Világvégi viszonyok

Hazai életTanács Gábor2007. 01. 05. péntek2007. 01. 05.
Világvégi viszonyok

- Július 29-én jelentettem a bajai Környezetvédelmi Felügyelőségnek, hogy itt rengeteg szemetet gyűjtött össze Halász István a volt téeszmajorban meg a felszámolásra ítélt szeméttelepen - mondja Lengyel László nyugdíjas sírköves, miközben jobb kezével szívritmus-szabályozóján matat. - Nagyon készségesek voltak. Aztán kijöttek; és még engem szúrtak le, hogy ez mind újrafeldolgozható hulladék, és a Halász megígérte, hogy a szeméttelepről el fogja szállítani a bálákat.
Eltelt fél év. Kitört a kiskunmajsai orosz laktanyában lerakott illegális német lakossági hulladék körüli botrány. Lengyel László ekkor ismét jelentette az időközben még nagyobbra növekedett szeméthalmokat, most már a pécsi Környezetvédelmi Felügyelőségnek; a bajait ugyanis időközben megszüntették. A bálákról ezúttal úgy vélekedett a hatóság, hogy ez bizony lakossági hulladék. A Bács-Kiskun megyébe illegálisan behozott, mintegy háromezer tonna szemét elhelyezésében kulcsszerepet vállalt az a Szinkron 99 nevű cég, amelynek tulajdonosai a korábbi és a jelenlegi kunbajai polgármester, Halász István felesége és gyermekei. (Halász neve felmerült az olajbotrány kapcsán is, jogerősen elítélte a bíróság devizabűntett, okirathamisítás és vámbűntett miatt, megjárta a börtönt, majd, négy év kihagyás után, a falu újraválasztotta polgármesterré.) A polgármester azzal védekezett, hogy semmi köze a felesége nevén szereplő céghez, nem is élnek együtt - bár a faluban mindenki úgy tudja, hogy szemétügyben Halász intézkedett.
Nem sokan kívánnak a történtekről nyilatkozni Kunbaján. A platánsort vágó munkások csak annyit jegyeznek meg szűkszavúan, hogy a másik polgármester sem volt jobb semmivel. Lengyel László, illetve neve elhallgatását kérő másik riportalanyom is megerősíti, hogy az előző polgármester felesége óvodaigazgatóként nem létező gyermekekre vette fel az állami támogatást, amelyet aztán a falunak vissza kellett fizetnie. A faluban többen is megjegyzik, hogy ezt-azt - fát, krumplit, hagymát - kaptak a mostani polgármestertől, ezért szavaztak rá; illetve a faluban a választás előtt tiszteletét tette - Halász költségén - a már NB II-es Fradi (jól eltángálta a kunbajai focicsapatot). Halász kampányának az is lényegi eleme volt, hogy munkájáért a falu anyagi helyzetére tekintettel nem kér díjazást; ehhez képest az első ülésen jelentős nagyságú fizetést szavaztatott meg magának.
- A laktanya mellett lakók panaszkodtak nekem, hogy már egészen körberakják őket szeméttel - tér vissza a lényegre Lengyel. - Ebben a faluban senki nem mer szólni, mert a vágóhídon kívül csak az önkormányzattól lehet munkát kapni, aki pedig nem dolgozik, az csak az önkormányzattól kaphat segélyt. És még nem ez a legrosszabb, ami történhet az emberrel. Volt egy kis hölgy a városházán, aki a körjegyzőnek készítette elő az anyagokat. Megszüntette a falugondnok állását, mert nem volt munkaköre, meg nem is voltak meg a falugondnokság fenntartásának törvényes feltételei. Erre a falugondnok bement a hivatalba, és úgy megverte a hölgyet, hogy agyrázkódása lett.
- Ön nem fél, hogy valami baja esik?
- Kérdezik sokan. Én anyagilag nem függök az önkormányzattól, a gyermekeim sem élnek itt. Attól meg nem félek, hogy megvernek.
Nincs ezzel mindenki így. Lengyel Lászlótól körbetelefonálunk néhány ismerőst. Riadt hangokat hallok a telefonból: mi lesz itt? Éjszaka is égetik a szemetet a volt téeszmajorban, terjeng a füst mindenfelé. Nyilatkozni? Isten mentsen, ők nem akarnak beleavatkozni. Egyetlen ember vállalja a nyilatkozást, név nélkül: az illető dolgozott a hivatalban is. Előbb azonban kimegyünk, megtekinteni a felhalmozott hulladékot.
Pirtón már megkergettek egy tévéstábot, úgyhogy, biztos, ami biztos alapon, járó motorral parkolunk a téeszmajor előtt. A lassan már megszokott látvány fogad: irtózatos mennyiségű szemét; ezt leszámítva csend és nyugalom. A hulladékot egy vörösen izzó szemű rottweiler arcképe őrzi, amely a kapura van ragasztva. Innen a laktanyához megyünk. Kíváncsi asszony néz ki ránk szorongva, ajánlja, hogy a kertjükből jobb képeket tudunk csinálni. Indulatos fia rászól: nem kell senkinek bejönni, semmit se mondani. Innen is távozunk, az egyetlen olyan emberhez megyünk, aki még hajlandó - név nélkül - szóba állni velünk.
- Minek beszélnénk? Csak haragost szerzünk, törvényt nem - mondja a férfi. Aki ugrál, az nem kap munkát, és ha ő megélne anélkül, akkor nem kapna a rokona, a felesége, a barátai. A polgármester munkahelyeket ígért: hát ez lett a munkahely, a szemétválogatás. De ez is feketén.

Mintaprojekt
Most aztán lehet Kunbajára mutogatni: tessék, az alkoholista zsákfalu, a romantikus Balkán kapuja, ahol a községházán falugondnok ütlegeli a hivatali dolgozót, a polgármester pedig egy vámbűntett és egy okirathamisítás után választatik újra mint a falu hőse, aki a cementlelátó elé hozta vendégszerepelni az NB II-es Fradit. Az sem kevésbé nevetséges, hogy a polgármester ellen egyetlen olyan ember meri felemelni a szavát, akinek a faluban teljesen független az egzisztenciája az önkormányzattól, ez pedig a sírköves - lehetne még a kocsmáros, de az, jellemzően, nem lázongó fajta. E két szakma mostanában vidéken, zsákfaluban szokatlan konjunktúrának örvend. Szóval lehet kacarászni, tisztelt olvasók, amíg torkunkra nem forr a szívlapát. Mert ez a jóember már júliusban kiborította a bilit - csak akkor az éjjeliedénybe beragadt a tartalom. Ugyanaz a környezetvédelmi hatóság, amelyik most tűzzel-vassal üldözi a szemetelőket, ugyanezekről a szaros pelenkákról megállapította: ez a legtisztább újrafeldolgozható műanyag. (Azaz, várjunk. Nem is ugyanez a hatóság volt, hiszen a bajai Környezetvédelmi Felügyelet azóta megszűnt. Nem volt rá szükség, ugyanis Bács-Kiskun megyében mindenki betartja a környezetvédelmi szabályokat.) Aztán az a határőr sem kunbajai volt, aki a szaros pelenkát beengedte az országba, szintén műanyagnak mismásolva. Hát csoda-e, ha a kunbajaiak úgy gondolták, ez mind így van jól, hisz mindenki helyesli: úgy kell jót tenni a faluval, hogy az ember közben polgármesterként okiratot hamisít és vámot csal, mert az ügyesek ezt mind így csinálják. Tegyük a kezünkre a szívünket, hát nem tennénk meg ezt mi magunk is a kis falunkért?
Mert afelől, hogy a polgármester ezt mind Kunbaja nagyobb dicsőségére tette, nem lehet kétségünk. Sőt Kunbaja nagyobb dicsőségére tette a határőr, a környezetvédelmi hatóság, az a tengernyi hatóság, amely ellenőrzött Kunbaján ezt-azt, ami vagy nem volt ott, vagy nem az volt, ami oda volt írva, vagy ott volt, de senki nem látta. Mert ha megnézzük a papírokat, Kunbaján szeméten kívül egy csomó minden van, ami nincs, és ezt valahogy soha senki nem veszi észre; mert ez Kunbaja: gigantomán kísérlet, a mi uniós mintaprojektünk.

Szemétben utaznak
Hírzárlat mellett folyik a nyomozás annak a több mint háromezer tonna lakossági hulladéknak az ügyében, amelyet osztrák kamionok Németországból szállítottak Bács-Kiskun megyébe.
A madárinfluenza után újra az érdeklődés középpontjába került Kiskunmajsa: ezúttal azért, mert a város laktanyájában egy osztrák kamionost rajtakaptak, amint Németországból hozott tömörített szemétbálákat rakodott ki. A környezetvédelmi hatóság és a rendőrség is kihallgatta a sofőrt, de mivel a szemét kísérő papírjai rendben voltak, elengedték. Időközben számos lakossági bejelentés érkezett: Bács-Kiskun megye számos elhagyott tanyáján, laktanyákban, téeszmajorokban zavaros tulajdoni és bérleti viszonyok közepette tároltak hasonló, import lakossági hulladékot.
Az elmúlt hetek során számos kérdés vetődött fel, amelyre nem könnyű megnyugtató választ találni. E cikk írásának pillanatában nem tudható teljes bizonyossággal, honnan jött az import szemét. A fuvarlevelet egy német üzem állította ki, ám az ottaniak tagadják, hogy kommunális hulladékot küldtek volna: ők csak újrafeldolgozásra váró, koszos műanyagot hoznak Magyarországra. A szállítmányok azonban válogatatlan lakossági hulladékból állnak, amit nem is szabadna a határon áthozni - bár ezzel kapcsolatban a határőrnek csak szúrópróbaszerűen kell ellenőrzést végeznie. A nyomozás jelenleg hét gyanúsított ellen folyik: egyikük annak a cégnek a vezetője, amelyik a kiskunmajsai laktanyát bérli, a másik egy mezőtúri férfi, aki egy tanyát bérel Kecskemét környékén. Nem utolsósorban a börtönviselt kunbajai polgármester, Halász István, illetve felesége is előzetes letartóztatásban van. Hulladékkezelés rendjének megsértése miatt folyik nyomozás ellenük.
Nem világos ugyanakkor az sem, hogy miért éri meg lakossági hulladékot Németországból Magyarországra szállítani és itt tanyákon tárolni. A Szinkron 99 Kft., amelynek tulajdonosai Halász István felesége és gyermekei, elvileg műanyag újrafeldolgozására vállalkozott, bár az általuk átvett szemét erre nagyobb részben nem alkalmas. Dósai Imre kiskunmajsai alpolgármester szerint a rekultivációra váró majsai szeméttelepen is találtak néhányat azokból a bálákból, amelyeket sikerült felfedezni a laktanya területén. Ugyanez igaz a kunbajai szeméttelepre, ahol bírság terhe mellett tilos hulladékot elhelyezni.
A szemét elhelyezése, illetve újrafeldolgozása egyre nagyobb üzlet, illetve egyre nagyobb kiadással jár együtt. A közelmúltban Csehország és Szlovákia volt az illegális szemétszállítás két célországa: mára, úgy tűnik, mifelénk is teret nyer ez a fajta pénzkereset. Feltételezések szerint az uniós forrásokból rekultivációra kerülő szeméttelepekre próbálják eljuttatni a nyugat-európai hulladékot, hogy onnan már európai közpénzen kerüljön eltakarításra.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek