Fizetni kifulladásig

A Lakáshitel-szerződések adósságcsapdáiról Lénárd Mariann, a két éve alakult, ingyenes segítséget nyújtó BHKE elnöke beszélt lapunknak. Szerinte a ma mintegy ötezernyire becsült ilyen "drámák" száma a következő években megtöbbszöröződhet.

Hazai életKeresztény Gabriella2006. 11. 17. péntek2006. 11. 17.
Fizetni kifulladásig

- Olyan rémhíreket hallani, hogy a bankok már csekély hiteltartozás miatt is elárverezik az adósságcsapdába kerültek lakását.
- Sokszor előfordul. Tipikus az esetek többsége sok szempontból is. Kezdve a szerződések egyoldalú megfogalmazásával, holott azoknak mindkét fél érdekeit figyelembe kellene venniük. A gyakorlatban azonban csak a banké számít. Az ügyfélnek kötelezettségei és kilátásba helyezett szankciói vannak, minek folytán három hónap elmaradás után a szerződést azonnali hatállyal felmondják. Az ördög mindig az apró betűs, homályosan megfogalmazott részletekben rejtőzködik. Ezeket sokan el sem olvassák, vagy ha igen, nem értik. A számunkra érthetetlen módon erőltetett azonnali árverezés sem a banknak, sem az ügyfélnek nem jó, jó viszont a végrehajtónak, aki például egy tízmilliós hiteltartozáskor akár kétmilliós munkadíjat is felszámolhat. Innen a sietség, hogy ehhez hozzájusson, s ekképpen a hitelek mellett gyakran közüzemi díjhátralékokkal is megterhelt ingatlan mindig jóval áron alul talál vevőre. Jellemző, hogy egy 15 milliós lakást ötmilliós hiteltartozással ötmillióért árvereznek el. Ha fedezi a bank kintlévőségét, a pénzintézetet nem érdekli, mi lesz a lakóival: netán utcára kerülhetnek, kiskorú gyerekeiket pedig állami gondozásba veszik.
- Nem lehet ezt megakadályozni?
- Rémtörténetek sorolása helyett inkább azt hangsúlyozom, egy adósságrendezésre számtalan humánus lehetőség kínálkozik, ám ezektől a pénzintézetek elzárkóznak. Két éve még optimistábbak voltunk a bankokat illetően, ma már nem. A legfontosabb, hogy az ügyfelek időben jelentkezzenek nálunk. Amikor még csak egyhavi elmaradásuk van, de érzik, hogy szorul a hurok. Ekkor még segíthetünk. Például úgy, hogy az adott bankon belül megpróbáljuk módosítani a hitelkonstrukciót. Ha ez nem megy, kiváltani előnyösebb hitellel egy másik pénzintézetnél. Például a futamidő meghosszabbításával, amivel csökken a havi törlesztés összege, és még fűtésre, ennivalóra is jut. Ez csak ott jöhet szóba, ahol még nem mondták fel a hitelt és kifizetik az elmaradásokat. Banki tolerancia jóformán nem létezik. Nem értjük, miért adnak rögtön végrehajtásra minden ügyet. Miért nem hagynak időt, haladékot arra, hogy az ügyfél maga értékesítse a lakását piaci áron? Ehhez ugyanis joga van, és komoly tájékoztatási hiba, hogy erről sokaknak fogalmuk sincs. Mert ha bírósági szakaszba kerül az ügye, az ügyfél az árverező kiszolgáltatottja lesz. Olyankor tényleg egymást érik a drámák, és végleg beüt a krach. A végelszámoláskor ugyanis kiderül, hogy az ügyfél addig csak a kamatokat törlesztette, a tőkéből alig valamicskét, és mikor már nincs fedél a feje felett, még mindig adósa a marad banknak. Csattan az adósságcsapda, családok, egzisztenciák, életek mennek tönkre. Ma dúl a hiteldemokrácia, "nulla forintos mézesmadzaggal" versengenek az ügyfelekért, mégis sokasodnak az áldozatok.
- Nincs kivétel? A hitel ma szinte létszükséglet, lakáshoz jutni az emberek többsége csak ilyen úton képes.
- Hogyne lenne! Elnézést a hasonlatért, a bankok sem emberevő cápák. Ám a bajok forrása az is, hogy sokan nem mérik fel az erejüket, nem a helyzetüknek megfelelő hitelkonstrukciót választják. Vagy elkövetik azt a hibát, hogy a reklámoknak bedőlve simlis közvetítő cégekhez fordulnak. Nem számolnak olyan váratlan eseményekkel sem, mint válás, haláleset, állásuk elvesztése. Azzal meg végképp nem, hogy talán nem is szabadna hitelt felvenniük. Mi minden kérdésben megpróbálunk tanácsokat adni. Jött hozzánk már néhány olyan házaspár, amelynek a körülményeit megismerve kerek-perec közöltem: ha belevágnak, pár év múlva banki károsultként találkozunk ismét.
- A bankok között is akadnak "fekete bárányok"?
- Van róluk egy házi listánk, neveket nyilván nem mondhatok. A nagy számok törvénye alapján a legtöbb probléma a legnagyobb pénzintézeteknél gyűlik össze, de sokuk rugalmasnak bizonyul. A középmezőnyben ez változó, és akad néhány pénzügyi részvénytársaság, úgynevezett banki közvetítő, amelyeknél időnként nagy otrombaságok adódnak. Az átlagembernek például fogalma nincs az opciós adásvételről, ami már nemcsak autókra, de lakásokra is gyakori, s amit az említett közvetítők szívesen íratnak alá. Pedig ha itt beüt a krach, a lakás azonnal a banké lesz, és végrehajtás nélkül kiteheti belőle az ügyfelét. Főleg új lakások esetében tapasztalható, hogy az opcióval egyre több pénzintézet válik ingatlantulajdonossá. Náluk azt próbáljuk elérni, hogy legalább bérlőként maradhassanak a lakók, de nem sok eredménnyel...
- Említette, hogy a mostani esetek többsége két-három éves előzményű, és a nagyvárosokban, főleg Budapesten jellemző. A szegényebb, keleti régiókban kevesebb a banki hitelkárosult. A megszorító intézkedésekkel országosan is megszaporodhat a számuk, amivel a pénzintézeti kígyó végül saját farkába harap.
- A rossz jó oldala lehet ez, talán a helyzet ellehetetlenülése vezet majd oda, hogy az általunk szorgalmazott rugalmasabb, liberálisabb megoldások meghallgatásra találnak. Példák már vannak rájuk. Szükségszerű lenne, mert a banki "áldozatok" számának felduzzadásával akár "be is fagyhatnak" a hitelkihelyezések, ami senkinek sem jó.

Banki Hitel Károsultjainak Egyesülete
Cím. 1143 Budapest, Szobránc utca 1/1.
Telefon: 06-1/220-3170.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek