Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Csodákra képes a magyar gazdaság. Ezt Hardy Ilona, a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának tagja állítja. Spekuláció vagy gazdasági teljesítmény rejlik a forint utóbbi időben tapasztalható erősségében? Orvosolhatja-e az euró bevezetése jelenlegi bajunkat? A pénzügyi szakértőt az év vége közeledtével összegzésre kértük.
Spekulációk mindig voltak és lesznek, és amíg nem csatlakozunk az euró-övezethez, addig a forint ilyesminek bármikor ki lehet téve - figyelmeztet Hardy Ilona. Már csak ezért is hasznos mihamarabb bevezetni az eurót. Ha visszatekintünk erre az évre, azt látjuk, hogy a világ pénzügyi piacain a befektetők bizonytalanabbak voltak, mint előtte. Emelkedtek a kamatok az USA-ban, az eurózónában, Japánban, ezért kétszer is, március és május közepén, nagy eladási hullám volt az úgynevezett feltörekvő piacokon, ahová mi is tartozunk. Magyarul a térségünkből is tőkét vontak ki, és a forint árfolyama 280 körülire gyengült. Szerencsére a nemzetközi befektetői hangulat romlása átmeneti volt, és jelenleg ismét rendkívül kedvező nemzetközi környezet támogatja a forint árfolyamát: 8 havi csúcsra, 256 forint alá erősödött az euróval szemben. De ez nem a forint sajátja, ugyanez a folyamat tapasztalható többek között a lengyel zlotynál és a szlovák koronánál is.
Mi hat az árfolyamra?
A piacok mozgásába szinte minden információ, esemény beépül, legyen az kül- vagy belgazdaság, illetve politikai esemény. Nehéz ezeket rangsorolni. Ugyanakkor a globális folyamatokban mi egy icike-picike foltocska vagyunk, ezért a külső pénzpiaci környezet alapvető hatással van ránk. Ráadásul a világviszonylatban (is) kirívóan magas magyar államháztartási hiány ugyancsak meghatározza helyzetünket. Ez a magas hiány kiszolgáltatottá tesz bennünket a külföldi befektetőknek, akik az állampapírjaink megvásárlásával hiteleznek az országnak. Sajnos Magyarország megítélése jelentősen romlott az utóbbi időben, s ezért súlyos árat fizetünk: a bizalomvesztést ugyanis emelkedő kamat- és hozamszinttel sikerül ellensúlyozni, azaz a hiány finanszírozása több pénzünkbe kerül. Az MNB az elmúlt hónapokban öt alkalommal emelte a kamatokat, nyilván ez is hozzájárult a magyar fejleményekkel kapcsolatos külföldi reakciók lenyugvásához.
Politika és forint
A választásokat megelőző hónapokban, illetve az azt követő hetekben mindenki kivárt - mondja Hardy Ilona. Nyár elején azonban a forint árfolyama sokat romlott, eurónként 280 fölé emelkedett. Ennek oka egyrészt a bejelentett gazdasági megszorító csomag vegyes, illetve negatív fogadtatása volt, amit ráadásul több kommunikációs baki is erősített. A magyar hitelképességet a vártnál korábban leminősítette a Standard&Poor's intézet, majd az MNB ugyancsak a vártnál alacsonyabb kamatemelése további olaj volt a tűzre. De az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy ezekben a nyári hetekben az egész nemzetközi befektetői hangulat nem volt valami kedvező. Sok tőkét, pénzt vontak ki az egész térségből. Az őszi, váratlanul viharos magyar politikai események következményeképpen pedig azzal kellett szembesülnünk, hogy új kockázati tényező vetődött fel hazánkkal kapcsolatban. Ez egyébként a régióban nem újdonság. Év végére a folyamatok minden szempontból stabilizálódni látszanak, ezt a kedvező nemzetközi pénzpiaci környezet is segíti.
"Kutya kötelesség"
Magyarország számára az első számú feladat a megrendült hitelességünk visszaszerzése - összegez a pénzügyi szakember. Az államháztartási hiány lefaragása igen nehéz folyamat a politikai elit és a társadalom számára is, mivel számos érdeket sért. Nagyon nehéz elfogadnunk, hogy ha valakinek a közösből adunk, azt valakitől el kell venni. Ráadásul a sajtó sem mindig tájékoztat kiegyensúlyozottan az egyes reformlépések következményeiről. Magyarországnak széles körű nemzeti konszenzuson nyugvó, hosszú távú nemzeti stratégiára van szüksége, enélkül a reformok megvalósítása felemás lehet. A gazdasági szereplőknek, a civil szférának nagyobb szerepet kellene vállalnia a szükséges reformok megértetésében. Közös felelősségünk, úgy is mondhatnám, "kutya kötelességünk" korrekt módon együttműködni egymással a saját, a gyerekeink és az ország jövője érdekében - jegyzi meg végezetül Hardy Ilona.
Névjegy
Hardy Ilonát pályakezdő kora óta megtalálják a pénzügyi világ olyan fontos szerepei, amelyek nélkül egy modern piacgazdaság nem működik. Mindig kínosan ügyelt rá, hogy a politikának még a közelébe se menjen, mert az szerinte a hazai közéletben a szakvéleménye hitelességét még akkor is veszélyezteti, ha erre semmi oka. Hardy Ilona eredetileg jogász. A hazai értékpapír-forgalmazás egyik megalapozója, több bankban dolgozott, később a Budapesti Értéktőzsde alapító ügyvezető igazgatója. Jelenleg a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának tagja, ezért az ügyvédi praxisát szünetelteti. Férje ügyvéd, lánya főiskolai hallgató. Hobbija a természet, a virágok.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu