Eddig megértő telünk volt

Az utóbbi hetekben az újságok telezengték az étert a hírrel: kemény drágulás várható a gáz- és távfűtés-szolgáltatásban. Még jó, hogy az időjárás velünk tartott. Eddig, a másfél hónapig tartó extra meleg havi több tízezer forintot spórolt meg a családoknak.

Hazai életO. Horváth György2006. 12. 15. péntek2006. 12. 15.
Eddig megértő telünk volt

Kevesebb hír szólt viszont arról, vajon mi történik azokkal a háztartásokkal, amelyekben nem gáz, sem vezetéken érkező meleg víz ad meleget. Akár azt is hihetnénk, hogy az ezekben lakók jobban járnak. Tévednénk. A szén, a fa ára előbb emelkedett, mint a gázé, a meleg vízé. Már az első áremelési hírek hallatán, valamikor augusztus végén megindult a roham a tüzépeken, fatelepeken. Mindenki - már aki tehette, és nem dobta ki a jó öreg vas- vagy cserépkályhát, sparheltet, vegyes tüzelésű kazánt - igyekezett bespájzolni az olcsóbb fából. No, ez aztán néhány hét alatt úgy felpörgette az árakat, ahogy a közgazdasági könyvekben meg van írva: ha valamiért nagy a kereslet, annak emelkedik az ára. Így kerül most például a mezei akác mázsája 2000-2500 forintba, a puhább fajtájú fáké 1500-1700-ba. És örülhetett az, aki ezen az áron is meg tudta venni a szükségleteinek megfelelő mennyiséget. Kollégáim beszámolói szerint ugyanis még fenn, a Mátra kisebb falvaiban is sokszor hetekig kellett várni egy-egy szállítmányra. Hiánycikk lett a tűzifa. Úgy emelkedett az ára, mint mostanában soha: néhány hét alatt 15-20 százalékkal. Nem véletlen, hogy beköszöntött a fatolvajok aranykora: az idén már százezer köbméternyi fát loptak el. És ennek egyenes következménye, hogy szigorodnak a szankciók: jövőre börtönbe is zárhatják az elkapott faorzókat a mostani néhány tízezer forintos pénzbírság helyett. A szén ára a fáéhoz hasonló "karriert futott be". Elmondhatjuk tehát, nem úszta meg a gáz és a fűtés drasztikus drágulását az a sok százezer család sem, amely nem ezekkel fűt.
A gáz árának várható változásáról már részletesen beszámoltunk e lap hasábjain. Kevesebbet szóltunk viszont a távfűtés költségeiről. Mostanra a legtöbb szolgáltató megegyezett egyrészt az állammal, másrészt a helyi önkormányzatokkal. A nagyobb településeken alkalmazott fűtési módszer kényelmes marad továbbra is, de felhasználói megfizetik az árát. Budapest főpolgármestere például többhetes kijárás után is csak azt érte el, hogy az év első hónapjaiban ne alkalmazzák az éves szinten 40-45 százalékos áremelést. Magyarul a pestieknek a távhődrágítást két lépcsőben kell megfizetniük. A többi önkormányzat persze egyből tiltakozott. Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) elnökeként azt állította, hogy a kormány csak Budapestnek ad segítséget, más településnek nem. Ezt persze rögtön cáfolta Lamperth Mónika miniszter, aki tárgyalásba bocsátkozott a pénzügyminiszterrel. Erről azt nyilatkozta, hogy a kincstár megvizsgálja, milyen könnyítést tud adni a fizetési és pénzfolyósítási konstrukciókat illetően annak a 97 önkormányzatnak, ahol távfűtés működik. Lamperth szerint ebben a kérdésben "egyenlő módon kell megmérni valamennyi önkormányzatot". Döntés lapzártánk után várható.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek