Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Keletre költözik 2007. január 1-jétől az Európai Unió "széle": tagtársunkká válik Románia és Bulgária. Ez könnyebben átjárható határokat, szorosabbra fűzhető rokoni és baráti kapcsolatokat, új ügy- és üzletfeleket jelent, valamint új munkavállalókat az uniós, egyben a magyar munkaerőpiacon.
Az olcsó munkaerő az élőmunka terheinek növekedése miatt jól jön a vállalkozásoknak, ám a munkanélküliség jelenlegi mértéke miatt nem szabad korlátozás nélkül megnyitni a magyar álláspiacot - vélik a szakemberek. A hiányszakmákban, különösen az építőiparban, vendéglátóiparban, mezőgazdaságban és a fafeldolgozó iparban igen komoly előny, ha magyar anyanyelvű vagy legalábbis magyarul beszélő dolgozók érkeznek az országba. Ugyanakkor a legtöbb szakértő szerint érdemes lenne a különböző szakmákban kvótákat megállapítani, és ezek alapján fogadni a munkakeresőket.
Romániából csaknem húszezren ingáznak legálisan az otthonuk és a magyar munkahelyük között. Számuk elenyésző az Európai Unió tagállamaiban jelenleg dolgozó kétmillió román állampolgáréhoz képest. A román kormány arra számít, hogy az ország 2007-ben esedékes uniós csatlakozása után már csak néhány százezren fognak kivándorolni munkavállalás céljából, hiszen aki akart, már elment külföldre dolgozni, s számuk a jövőben nem fog jelentősen emelkedni.
Különböző kutatások szerint keleti szomszédunk uniós csatlakozása után 100-150 ezren fognak munkát keresni Magyarországon - közéjük számolják a 30-40 ezer, már most legálisan itt dolgozó román állampolgárt is. Ez a szám azonban csak akkor lehet reális, ha Magyarország azonnal szabad munkavállalást biztosít a munkát keresőknek. A kutatások ugyanakkor azt mutatják, hogy jelentősebb számú Bulgáriából érkező munkavállalóval nem kell számolni.
Az uniós tagországok különféleképpen viszonyulnak leendő tagtársaikhoz. Finnország és Észtország már jelezte: teljes mértékben megnyitja munkaerőpiacát a román és bolgár állampolgárok előtt a csatlakozás után. Németországgal és Spanyolországgal már van megállapodásuk a munkavállalásra vonatkozóan, hasonló van előkészületben Olaszországgal. Szlovákia megnyitja munkaerőpiacát a román és bolgár munkavállalók előtt. Csehország még nem döntött arról, hogy megnyitja-e munkapiacát. A brit kormány korábban utalást tett arra, hogy, a 2004-es bővítés utáni gyakorlattal ellentétben nem fogja azonnal korlátozás nélkül beengedni a brit munkapiacra a román és a bolgár munkavállalókat a két ország uniós csatlakozása után. A magyar kormány decemberben hozza meg döntését arról, hogyan szabályozza majd 2007. január elsejétől Románia és Bulgária munkavállalóinak beáramlását: még nincs eldöntve, hogy megőrzi a jelenleg érvényben lévő előírásokat, vagy pedig a Nagy-Britannia által is fontolgatott korlátozásokat vezeti be a két újonnan csatlakozó ország esetében.
Ami késik...
Tíz éven belül a Romániában munkát vállaló külföldiek száma meghaladja majd a határon túl dolgozó románokét - véli a szomszédos ország miniszterelnöke. Ugyanakkor elismerte, hogy Románia már most is rászorulna a munkaerőimportra: számos ágazat - például az építőipar és a banki szektor - szakemberhiánnyal küzd.
Kiskapu
A munkavállalás - eddig is gyakorolt - formája lehet a román és bolgár állampolgárok számára, hogy egyéni vagy társas vállalkozást alapítanak Magyarországon. Januártól némileg egyszerűsödik majd ez az eljárás, nem lesz kötelező a költséges és körülményes vízumszerzés. Úgyszintén, ha román vagy bolgár vállalkozások szolgáltatást nyújtanak Magyarországon, akkor azt megtehetik saját - román vagy bolgár - munkavállalóikkal.
Magyar munkavállalók
Az Európai Unióban egymillió üres álláshely van. Ennek dacára a lakosságnak mindössze az 1,6 százaléka dolgozik hazáján kívül, s ők is zömmel valamely szomszédos ország határ menti zónájába ingáznak. Csatlakozásunk óta az unió munkaerőpiacán a kormányközi egyezmények keretében mintegy 45-50 ezer hazánkfia vállalt munkát.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu