Göröngyös út az állampolgárságig

Hazai életBalogh Géza2007. 02. 02. péntek2007. 02. 02.
Göröngyös út az állampolgárságig

Mindennek feltétele, hogy a kérelmező az utolsó akadályt is legyőzze, azaz megfeleljen az alkotmányos alapismereti vizsgán. Ott többek között olyan kérdésekre várnak tőle választ, hogy ki írta például Az estve című verset, miket ismer a korai középkor fennmaradt írásos emlékeiből - de akkor se szabad zavarba jönnie, ha azt kérik tőle, írja le a közigazgatási szervezetrendszer felépítését vagy sorolja fel a harmadik generációs állampolgári jogokat. Bevallom, ha e két utolsó kérdés megválaszolásán múlna az állampolgárságom, akkor már rég hontalan volnék. Gondolom, lennénk így páran mi, szerencsések, Magyarországon születettek.
Varcaba Jelizaveta Vaszilivna nem volt ilyen szerencsés. Ő Ukrajnában született, Mátyfalván, a magyar határtól tíz kilométerre. És ukránul anyakönyvezték, pedig hát ő magyar: Varcaba Erzsébet Kamilla. Amivel semmi gond se lett volna talán, ha Ukrajnában marad. De Magyarországra jött, és itt is ment férjhez. 2001 decemberében volt a nagy nap, és hamarosan elindult a magyar állampolgárság felé vezető ösvényen. Meglehetősen göröngyös volt az útja. Most 2007-et írunk, és még ma sem mondhatja el magáról, hogy a végére ért.
De már csak pár lépés van hátra.
Még tavaly nyáron szóra akartam bírni. Ám akkor arra kért, hadd tegye le előbb az állampolgári esküt. Mert mi történik, ha az esküt megelőző alkotmányos alapismereti vizsgán az egyik tanár azt kérdi majd tőle: maga újságíróknak panaszkodik? Elhalasztottuk hát a beszélgetést. A minap azonban túlesett a vizsgán - s várja, hogy hívják az eskütételre. Azt viszont már aligha akadályozhatja meg bárki.
Túristvándiban beszélgetünk, a híres vízimalom szomszédságában. A férj, Ster József nagyapjának a házában élnek, de az a ház természetesen már nem olyan, mint az öreg idejében. Gondosan felújították s a szerény lehetőségekhez mérve szépen berendezték. Lehetne még rá áldozni persze, de ne kívánjon mindent egyszerre az ember.
- Nagyon sok hátránya van annak, ha az ember nem magyar állampolgár - önt kávét a csészékbe, és kinyitja az ajtót, hogy szellőztessen kicsit. Most jött haza a munkából, egy fehérgyarmati műszergyárból, s a férj úgy megpakolta a kályhát, hogy a plafon alatt szabályosan reszket a levegő. Persze nem ez a hátránya a hiányzó állampolgárságnak. - Nem adnak például hitelt. Hiába viszem el a kereseti igazolást vagy mondjuk a házassági papírunkat, szóba sem állnak velünk. Pedig ismernek az ügyintézők, hiszen már kilenc éve élek Magyarországon s kilenc éve dolgozom Fehérgyarmaton.
Mátyfalva félig magyar, félig ukrán falu, Jelizaveta-Erzsébet, vagy ahogy gyerekkorától szólítják, Kamilla, ukrán nyelvű iskolába járt, ukrán nyelvű környezetben kezdett el dolgozni is. Nem Mátyfalván azonban, hiszen Ukrajnának azon a részén majdhogynem reménytelen rendes munkát találni. Beállt mezőgazdasági idénymunkásnak. A környékbeli asszonyok akkor már felfedezték maguknak Kelet-Ukrajnát, a még meglévő állami gazdaságok hatalmas cukorrépaföldjeit. Hogy az ottani munkairányítók miért pont a magyar ajkú répakapálókat részesítették előnyben, rejtély. S viszonylag jól is fizettek. Csak azok az irdatlan távolságok! Kétezer kilométer - elmentek májusban, és hazajöttek szeptemberben.
- Ráadásul csupán idénymunka volt, az év másik felében nem kerestünk semmit. Többek között ezért is döntöttem Magyarország mellett. Fehérgyarmat csupán negyven kilométer a szülőfalumhoz, nem kétezer, és munkát is találtam nyomban. Egy jól menő vállalkozónál lettem házvezetőnő. Ott is laktam, kerestem negyvenezer forintot, szóval biztos állás volt, mégsem igen törekedtem annyira a magyar állampolgárságra, elég volt nekem az ukrán. De aztán megismerkedtem Jóskával, és összeházasodtunk. Akkor kezdtünk el komolyan beszélgetni arról, hogy most már szerezzem meg az állampolgárságot. Álmomban sem gondoltam, hogy ilyen nehéz lesz.
Magyar állampolgárságot honosítással, visszahonosítással vagy nyilatkozattal lehet megszerezni. Legtöbben a honosítást választhatják, sokan annak a kedvezményes formáját is igénybe vehetik. Akinek például kiskorú gyermeke magyar állampolgár, vagy, mondjuk, három éve magyar állampolgárnak a házastársa, már három év után kérheti a honosítást. Aki meg igazolni tudja, hogy valamelyik felmenője magyar állampolgár volt, és magyar nemzetiségűnek vallja magát, az már egy év itt lakás után kérheti az állampolgárságot.
Kamilla majdnem minden feltételnek megfelelt, még az apai dédszülők házassági anyakönyvi kivonatát és a dédnagyapja keresztlevelét is beszerezte. A dédapa, Maruska Péter 1863. június 16-án született Nagycsongován, a munkácsi egyházmegye magyarkomjáti esperesi kerületében, és 1886. május 4-én kötött házasságot Szimkánics Polyánával Volenszky Tamás görög katolikus lelkész előtt.
Azt hinné az ember, aki ilyen okmányokkal kopogtat a magyar hatóságok ajtaján, pillanatok alatt túl lesz a honosításon. Mekkorát téved! Ha most felsorolnánk minden kért papírt, az olvasó előbb-utóbb letenné az újságot. Ezért csak röviden: mások mellett a honosítási kérelemhez csatolni kell a születési anyakönyvi kivonatot, a családi állapotot igazoló okmányt eredetiben, hiteles magyar nyelvű fordítással, a magyarországi megélhetést és lakhatást igazoló iratot, igazolást az alkotmányos alapismeretek vizsgáról.
De ez természetesen nem megy egyszerre. Csak akkor lehet igényelni a tartózkodási engedélyt, ami előfeltétele a letelepedési engedély megkérésének, ha megvan a munkahely. Nem szabad megfeledkezni a különféle orvosi papírokról sem, hiszen ezek nélkül semmire sem megy az ember. Közben persze telnek a hónapok, az évek, a kiadott forintok pedig csak szaporodnak, hiszen az iratok beszerzésével járó hercehurca falja a pénzt. Ha pedig a kérelmező lelketlen ügyintézőkkel kerül össze - akkor már nem is hiszi, hogy valaha magyar állampolgár lehet.
- Az én életemben is voltak pillanatok, amikor azt mondtam, feladom, engem már ne alázzanak tovább. A család, az itteni és a mátyfalvi családom azonban biztatott. Meg az istvándiak is, akik, azt hiszem, mára már teljesen elfogadtak.

Haza(?)felé
Vagy negyven ember a folyosón. Az alkalom, amelyből összejöttünk, nem más, mint vizsga állampolgári alapismeretekből. Korra, nemre, de még nyelvre nézve is tarka társaság. Próbálom felismerni legalább a magyar tájszólásokat, de hamarosan feladom. Távol-keleti fiatalember mond nekem többször is valamit, nem értem, mit szeretne, de miután megmutatja cigarettáját, tüzet adok. Rokonszenves figura, látszik rajta, rettentően izgul. Odébb egy ötvenesforma férfi, vidékies öltözetben, magányosan álldogál, nem tud vagy nem akar társalogni senkivel.
Tíz perc múlva rádöbbenek, hogy a mellettem a falat támasztó fiatalember városombeli régi ismerősöm. Legalább nem unatkozunk. Később a teremben egy padba ülünk.
Tételhúzás után néhány perc felkészülési időt kapunk. Van, aki ezalatt az ablakból vizslatja a hóhullást, de van olyan is, aki lázasan másol a gondosan előkészített puskáról.
Szólítják a vizsgázókat. Lassan, de fogyni kezdünk. A tüzet kérő srác, mint a nevéből kiderül, kínai. Koncentrál, izzad, látszik rajta, hogy rengeteget tanult, meg akar felelni. Aztán boldogan megy ki a teremből, elégedett. Az ötvenes bácsi lassan, magabiztosan felelget, ám egyszer csak elakad: nem jut eszébe, hogy ki írta a Szózatot. "Talán Petőfi?", kérdezi a biztos. Föltámadott a tenger, ahogy a költő mondja, legalábbis a bácsiban, minek csúfolkodnak itt vele. "Nagyon szeretem Petőfit, de mégis Vörösmarty volt", válaszol. Milyen lehet a virtuális bicska, gondolkodom el. Kávét iszunk barátommal a kiértékelés alatt.
Az eredményhirdetés mintha ünnepélyes lenne. Minden natyon szép, minden natyon jó, mindenki átment a vizsgán. Jólesik a hóban baktatni. Haza(?)felé.

Felmérés
A Központi Statisztikai Hivatal 2001-ben végzett felmérést a környező országokból érkező, nálunk letelepedési engedélyt szerzők között. Abban az évben hatezren készülhettek a magyar állampolgári eskü letételéhez, a felmérések szerint kilencven százalékuk magyar volt. Főleg tömbmagyar területről érkező fiatalok jöttek, kétötödük a huszonöt-harmincnégy év közötti korosztályt képviselte, iskolázottságuk meghaladta a hazait. Harminc százalékuk felsőfokú végzettséggel rendelkezett (nálunk ennek a fele a diplomások aránya), harmaduk érettségizett volt. Igaz, a kezdeti időkben csak kevesen leltek a végzettségüknek megfelelő munkára, de pár év után döntő hányaduk megtalálta helyét az új hazában.

Honosítás
Az utóbbi években némiképpen megváltoztak a honosítás feltételei. Az a magát magyar nemzetiségűnek valló, akinek a felmenője magyar állampolgár volt, most már az itt lakás idejére való tekintet nélkül kérheti honosítását. Könnyebbé teszi az eljárást, hogy 2006. január elsejétől nem kell a letelepedési engedély kérelmezéséhez csatolni az ÁNTSZ-vizsgálatok eredményeit. Újabban mentesül az alkotmányos alapismeretek vizsga letétele alól az, aki magyar tannyelvű nevelési-oktatási vagy felsőoktatási intézményben végzettséget szerzett, és a kérelem benyújtásakor csatolja a végzettséget tanúsító oklevél hitelesített másolatát. Közben néhány pénzintézet is változtatott politikáján: bizonyos esetekben már a letelepedési engedéllyel rendelkező külföldiek is kaphatnak hitelt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek