Dolgozz tovább?

Számokat nézni sokszor nem jó. A magamfajta "aktív negyvenes" például most azt olvashatja ki a parlament hétfői döntéséből, hogy egyrészt a közeljövőben alighanem több járulékot kell majd fizetnie, másrészt, ha majd nyugdíjba készül, a mainál szerényebb havi járandósággal számolhat.

Hazai életBalázs Gusztáv2006. 12. 01. péntek2006. 12. 01.
Dolgozz tovább?

Bő egy év múlva ugyanis életbe lép az új nyugdíjszámítási rendszer, ami az egyik hír szerint nyolc, a másik alapján tíz, a harmadik nyomán pedig tizenkét százalékkal lenne nekem rosszabb, mint az, ami ma van. Most azt mondják a mindent előrelátó okosok, hogy jövőre tömeges nyugdíjazási kérelemmel kell számolni a feltételek szigorítása miatt, holott az állam célja éppen ennek az ellenkezője lenne: dolgozz tovább!
Hogy az elgondolás fordítva sül el, azt egy elsőre hihetetlen, de némi utánajárás után mégiscsak valósnak bizonyult statisztikai kimutatás bizonyítja: tavaly az összes jóváhagyott öregségi nyugdíjazási kérelem háromnegyede (!) az úgynevezett biztosan aktív dolgozói korcsoportban, vagyis 25 és a 44 évesek körében született meg. A hivatalos besorolás szerint a "2005. évi hatállyal megállapított öregségi ellátások szolgálati idő szerint" elnevezésű kategóriáról van szó, de emögött csaknem nyolcvanezer polgártársunkról beszélünk. Fiatalokról, akik, alighanem komoly indokok miatt, de mégiscsak kiszakadtak a munka világából (többségük persze csak a papíron), és inkább a rendszeres járandóság csendes biztonságát választották.  Bizonyos vagyok benne, hogy többségük ma is dolgozik: legálisan, szürkén vagy fehéren. De nem ők a hibásak. Maga a rendszer rossz.
Talán akkor romlott el az egész, amikor, úgy tizenöt éve, a gazdasági rendszerváltással járó elbocsátásoktól százezrek menekültek előnyugdíjba vagy leszázalékolásba. Igazuk volt, más út hirtelen nem kínálkozott, és a folyamatot az állam, ha nem is segítette, de tűrte. Ám ez a rengeteg ember mind új kifizetési jogcímmel terhelte a már a Németh-kormány idején is megrendült nyugdíjkasszát. A mai helyzet lényege világos: egyre kevesebb befizető egyre több járadékost tart el. Most nagyjából ott tartunk, hogy minden százforintos járulékbefizetés után százharmincat fizet ki a nyugdíjbiztosító. Az állam persze - mivel úgynevezett garantált alapellátásról van szó - minden lehetséges eszközzel igyekszik betömni az évről évre szaporodó költségvetési lyukakat. Hol befizetendő járulékot emel, hol a behajtást szigorítja, hol a nyugdíjemelést igyekszik visszafogni, de a végén mindig oda jut, hogy a nagy kasszából, az ország költségvetéséből kell odaadni, ami kell. Az uniós csatlakozással azonban a hiány korlátozása kötelező feladattá vált, és számos egyéb mellett a nyugdíjrendszerhez is hozzá kellett nyúlni. Felemás döntés született. A tehetetlen hajó sodródik tovább, legfeljebb néhány alkatrészt cseréltek a motorban. Mindeközben tudjuk, hogy az átlagéletkor - ezt azért jó leírni - emelkedik, így a jövőben több lesz a nyugdíjas, üzenjen nekik "tovább dolgozást" bármelyik kormány is.
A nyugdíjbiztosítás egész rendszere azért recseg-ropog saját súlya alatt, mert Magyarországon mindenki természetesnek veszi, hogy egyrészt a kifizetés mindenkinek jár, másrészt az államnak csak azt fizetjük, amit nagyon muszáj, harmadrészt pedig ennek az egésznek a rendbetétele olyan súlyos politikai teher, amelynek magára vállalását eddig egyik kormány sem merte megkockáztatni. Csaknem hárommillió aktív szavazóról van szó ugyanis, akiket a többletfizetés terhe sújt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek