Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
"Fiam, ne mondd el soha senkinek, hogy milyen családból származol, mert akkor abból csak hátrányod lesz! Ne valld be, hogy kulákok voltunk; igaz, a helyi túlkapások miatt, hiszen csak húsz hold földünk volt. Nem szeretném, ha te is úgy járnál, mint én, akit származása miatt megbélyegeztek és munkaszolgálatos katonaként több mint két évig szinte ingyen dolgoztattak" - e mondatokkal engedett útnak apám 1968-ban, amikor középiskolába mentem, és elhagytam a szülői házat. Megfogadtam az intelmeit, nem mintha szégyelltem voltam családom múltját, hanem úgy gondoltam, jobb az óvatosság.
Mostantól azonban nem hallgathatok tovább, mert egy könyvben felelevenedtek előttem apám ifjúkori évei, amelyekről nagyon keveset mesélt. Biztosan megvolt rá az oka, hiszen a megaláztatásokkal nem szívesen dicsekszik az ember a gyerekeinek. Sajnálom, hogy már csak egykori katonatársai tudják számomra felidézni a múltat, pedig szívesen szólaltattam volna meg apámat. Már tizenkét éve nem tudom megkérdezni...
- Nincs ezzel a bajjal egyedül, hiszen az 1951 és '56 között munkaszolgálatra behívott katonák közül már kevesen élünk, sokan fiatalon meghaltak - mondja a Pápán élő H. Szabó Lajos helytörténész és közíró, aki a Lapáttal szolgáltuk a hazát című könyvében ír a nehéz évekről. - Én is munkaszolgálatos katona voltam, mert őseim a jobbágyfelszabadítás idején kapott 24 holdnyi földjüket nem itták el valamelyik kocsmában, hanem mintagazdaságot alakítottak ki. Sajnálom, hogy sok munkaszolgálatosnak már csak a felesége emlékszik vissza az eseményekre, hiszen az embertelen körülmények miatt örök életre szóló betegséget szereztek, s azok bizonyára közrejátszottak korai halálukban. A legtöbben katonai célú építkezésen segédmunkásként dolgoztunk napi tíz-tizenkét órában. A hidegháborús években ugyanis több tucatnyi új laktanya épült, ugyanakkor a régieket bővítették és korszerűsítették. Éjszaka pedig vagonokat kellett kipakolni, ezért pihenésre, tisztálkodásra nem volt lehetőségünk. Voltak, akik kő- és szénbányákban robotoltak, s néhányan ott veszítették életüket.
- Apám Uzsán a kőbányában is dolgozott. Bírta a kemény munkát, hiszen hozzászokott, mert nagyapám korai halála miatt tizenöt évesen neki kellett átvennie a gazdálkodást. Sokszor belebetegedett, mindig éhes volt, azt mondta, a vasszeget is megette volna.
- Mi, muszosok, mert így hívtak bennünket, ez volt a munkaszolgálatosok rövidítése, nagyon pocsék kaját kaptunk. Rendszerint rántott levest, sárgaborsót, zaccos kávét adtak egy szelet kenyérrel. Olyan volt, mint a moslék. Étkezőnk nem volt, ott ettünk, ahol éppen dolgoztunk, hóban-fagyban is állva, mosdatlanul, mert nem volt lehetőségünk tisztálkodásra. Romos felvonulási épületekben laktunk, sokszor nem tudtunk fűteni. Kimenőt nem kaptunk.
- Miért büntették magukat? Ma a raboknak is különb dolguk van.
- Mert osztályidegennek, másodosztályú állampolgárnak minősítettek bennünket. Egy 1950-es döntés szerint a sorköteles, ám politikailag megbízhatatlan fiatalokat is behívták katonának, de nem adtak a kezükbe fegyvert, hanem kemény építőmunkára fogták őket. Hogy ki került a muszosok közé? Ezt a lakóhely tanácselnöke, az Államvédelmi Hatóság, a párt és a rendőrség képviselője döntötte el a sorozáson. Elszakítottak bennünket családjainktól, hogy politikailag átneveljenek bennünket, holott legtöbbünkre otthon is szükség lett volna a földek megművelésében. Mivel nem segíthettünk, szüleink, nagyszüleink nem tudták teljesíteni a Rákosi-rendszer embertelen beszolgáltatási kötelezettségeit, és emiatt börtönbe kerültek. Mi is úgy éreztük magunkat, mintha rabok lettünk volna, mert felügyelőinket olyan szempontok szerint választották ki, hogy hajszoljanak, megalázzanak bennünket.
- Teljesen ingyen dolgoztak?
- Hivatalosan hatvan forint volt a havi zsoldunk, de abból levonták a cigarettapénzt és a kötelezően, de önkéntesen jegyzett békekölcsön fejében tíz vagy húsz forintot. Ugyanakkor egyhavi fizetés hasonló munkáért 1000-1200 forint volt, amit a Honvédelmi Minisztérium meg is kapott az építőipari vállalatoktól, a bányáktól. Tizenöt-húszezer fiatalember dolgozott így 1951 és '56 között, átlagosan 27-28 hónapig, mert a várva várt leszerelés elhúzódott.
- Apám mondta, hogy bevonulásuk után állandóan azzal hitegették őket, hogy hamarosan leszerelnek. De erre csak több mint két év múlva, 1953 őszén került sor. Összefüggésben volt ez Sztálin halálával?
- Nagy Imre enyhülési politikája következtében eltörölték a kuláklistát, de a munkaszolgálatosok továbbra is megmaradtak. Főleg nagybirtokosok, nagyiparosok, horthysta katonatisztek, nyilasok gyerekei lettek azok, és a laktanyaépítések befejezése után általában bányákban kellett dolgozniuk. Változást 1956 ősze hozott, amikor a honvédségnél rájöttek, hogy a munkaszolgálatosok helyzete nem egyeztethető össze a szocialista törvényességgel. Decemberben leszerelt az utolsó muszos is.
- Mit szeretne elérni könyvével, melyben Veszprém- és Győr-Sopron megyei katonatársai szerepelnek? Decemberben újabb kötete lát napvilágot, újabb helyszínekkel és szereplőkkel.
- Nem volt szándékomban vádiratot írni és védőbeszédet mondani sem. Leírtam, ahogyan azt a kort megéltem, sok bajtársammal együtt. Azt szeretném elérni, hogy a muszosok embertelen sorsa, megaláztatása tanulságul szolgáljon a ma emberének. Kölcsönösen arra kell vigyáznunk, hogy származása miatt soha senki ne kerüljön hátrányos helyzetbe.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu