Szőkített olajtól az uzsorakamatig

Hazai életTódor János2007. 01. 19. péntek2007. 01. 19.
Szőkített olajtól az uzsorakamatig

N. József korábban ugyancsak előzetes letartóztatásban lévő, 54 éves édesapját a rendőrség szabadlábra helyezte, így jelenleg öten maradtak N. Józseffel együtt a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság fogdájában: egy 36 és egy 25 éves enyingi, valamint egy 46 és egy 36 éves székesfehérvári férfi. Azt nem sikerült megtudnom, hogy közülük pontosan kit gyanúsítanak emberöléssel, illetve abban való bűnsegédi tevékenységgel, és kit személyi szabadság korlátozásával. A mezőszilasi gumis vállalkozó, a 25 éves N. József ellen folyó büntetőeljárás minősítésének megváltozása viszont arra enged következtetni, hogy a rendőrség egyértelmű bizonyítékokkal rendelkezik arról, a házaspárt meggyilkolták. A letartóztatásban lévő gyanúsítottak valószínűleg egymásra vallottak, ezáltal sikerült megtalálni a felgyújtott személygépkocsit, illetve ez erősíthette meg a feltételezést, hogy a mezőszilasi fuvarozási vállalkozót és feleségét meggyilkolták.
Korábban több változat is napvilágot látott arról, hogyan eshettek a dolgok. Az kezdettől fogva nyilvánvaló volt, hogy az N. Józseféknek kölcsönadott tízmillió forint visszafizetése ürügyén hívták el a gumis házához Prikkeléket. A kölcsönszerződést annak idején Prikkelné Takács Mária írta alá, de hogy abban mi állt biztosíték gyanánt, az nem tudható pontosan.
A faggatózásomnak ímmel-ámmal kötélnek álló négy mezőszilasi polgár egységesen azt bizonygatta, hogy Prikkelék a falubeliekkel "nem üzleteltek", azaz nekik nem uzsorakamatra adtak kölcsön különböző, többnyire milliókra rugó pénzösszegeket.
- A visszafizetés biztosítéka N. Józsefék háza lehetett, afféle jelzálogként - mondta egy magát Prikkel Tamás "közeli ismerőseként" jellemző középkorú férfi, aki két héttel a házaspár eltűnése és valószínűsíthető meggyilkolása után is értetlenül áll a történtek előtt. - Mindenki szerette, tisztelte őket, mert önzetlenül megtettek mindent a faluért. Tamás, aki megszállott motoros volt, krosszpályát építtetett, támogatta a focicsapatot. N.-ékről sem tudom elképzelni, hogy ők tervelték volna ki ezt a szörnyűséget. Más áll itt a háttérben, uram...
Csak legyint a baseballsapkás férfi, amikor kérdezem, hogy vajon mi.
- Tamásnak voltak zűrös ügyei, bár ezekről a faluban nem sokan tudtak. Ő és a sógora, vagyis a felesége nővérének a férje, akinek Fehérváron szintén kamionjai vannak, a kilencvenes évek elején az akasztói Stadler József fuvarozási vállalkozásában dolgoztak. Tamás speditőr volt, a sógora pedig a valutapénztáros. Aztán önállósították magukat, Tamás az olajügyletek idején üzemanyagot is fuvarozott.
- A szőkített olajból, illetve a kibocsátott fiktív számlák után visszaigényelt áfából szedte meg magát - állítja egy hajdani Prikkel-alkalmazott sofőr-autószerelő, akivel a fehérvári piac borkimérésénél beszéltünk meg találkozót. - Akkoriban ezt csinálta boldog-boldogtalan. Kacsalábon forgó paloták épültek a pancsolt olajból. Én nem mondhatok rosszat róla, engem mindig rendesen megfizetett. De azért nem szívesen lettem volna az adósa.
- Miért? Verőlegényekkel fenyegette meg azokat, akik nem adták vissza időben a pénzt? - kérdezem az autószerelőtől.
- Dehogyis! Tamás nem volt gengszter; már ebben az értelemben... Jól megnézte ő, hogy kinek ad kölcsön. De ki az a hülye, aki havi tízszázalékos kamatra vesz fel százezreket, milliókat?! Márpedig Pikkel nem volt szívbajos, ilyen főbekólintó uzsorakamatot kötött ki. Annak idején ez jól működött, én legalábbis nem hallottam róla, hogy bármilyen zűr lett volna. No de addig jár a korsó a kútra...
R. Szabó Ágnesből, a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivőjéből nem sikerül kiszednem, hogy illegális jelzálog, netán uzsorakamat állt volna a háttérben.
Erre N. József ügyvédje, Treiber Ottó sem kíván válaszolni. Az ügyvéd szerint a védencét csupán felhasználták arra, hogy leszámoljanak Prikkellel. Ők, apa és fia, legfeljebb csak bűnsegédek. Hogy kiknek és miért volt elszámolnivalójuk a mezőszilasi vállalkozóval, arra tőle sincs válasz.
Amikor azt kérdezem a rendőrségi szóvivőtől, jól sejtem-e, hogy a rendőrség már tudja, de nem mondja a megoldást, mosolyogva válaszol:
- Nagyon sok kérdésre tudjuk a választ. Ugyanakkor nagy erővel folyik tovább a nyomozás, ami viszont azt jelenti, hogy akadnak még homályos pontok. További gyanúsítottak is a képben vannak.

Felgyújtott ügyvéd
A média a Prikkel-üggyel összefüggésbe hozta egy fehérvári ügyvéd rejtélyes halálát. A hatvanéves, köztiszteletben álló, kiegyensúlyozott, többgyerekes Fekti Antal összeégett holttestét január 2-án, Székesfehérvár közelében találták meg autójában, egy erdei földúton. A kiégett utasterű kocsi mellett üres, tízliteres benzineskanna hevert. Az ügyben a hatóság az első perctől kizárta az idegenkezűséget, és az államigazgatási eljárás öngyilkosságot állapított meg annak ellenére, hogy az ügyvéd búcsúlevelet nem hagyott hátra. Bár a rendőrség rögtön cáfolta, hogy kapcsolat lenne a Prikkel házaspár esetleges meggyilkolása és az öngyilkosság között, a szóbeszéd szerint Fekti Antal jogi képviselője volt Prikkel Tamásnak. Tápot ad a találgatásoknak az is, hogy Fektit decemberben állítólag telefonon többször megfenyegették, és az ügyvéd özvegye magánnyomozásba kezdett. Mikó Péter, a Fejér Megyei Ügyvédi Kamara elnöke, aki az elhunyt jó barátja volt, nem tud a fenyegetésről, s arról sem, hogy Fekti valaha Prikkel védője lett volna. A mezőszilasi vállalkozót legutóbbi bírósági ügyeiben egy ügyvédnő képviselte. Egyik fehérvári kollégája szerint Fekti öngyilkosságának oka az lehetett, hogy "már nem tudott lépést tartani a mai világgal, nem számított sikeres ügyvédnek".

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek