Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az erdő fohászának hétparancsolatát is elsorolták fogadalomként zöld nyakkendős nagyobb társaik mellett az elsősök a visegrádi Dunakanyar Erdei Általános Iskola rendhagyó tanévnyitóján.
Rendhagyó volt ez az ünnepség nemcsak Fodor Gábor környezetvédelmi és vízügyi miniszter jelenléte miatt, aki zakóját levéve tölgyfát is ültetett a gyerekekkel. Kiss László igazgató szerint főként azért, mert – sok iskola létszámcsökkenésével szemben – náluk a túljelentkezés miatt Csobánkán már tavaly kihelyezett tagozatot, idén pedig két első osztályt is indítottak. Esztergomtól Budapestig harminc kilométeres körzetből 131 gyerek jár ide, akiket Szentendrétől iskolabusz hoz a visegrádi Apátkút-patak csodaszép völgyébe.
Miért e népszerűségük? Talán azért, mert az országban tizenöt éve elsőként létrejött, adottságai révén máig egyedülálló, két éve az energiatakarékossági, szelektív hulladékgyűjtési, komposztálási programja által ökoiskola címet is elnyert intézmény erdeibb már nem is lehetne.
A Duna–Ipoly Nemzeti Park tájvédelmi körzetében, égerfákkal szegélyezett patakparton, hegyoldalba simul a Pilisi Parkerdő által épített fagerendás iskola, melynek tanrendjét a hagyományos kötelező tanagyag mellett a természet és környezet védelmének szellemisége hatja át. Többek között szabadban tartott órákon, terepgyakorlatokon tudatosítják a gyerekekben: súlyos ökológiai válságba került világunkban cselekednünk kell!
Az iskolafenntartó Dunakanyar Erdei Iskola Egyesület elnöke, Bartos Gyula szerint a hétéves nebulók iskolaválasztásáról szüleik döntenek, hiszen ők a környezettudatos gondolkodásból még vajmi keveset érthetnek. Nekik az tetszik, hogy erdő és patak mellé járnak suliba, van íjász és madarász szakkör, menthetnek békát, készíthetnek „madárkalácsot” (mókusok és madarak eledelét), bungalót ágakból és kőből. Ám idő múltán már érzékelik és értékelik a kis létszámú osztályok családias légkörét, a „szeretet pedagógiáját”, amiért jó ide járniuk!
Mindez szüleik áldozatvállalásán is múlik, akik egyesületi támogatási díjként havonta 25 ezer forintot (három gyerek után maximum 37 ezret) fizetnek, hiszen az itt kapott pluszokra a normatív támogatásból aligha futná. De a túljelentkezés is jelzi: sokuknak nem pénzkérdés, hogy gyerekeik milyen szemléletű felnőtté cseperednek néhány éven belül.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu