Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Csaknem négyezer kilométert kerékpározott egy budapesti fiatalember a csángómagyarok anyanyelvi misézéséért. A harmincegy éves Ferkó Zoltánt, a Keresztszülők a Moldvai Csángómagyarokért Egyesület alelnökét a másfél hónapos út hozadékáról, reményeiről kérdeztük.
– Miért volt szükség erre az útra?
– A Kárpátokon túl élő csángók közül mind a mai napig mintegy hatvanezren beszélik a magyart. A majd’ kilencven éve tartó románosítás dacára még ma is legalább harminc színmagyar csángófalu létezik, ennek ellenére magyarul egyetlen egy katolikus templomban se miséznek. Két éve a második legkeletibb csángómagyar faluban, Lábnyikban tanítottam, ahol magam is megtapasztalhattam a csángó sors abszurditását. A mindennapi életben minden lábnyiki magyarul beszél, még a pap is, de a templomban csak román szó létezik. Ezért gondoltam úgy, hogy elmegyek Rómába…
– És miért pont biciklivel?
– Korábban versenyszerűen kerékpároztam, s több maratoni távot is lefutottam. De persze nem ez volt a legfontosabb szempont. Hanem az, hogy felkeltsük a média érdeklődését. Sikerült is, hál’ istennek. Sokan például épp ennek az útnak kapcsán hallottak először egyáltalán a csángókról.
– Merre járt, kikkel találkozott?
– Budapestről indulva Ausztrián keresztül vezetett Olaszországig az utam, aztán Horvátországon, majd ismét Magyarországon keresztül jutottam el Iasiba, a csángók jászvásári püspökéhez, Petru Gherghelhez. Rómában a vatikáni adminisztráció harmadik legbefolyásosabb személyisége, a vatikáni külügyek helyettes irányítója, Pietro Parolin fogadta a kis küldöttségünket. Nem kellett sokat magyaráznunk, hála a korábbi erőfeszítéseknek a csángók panaszát Rómában is jól ismerik.
– Mégsem történik semmi.
– Isten malmai lassan, de biztosan őrölnek. Monsignore Parolin azzal biztatott bennünket, hogy napirenden tartják a moldvai csángók gondját. De azt is hozzátette, ő úgy tapasztalja, hogy a magyar nyelvű misézés ügye sajnos rendkívüli módon át van politizálva, s az előrelépés nagy körültekintést igényel. És a megoldás kulcsát nem Rómában, hanem Romániában, a területileg illetékes iasi-i püspökségen őrzik. De Rómában, amit meg lehet tenni, megtesznek.
– A megoldás kulcsát őrző jászvásári püspök nem éppen a magyarbarátságáról híres. Hogyan fogadta önöket?
– A tervezett fél óra helyett jó két órán át beszélgettünk. A püspök úr nagyon kedves volt, s mintha a korábbi, mereven elutasító álláspontja is enyhült volna az utóbbi időkben. Ő azzal érvelt, a hit az elsődleges, a liturgia nyelve másodlagos. Mi, vendégek viszont a bibliára hivatkoztunk: minden közösségnek joga van a hitét saját nyelvén gyakorolni.
– Erre ő mit felelt?
– Hogy a csángómagyarok se akarják a magyar nyelvű liturgiát.
– És ez igaz?
– A csángók, akik mindig is kisebbségben éltek Moldvában, az elmúlt évszázadok során rengeteg megpróbáltatáson mentek át. És félnek. Eljutottak odáig, hogy mára csak kevesen merik felvállalni az ütközéseket a helyi hatalmasságokkal. A polgármesterrel, az iskolaigazgatóval, a rendőrőrs parancsnokával. Akik, tisztelet a kivételnek, hisztérikusan reagálnak ma is mindenre, ami magyar.
– A papokat, akik ráadásul szinte kivétel nélkül „janicsárpapok”, kifelejtette a hisztérikusan reagáló hatalmasságok sorából.
– A csángó falvak katolikus lelkészeinek zöme valóban románná átnevelt egykori csángó fiatal. Akik semmi pénzért nem engednék be a magyar igét a templomba. De olvadni látszik a jég, a román hivatalosságok közül már nem mindenki ellenzi oly’ hevesen az anyanyelvi liturgiát. Nemrég például Lujzikalagorban négy, a gyulafehérvári teológián végzett, fiatal csángó pap misézett – magyarul.
– Kérdés azonban, húsz-harminc év múlva lesz-e igény a magyar liturgiára?
– Az iskolákon múlik minden. De reménykedhetünk. Ma már tizenöt iskolában tanulhatják a magyart Lészped, Pusztina meg a többi csángó falu gyermekei, s egyre többen tanulnak közülük székelyföldi középiskolákban is. Sajnos Moldva az Európai Unió talán legszegényebb régiója, a gyerekek taníttatása iszonyatosan megterheli a családokat. Ezért találtuk ki a csángó keresztszülőséget. El nem lehet mondani, milyen nagy segítséget jelentenek azok a 30-40 ezer forintok, amit a magyarországi családok adományoznak évente az önként vállalt keresztgyermekük taníttatására. Ma ezerötszáz moldvai fiatal tanul így, és számuk egyre gyarapszik.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu