgazdasági melléktermék, szalma égetéséből nyernének áramot.

Hazai életKeresztény Gabriella2006. 10. 27. péntek2006. 10. 27.
Szalmaláng

Eredetileg a Diósgyőri Ipari Park területére tervezték a szalmatüzelésű hőerőmű létesítését, de végül a szerencsiek fogadták be az ötletet. Itt elegendően messze lehet a létesítmény a lakóterülettől, leendő telephelyként az ipari park az első körben megfelelt a környezetvédelmi hatóság követelményének.
A beruházók már a nyáron tájékoztatták a szerencsi önkormányzati képviselőket a település határában felépülő energiatermelő üzemről, melyet gazdasági és műszaki szempontból a diósgyőrinél is megfelelőbbnek találtak. Az erőmű szennyezéskibocsátási adatai a környezetvédelmi hatóság előzetes minősítése alapján még az egészségügyi határérték ötven százalékát sem érnék el, az épületek magassága miatt azonban módosítani szükséges a város általános rendezési tervét, amire a képviselő-testület áldását adta.
- Tettük mindezt Szerencs és környéke vállalkozói, illetve a mezőgazdaságból élő gazdálkodói javára - sommázza véleményét lapunknak Csanádi Béla, a városi önkormányzat építési osztályának vezetője.
- A dánok által kifejlesztett, több európai országban már sikerrel alkalmazott technológiával működő erőmű alapanyaga - magyarázza az osztályvezető - olyan szalmabála és repceszár, mezőgazdasági hulladék, melynek feleslegét az állattartók, növénytermesztők eddig jobbára "stikában" elégették vagy nagyon olcsón eladták a dunaújvárosi papírgyárnak. Nekik biztos piac lehet, ha 2008-ban beindul egy automatizált üzem, amely naponta mintegy ezer tonna szalma eltüzelésével termelhet az országos hálózatba kerülő áramot.
Ez a városnak több szempontból is hasznos. Részben az iparűzési adó, de főként a munkahelyteremtés lehetősége miatt. Az erőműben legalább 100-150 ember foglalkoztatását tervezik. Szükség lesz jelentős számú biztonsági, kiszolgáló és karbantartó személyzetre is, logisztikai feladatokra pedig további száz fővel kalkulálnak. Ráadásul az erőmű viszonylag kedvező áron látná el villamos energiával a környék gazdálkodóit - ami a drága fűtőanyagot használó fóliás termesztőknek különösen előnyös lenne -, és távfűtésre is alkalmas, olcsóbb energiával a városi közintézményeket, lakásokat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek