Katonaszökevényből nemzeti hős

Néhány napja történt, hogy nyugodt hangú, választékosan beszélő, idősebb ember telefonált a sportnapilap szerkesztőségébe. Illedelmesen bemutatkozott, megmondta még a telefonszámát is, majd közölte, hogy nem érti, miért mond mindenki ilyen szépeket az elhunyt Öcsi bácsiról, hogyha egyszer katonaszökevény és disszidens. (És szerinte sok minden más is, de ezt hadd ne részletezzük.)

Hazai életKun Zoltán2006. 12. 08. péntek2006. 12. 08.
Katonaszökevényből nemzeti hős

Elenyésző ugyan azok száma, akik így gondolkodnak, de kétségtelen: az 1956-tól igazából 1989-ig tartó mély hallgatás, azaz eleinte inkább üldözése a hatalom és a hatalmat hűségesen kiszolgáló sajtó által, sokakban ellenszenvet keltett Puskás Ferenc iránt. Az egyik sportújságíró kolléga mesélte, hogy látta a Csak ülök és mesélek című műsorban készült Puskás-interjút, amelyből az derült ki, hogy egy léha, már magyarul sem nagyon beszélő, a 6-3-at elfelejtő figura volna. Ahogy mondta, e film láttán, a benne állítottakat a kor szokásai szerint természetesen feltétel nélkül elfogadva kiábrándult az egykori idolból. Később rádöbbent, butaság lenne Puskást egyszerűen hazaáruló disszidensként elkönyvelni, hiszen az igazság bizony nem éppen ideát volt - de tény, hogy számos emberben megmaradtak az akkori, igencsak kompromittáló emlékek.
Hogy a magyar sajtónak miért volt kötelező ilyen kegyetlenül elbánnia az egykori félistennel, az teljesen világos: éppen a legnépszerűbb magyar, a rendszer ünnepelt hőse (aki természetesen sok-sok kiváltságban részesült) tagadta meg az eszmét, és ezt a vezetők soha nem bocsátották meg neki. Főleg úgy, ahogy addig valóban agyonsztárolták: mint Sándor Csikar mesélte, miközben ő az 1954-es világbajnokság előtti prémiumosztás során néhány ezer forintot kapott, Puskás kétszázezret vihetett haza. De nem volt ezzel semmi gond, mindenki elfogadta, hogy Puskás a sztár.
Igazából már tinédzserként az volt. A kispesti vagány tizenhat esztendősen mutatkozott be az élvonalban, és két évvel később meghívást kapott a válogatottba. A nevezetes dátum 1945. augusztus 20., Ausztria ellen 2-0-ra győzött a magyar csapat, és az egyik gólt természetesen Puskás Ferenc lőtte. Érdekes mérkőzés volt, annyi szent: aznap ugyanis a válogatott nem is akart játszani, de bejelentkeztek a szintúgy "felszabadult" és barátinak számító jugoszlávok egy meccsre. A magyar szövetség örömmel vette a kihívást, hogy két nappal az osztrákok elleni örökrangadó után újabb mérkőzést játszhat a válogatott, ám a jugók villámgyorsan rádöbbentek, hogy egy hét alatt képtelenek tizenegy futballistát verbuválni, így postafordultával le is mondták a találkozót. A magyar vezetők azonban már beleélték magukat abba, hogy meccs lesz, és így a mindig kéznél lévő osztrákokat kérték fel azonmód egy visszavágóra.
Tekintve, hogy öt újonc is bemutatkozott a csapatban, a Nemzeti Sport nem fókuszált különösebben Puskásra. Mi több, a két nap alatt összesen háromszor említette meg a nevét: először, hogy játszik, utána, hogy játszott, végül pedig, hogy konkrétan miként játszott. Nos, a tudósítás szerint jól, nem okozott csalódást. Ennyi, egy szóval sem több: vélhetően az akkori szerkesztők úgy gondolták, majd ha nem csak egy, hanem három-négy gólt rúg, nagyobb figyelmet kaphat...
Puskás el is kezdte rugdosni a gólokat hármasával, négyesével, és a nagyközönség felfigyelt rá. Az 1953. november 25-én játszott angol-magyar előtt már minden róla szólt. Igaz, szigorúan csak a szakmát nézve, hiszen bulvárlapok híján a sztárság egészen mást jelentett, mint ma. A londoni 6-3-as siker után Puskásról beszélt az egész világ, a Daily Mirror pedig terjedelmes interjút közölt vele.
"Amikor még kisgyermek voltam, szívesen rugdaltam az utcán a köveket, de mindig arra törekedtem, hogy egy fát vagy egy másik követ találjak el vele. Ez rosszat tett a cipőmnek, de jót a fejlődésemnek. Ha ma meglátok egy követ az utcán, még most is nekicélzom valaminek. Azelőtt rongylabdával játszottunk és mezítláb, hogy ne tegyük tönkre a cipőnket, de mindig az volt a célunk, hogy azt tudjuk tenni a rongylabdával, amit akarunk" - válaszolt Puskás a kérdésre, hogy mégis mitől lett ilyen káprázatos játékos.
A 6-3-as meccs egyik kedves sztorija is hozzá fűződik: a meccs előtti taktikai értekezleten Sebes Gusztáv szövetségi kapitány megjegyezte Bozsik Józsefnek, hogy nyugodtan rúghatná ő a kapu közeli szabadrúgásokat. "Mit csináljak? Amikorra odaérek, Öcsi mindig elkapkodja előlem" - dohogott Bozsik, mire Puskás kontrázott: "Talán várjak rád? Mire odaérsz, már lefújják a meccset..."
A derűre sajnos hamar jött a ború. Az 1954-es világbajnokság döntőjében 3-2-re kikapott az Aranycsapat az előmeccsek során még alaposan, 8-3-ra elpáholt nyugatnémet válogatottól. Ezzel egy legenda, a magyar válogatott legyőzhetetlenségének legendája szertefoszlott, ami persze meglátszott azon is, ahogyan az ország a továbbiakban kezelte ezeket a futballistákat. Az természetes, hogy az újságok szakmailag alaposan szétszedték az Aranycsapatot, és bizony jócskán jutott ezekből a kritikákból a döntőben még félig sérülten is mindenáron játszani akaró Puskásnak is. A Népsport 1955 elején például hosszú beszélgetést közölt vele, amelyben az egész ország előtt meg kellett ígérnie, hogy ezentúl sokkal komolyabban veszi a labdarúgást, mi több, pocakjából is lead egy picit.
Soha nem tudjuk meg, hogy Puskással, Kocsissal, Cziborral mire ment volna a magyar válogatott az 1958-as világbajnokságon, lett volna-e esély egy új Aranycsapat feltűnésére. A politika közbeszólt: az 1956-os forradalom alatt indult a Honvéd az Athletic Bilbao elleni BEK-meccs visszavágójára, majd a már lekötött, de a régi-új vezetés által később letiltott dél-amerikai túra volt műsoron. Ekkor határozták el többen, hogy a szabadságharc vérbe fojtása miatt nem térnek haza.
Az irányított magyar sajtó eleinte higgadtan kezelte a helyzetet, sőt egyszer-egyszer szinte könyörgött Puskásnak, hogy gondolja meg, jöjjön vissza. Amikor azonban november végén Öcsi felesége is Ausztriába menekült, megváltozott a helyzet, és felsőbb utasításra megkezdődött Puskás levegőnek nézése. A következő huszonöt évben majdhogynem bűnnek számított leírni a nevét egy-egy cikkben.
Holott az MLSZ kezdeményezte eltiltását letöltő, nagyra nőtt pocakjától megszabaduló, ekképpen a Real Madridhoz szerződhető Puskásról mindig lett volna mit írni. A fénykorát élő spanyol együttessel végigverte egész Európát és a fél világot, és mindez nem jutott el a hazai futballszurkolókhoz. Bár akkoriban elképesztő módon magyarcentrikusak voltak a sportlapok, és külföldi meccsekről, játékosokról csupán akkor írtak, ha a baráti tömbhöz tartoztak, mégis furcsa volt, hogy az 1960-as BEK-döntőt nem vezette fel és összesen nyolc sorban tudta le a Népsport. Íme: "Real Madrid-Eintracht Frankfurt 7-3. Szerdán este Glasgow-ban 140 000 néző előtt került sor a labdarúgó klubcsapatok Európa Kupájának döntőjére. A találkozót a skót Morvat vezette. A mérkőzés nagy részben fölényben lévő spanyol csapat könnyen győzte le NSZK-beli ellenfelét, amely csak időnként tudott egyenrangú lenni. A hét gól ellenére a német kapus volt csapata egyik legjobb játékosa. E győzelmével a Real Madrid ötödször is megnyerte a bajnokcsapatok Európa Kupáját. Góllövő: Puskás (4 - egyet 11-esből), Di Stefano (3), ill. Kress, Stein, Lindner."
A legnagyobb magyar futballista legjobb meccséről tehát annyi jelent meg nyomtatásban, hogy "Góllövő: Puskás (4 - egyet 11-esből)". Még a bíróról is többet írt az újság... Két évvel később a Benfica ellen elbukta a BEK-döntőt a Real (3-5), de mindhárom madridi gólt Puskás lőtte. Mindez természetesen nem volt elegendő arra, hogy az összeállításon és a gólok leírásán túl megemlítsék a nevét, mégis mekkora előrelépés volt ez a glasgow-i fináléhoz képest... Persze, kétségtelen, ahogy puhult a diktatúra, úgy lettek egyre merészebbek az újságírók, 1968-ban például egyetlen mondattal már arra is lehetett utalni, hogy Puskás búcsúmeccset játszott a Realban.
A magyar klasszis a hetvenes években már egyre többet gondolkodott a hazatérésen, de a hatalom nagyon félt attól, hogy a személye iránti szimpátia netán tüntetésbe csap át. Az elkerülhetetlent azonban nem lehetett sokáig kivédeni, hosszas egyeztetések után az 1981-es magyar-angol vb-selejtező előmeccsén a Népstadionban pályára léphetett Puskás is. Ekkor dokumentumfilmet forgattak róla, nyolcvanezer ember tapsolt neki, ám az újságokból valahogy ismét kimaradt a nagy hír. A Képes Sportnál szó szerint: bár átböngésztük az akkori lapszámokat, egyetlen sor sem szólt arról, hogy Puskás Magyarországra jött volna. A Népsport merészebb volt, bár előzőleg a napilap is figyelmen kívül hagyta azt az apróságot, hogy negyed század után a legjobb magyar futballista hazatér, a meccs tudósításának napján teljes kétezer karaktert szentelt az előmérkőzésnek, amely a Budapest-Vidék öregfiúk csata volt. A 3-3-ra végződő meccsen természetesen mindhárom fővárosi gólt Puskás szerezte, és az egyik kapcsán a cikkíró megjegyezte: "Puskás parádés bombagóllal igazolta, hogy nem felejtett el semmit a lövés tudományából, s azt is nagy örömmel nyugtázta a Népstadion közönsége, hogy ha annak idején együtt játszhatott volna Alberttal, talán jobb lett volna az Aranycsapatunk."
Ugye, milyen kettősség egy mondaton belül? Elismerés, hogy egy-két mozdulattal ismét meghódított nyolcvanezer nézőt, és a szokásos kritika, mert disszidálni merészelt.
A még mindig inkább rosszalló hangvétel természetesen a rendszer bukásával elpárolgott, 1989. október 23-án Puskás Ferenc hazaárulóból egy csapásra nemzeti hős lett. Hamarosan végleg hazaköltözött, négy meccsen irányította a magyar válogatottat (legendás sztori, hogy állítólag azért válogatta be a 4-2-re megnyert írországi meccsen szenzációsan játszó Hamar Istvánt, mert neki véletlenül tudta a telefonszámát...), majd betegsége miatt egyre inkább kórházi ápolásra szorult. Bár a lapok ekkor már szívesen foglalkoztak volna vele, a család kérésére kevés információ jutott ki a Kútvölgyiből. Halála és temetése mégis társadalmi esemény lett, és alig akad közéleti lap, amely nem Puskással indulna a címlapján.
Ötven évvel a disszidálás után korunk legnagyobb magyarja ismét a legnagyobb magyar lett.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek