Soha el nem évülő gyilkosságok

Hazai életTódor János2007. 01. 26. péntek2007. 01. 26.
Soha el nem évülő gyilkosságok

- Hosszabbít, a gyilkosok után hajszával töltött 37 év nem volt elég?
- Az a megtiszteltetés ért, hogy nyugdíjasként az ORFK bűnügyi főtanácsosaként dolgozhatok tovább. Ezt a lehetőséget magam kértem, azért, hogy pontot tehessek a Fenyő-gyilkosság nyomozásának végére.
- Már többször felröppent a hír, perdöntő bizonyítékaik vannak.
- A perdöntő szót soha nem ejtettem ki. A Fenyő-ügyről van egyfajta történetünk, amit több-kevesebb teljességgel sikerült bizonyítanunk.
- Igaz, hogy egy magyar vállalkozó volt a megbízó, és üzleti vita, pontosabban Fenyő Jánosnak a médiapiacról való kiszorítása állt a háttérben?
- Többet nem mondhatok. Még a gyanúsításig se jutottunk el. Ne beszéljünk erről!
- Alig tudtunk találkozni, mert az egész napot a bíróságon töltötte. Szlávy Bulcsú maffiavezér gyilkosait végül is első fokon elmeszelték. Elégedett?
- Természetesen. Az értelmi szerző 15, a végrehajtó 12, a Szlávyt a helyszínre csaló testőr 6 évet kapott. De nincs vége, az elítéltek fellebbeztek.
- Ez volt az utolsó "döglött" ügy, amin dolgozott?
- Volt még kettő. Az apját meggyilkoló és kútba dobó Nógrádi Ádámot másodjára 20 évre ítélte jogerősen a bíróság. Bíróság előtt van annak az egykori rendőrnek is az ügye, aki barátnője férjét ölte meg többedmagával.
- Mikor válik egy ügy "döglötté"?
- Ha egy nyomozás nem vezet eredményre, megszüntetik. Az ilyeneket már akár néhány hónap elteltével elővehetjük. De mi általában nem ezeket szoktuk megnézni, hanem az egy-két éve lezártakat. A Szlávy-ügyben is az elkövetéstől számított hét év után találtuk meg a holttestet és a tettest. Van egy másik esetünk is folyamatban, amelyben kilenc év telt el a bűncselekmény óta.
- Az eredménytelenül lezárt ügyekben önök utóbb sikeresen nyomoznak. A nyomozó kollégák felületesek, vagy pedig az ön emberei tehetségesebbek?
- Nem erről van szó. Annak, hogy több év után próbálkozunk egy üggyel, három oka van. Az egyik, hogy az idő múlásával megváltozhat a szereplők egymáshoz való viszonya: például, ha a gyanúsított elválik, megkeressük a feleségét. Ha régen nem is vallott a férjére, most lehet, hogy elmondja. Ugyanez a helyzet megszűnt barátságok, felbontott üzleti és bűntársi kapcsolatok esetében is.
- Kivárnak, s az emberi jellemgyengeségekre támaszkodnak.
- Mi az igazság kiderítésére használjuk ki az emberek közötti viszonyok megváltozását. A tanú, aki félelmében nem mert beszélni, esetleg nyolc évvel később már nem fél.
- Vagyis létezik a tanúvédelem.
- Igen. És például a vádalku intézménye is. Ez, vagyis a jogi környezet megváltozása a második ok, ami indokolhatja az újbóli nyomozást.
- Mi a harmadik?
- A tudományos-technikai fejlődés. Tizenöt évvel ezelőtt még nem volt DNS-vizsgálat. Akkoriban vércsoport-azonosság alapján halálos ítéletet tudott hozni a bíró. Manapság már a szakértők mákszemnyi anyagmaradványokból is képesek kimutatni a biológiai ujjlenyomatnak is nevezett DNS-t. Ha egy évtizedekkel ezelőtti gyilkosság esetében maradt vissza ilyesmi, abból kétséget kizáró bizonyítékot lehet produkálni.
- Ettől a nyomozó munkája könnyebb vagy még bonyolultabb lett?
- Tarkították a palettát. Nem lett könnyebb a munkánk, de nem a tudományos-technikai előrehaladás miatt. Sokkal inkább, mert a demokratikus jogállamban a személyiségi jogok védelme kiemelt fontosságúvá vált. Ezzel alapvetően egyetértek, ugyanakkor a tevékenységünket szabályozó jogi kötöttségek olykor teljesíthetetlen feladatokat rónak a rendőrre. Ráadásul rettenetesen megnőtt a bürokrácia. A nyomozás minden egyes szakaszát le kell írnunk. Ezek együttvéve nehezebbé teszik a bűnüldözést.
- És veszélyesebbé. A rendőr könnyebben elcsúszhat a banánhéjon.
- Ez igaz. Ezt mutatja az a rengeteg eljárás is, amely a rendszerváltás óta a rendőrök ellen indult.
- Sok sztárrendőr esett ezek áldozatául. Ön is sokat szerepelt a médiában, nem próbálták meg félreállítani?
- Nem volt belőle bajom. Persze soha nem is tartottam magam sztárrendőrnek. Szakmai ügyekben szívesen nyilatkoztam, próbáltam oszlatni a rendőrökkel kapcsolatos előítéleteket.

Halálnak élve
Korán meghalt nyomozó édesapja örökébe lépve lett rendőr a most 58 éves Kovács Lajos. Nappalin végezte a Rendőrtiszti Főiskolát, levelezőn a jogi egyetemet. Pedagógus felesége és két felnőtt fia van. Legemlékezetesebb ügyeit megörökítő, A halálnak élve című könyvében - középpontba állítva kollégái munkáját - olvashatunk egyebek mellett a Magda Marinko utáni nyomozásról, a belgiumi Pándy-ügy hazai szálainak felderítéséről is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek