Mentenek, ha hagyják

Vízimentő vagyok! Segíteni szeretnék! - hallatszik a vízből. Nem is a "bejelentkező" szövegen lepődöm meg, hanem azon, hogy a gyorsúszásban sprintelő mentő honnan merít erőt még arra is, hogy szavakkal igazolja, nem egy éppen arra úszkáló műkedvelő, hanem életmentésre kiképzett hivatásos…

Hazai életTódor János2007. 07. 13. péntek2007. 07. 13.
Mentenek, ha hagyják

Olyan ez, mint amikor az amerikai filmekben ismertetik a tetten ért bűnelkövetővel a jogait. Nos, a fuldokló ebből aligha fog föl sokat - amennyiben még észnél van, talán kevésbé rúgkapál, ha tudja, profi kezekbe kerül hamarosan. Hiszen a nyugalom nem igazán jellemzi az életéért harcolót. Ezt magam is igazolhatom: amikor tízévesen fuldokoltam Ercsinél a Dunában, megmentőim elmondása szerint csíptem, rúgtam, haraptam, mi több, halálos veszélyt jelentve csimpaszkodtam beléjük. Szerencsére ők a mindannyiunk számára legjobb megoldást választották: nyakon vertek, mint egy nyulat.
Itt, a zánkai gyereküdülő kikötőjében nem kerül sor semmiféle embermentés címén előadott tettlegességre, már csak azért sem, mert a szemünk előtt zajló élethalálharc nem élesben folyik. Ez ugyanis az egyhetes vízimentőképzést követő vizsgája utolsó gyakorlata. Az elméleti vizsgát követően a kötelező 400 méter után 20 métert víz alatt kellett úszniuk a leendő mentőknek, s utána az úszást ruhában is meg kellett ismételniük.
- Aki úgy dönt, hogy nálunk szeretne dolgozni, kedvezményesen végezheti el a tanfolyamot - mondja a Magyarországi Vízmentők Szakszolgálata Egyesület elnöke, Bagyó Sándor, a mentők modern diszpécserközpontjának is helyet adó zánkai bázison. Egyébként itt próbálnak ki minden újdonságot. Például a nemrégiben Olaszországból, félmillió forintért vásárolt evezős mentő-katamaránt, amely abban különbözik az eddig megszokott mentőcsónakoktól, hogy nincs pereme, így könnyen ráemelhető a magatehetetlen ember is.
- Idén több mint negyven strandon leszünk jelen a Balaton északi partján - folytatja Bagyó Sándor, aki majd negyven évvel ezelőtt, a Genfi-tó partján látta meg a napvilágot. A százhúsz vízimentő mellett öt mentőhajó áll kifutásra készen Almádiban, Csopakon, Zánkán, Ábrahámhegyen és Balatongyörökön, másik két hajót pedig vízi rendezvények biztosítására használnak.
Hogy miért csak az Észak-Balaton? Nos, általában észak, északnyugat felől érkeznek a tóra a viharok, itt kell a nagyobb készenlét. Másfelől ez a partszakasz a mélyebb. A déli parton amúgy is nagy erőkkel vannak jelen a vízi rendőrök, akikkel jó a kapcsolatuk, megszűnt a korábban jellemző rivalizálás. Ők hatósági tevékenységet folytatnak, a mentők pedig mentenek. Nem rendészkednek, mint annak idején az önkéntes rendőrök. A bajba jutottaknak nem parancsolnak meg semmit, saját belátásukra bízzák, hogy hagyják-e megmenteni magukat.
Hogy miként lettek ők balatoniból magyarországi vízimentők?
- Tevékenységi körünket, amibe a nehézbúvári feladatoktól a műszaki mentésig csaknem minden, a vízhez köthető beavatkozás beletartozik, immár a Dunától a Szelidi-tóig sok helyen gyakoroljuk az országban. De segítettünk a lengyelországi és az erdélyi árvízkor is - magyarázza Bagyó Sándor, aki amúgy ideális riportalany, ám amikor legemlékezetesebb mentéseiről kérdezem, sokáig hallgat: - Egy négy és fél éves kislány tűnt el a Szigligeti-öbölben. Hál istennek még időben odaértünk, megtaláltuk, sikerült újraéleszteni. Hasonló riasztásra startoltunk, amikor egy hetvenéves belga férfi merült el a habokban. Öt perc alatt ott voltunk, még élve húztuk be a hajóba, de sajnos kórházba szállítás közben meghalt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek