Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
- November óta jóformán nem is volt elhullás - meséli Dancsó Imre, aki a közeli állattartó telepen dolgozik, és maga is a környéket körbejáró állatorvostól értesült az eseményekről -, a hét végén pedig már mind lógatta a fejét. Azt is mondta az állatorvos, hogy azokból a ludakból két óra múlva már semmi nem lesz.
Aki végig figyelemmel követte a Kiskunmajsa környéki járványt, illetve az annál jóval nagyobb pusztítással védekező járványügyi intézkedést, annak ismerősen cseng a nagyobb része annak, amit Süth Miklós országos főállatorvos mondott el egy sajtótájékoztató keretében Budapesten. A hatóság kijelölt a gócpont körül egy védelmi és egy megfigyelési zónát. Egy kilométeres körön belül megelőzési céllal ki kellene irtani a baromfit, csakhogy itt ilyen távolságban nemhogy baromfi, de ember sem lakik - leszámítva természetesen azt a telepet, ahol a gyanús eseteket észlelték. Kedd délben, ottjártunkkor a hatósági állatorvosok éppen az utolsó állatokkal végeztek abból a háromezer-háromszázból, amelyek a tenyésztelepen voltak.
A három kilométeres körben azonban már található néhány tanya, illetve tyúkól. A főállatorvos közlése szerint összesen 1713 állatot vizsgáltak meg, és nem találtak gyanús esetet. Több baromfiudvarnál megálltunk, megkérdeztük az ott lakókat, mennyire tartanak attól, hogy az állataik megbetegszenek, vagy hogy esetleg az állat-egészségügyi hatóság kiirtja őket. Kérdésemre egy asszony azt mondta, inkább múló kellemetlenségnek számítana, ha azt a néhány tojótyúkot elvinnék, amúgy meg fő az egészség. A kocsmában italozó két férfi szerint az egész fel van fújva, különben is, jól megfőzve mindent meg lehet enni.
A környék most sokkal szerencsésebb, mint tavaly ilyenkor. Arrafelé egymást érték a libatelepek, az állatok nagyon nagy értéket képviseltek, egy-egy család teljes egzisztenciáját az éppen bérnevelt falkára alapozta, ezért a tömött libák szállítását érintő korlátozások, az állományok megelőző kiirtása sokakat hozott nehéz helyzetbe. A gyors terjedés oka részben az volt, hogy rossz állat-egészségügyi körülmények között sok állatot tartottak, egymáshoz közel. Most a góc közvetlen közelében nincsen másik baromfitelep, csak tehenészetek, kertészetek, illetve a már említett tanyai levesbe valók.
Az MTI híradása szerint a helybeliek azt mondták, hogy nagyszámú vadkacsát lehetett látni a közeli Kórógy-patakon. Az általunk megkérdezettek erről nem tudtak információval szolgálni. A madárinfluenzát köztudottan a vándorló víziszárnyasok terjesztik, de mivel a góc közelében nincsen több nagy telep, a gyanított járvány - bár azt, hogy a betegség biztosan madárinfluenza volt-e, még nem tudjuk - remélhetőleg nem terjed tovább.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu