Mindennapi sztrájkjaink

Hazai életHardi Péter2007. 02. 02. péntek2007. 02. 02.
Mindennapi sztrájkjaink

A szakszervezetek 12 százalékról indítottak, a munkáltatók néhány társaságnál 3-7 százalékot ígértek - néhol annyit sem. Az eredmény: a sofőrök ebben az évben 5-8 százalékkal több pénzért vezetik a járművet. A bér az ország nyugati részében 190 ezer forint körüli összeg, a szegényebb, keleti végeken pedig 130 ezer. (Az összeg természetesen bruttó értendő, ebből még levonják az adót és a járulékokat.)
Habár a Volán-sztájk végül hamvába holt, az elkövetkező hetekre, hónapokra több munkabeszüntetéseket ígérnek a szakszervezetek, ha eredménytelen maradna tárgyalásuk a munkáltatókkal. Az áremelések és a kormány takarékoskodása miatt számos ágazat alkalmazottai szeretnének több pénzt hazavinni.
De nemcsak béremelésért hirdettek sztrájkot az elmúlt napokban, hanem kedvezmények megtartásáért is, például a villamosenergia-ipari dolgozók és nyugdíjasok, akiknek a jelenlegi ár 37 százalékáért jár ma a villanyáram. A kormány július 1-jétől el akarja törölni a kedvezményt. Az illetékes szakszervezetek hajlandóak tárgyalni, ám ha nem jutnak dűlőre, február 6-ára kétórás figyelmeztető sztrájkot helyeztek kilátásba, két napra rá nyolcórásat, február 12-étől pedig folyamatosat.
A Vasutasok Szakszervezete már február 6-ától folyamatos sztrájkot ígér arra az esetre, ha a kormány nem vonja vissza a saját pénzükből is épült három MÁV-kórház - a budai, a szolnoki és a központi - bezárását. S hogy nyomatékot adjanak szavuknak, az intézmények alkalmazottai már lapunk megjelenésének napjára egy órás munkabeszüntetést hirdettek meg.
Ugyancsak lapzártánk idejére várható, hogy a nyolcszázezer közalkalmazottat tömörítő sztrájkbizottság bejelenti a készültségét. Ha követelésük - legkevesebb 6-7 százalékos béremelés - nem teljesül, február 21-ére, szerdára kétórás munkabeszüntetést helyeztek kilátásba. Ezt pedig számosan észrevennénk, hiszen például erre az időre nem nyitnának ki a hivatalok és szünetelne a tanítás is. A kormány arra hivatkozva zárkózik el a teljesítéstől, hogy tavaly már növekedett a közszolgák bére, s különben is: a pénzt elviszi a minimálbér emelése és a soros előléptetések miatti kiadások növekedése. A sztrájkbizottság vezetői az utolsó percig hajlandóak tárgyalni a kormánnyal, azonban a követelésükhöz ragaszkodnak, hiszen ezáltal tudják elérni azt, hogy a mostani fizetésük értéke "csupán" 4-5 százalékkal csökkenjen...

*

Közben a Lengyel Gyula Kereskedelmi Szakközépiskolában befejeződött a pedagógusok és az iskolával rokonszenvezők éhségsztrájkja. Úgy tűnik, a 150 órás éhezésnek lesz foganatja, a Fővárosi Önkormányzat immár hajlik a megegyezésre. Akármi lesz is azonban a tárgyalások kimenetele, bizonyos, hogy csorba esett az iskola tekintélyén: a felvételi időszak kezdete előtt bejelentett bezárás hírére számos szülő eleve másfelé irányította gyermekét. Diák tehát itt eleve kevesebb lesz, ami viszont újabb hivatkozási alap lehet a bezárásra, panaszolja az akció szervezője, Pécsi Ágnes tanárnő.
Amúgy pedig a napokban tették közzé a bezárásra ítélt fővárosi iskolák listáját. Huszonegy intézményt tartalmaz, köztük a Soós István Borászati Szakközépiskolát. A terv ellen fáklyás felvonulással tiltakoznak tanárok és diákok, szülők. A különösen sok olvasónkat érintő eseményről következő számunkban helyszíni riportban számolunk be.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek