Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Természetkárosítás miatt tett feljelentést a bélapátfalvi önkormányzat, miután az egykori cementgyár elvileg kármentesített kőbányájában olajjal telt, szivárgó tartályokat talált. A rendőrségi helyszínelőkkel együtt mászhattunk be a Bélkő gyomrába.
Névtelen bejelentés sarkallta arra a bélapátfalvi polgármestert, Ferencz Pétert, hogy kollégáival együtt bekússzon a néhány éve megszüntetett cementgyár mészkőbányájába. A levél ugyanis azt tudatta, hogy a hangár méretű tárnákban a rekultiváció után vélhetően veszélyes hulladékot „felejtettek”.
Miután megkaptuk a gumicsizmát és védőruhát, hason csúszva követtük a helyszínelőket a néhány éve befalazott tárnákba. Nyílást azért találhattunk a hatvan centi vastag betonfalon, mert az ügyeskedő fémtolvajok kitartó munkával lyukat vágtak benne, s bent lángvágóval vasdarabokat vagdostak le az elhagyott bányagépekről. Bejutottunk a hangár nagyságú tárnába, s megdöbbentő látvány fogadott: a mészkőhegy belsejében a „mennyezetről” folyamatosan csöpögött a víz, s mivel ezáltal a több száz literes tartályok korrodálódtak, a bennük hagyott olajos folyadék láthatóan a sáros talajba szivárgott. A levegőben a gázolajéra emlékeztető illat terjengett, néhol rózsaszínes tócsákat léptünk át. Félve néztünk felfelé, a vakmerő tolvajok ugyanis épp azt a vasszerkezetet darabolták szét, ami az tárna fölött magasodó sziklatömböket tartja.
– A bánya közelében két karsztforrás található, ezért félő, hogy a talajba jutott, vélhetően veszélyes folyadék szennyezi Bélapátfalva és Mónosbél ivóvizét – magyarázta a polgármester, majd egy létrán a néhány méterrel feljebb vájt üreghez vezette a rendőröket.
A felhagyott kőbányát azt követően falazták be, hogy Bélapátfalva közel százéves, egyébként nyereséges cementgyárát 2001-ben bezárták. A részvénytársasággá alakult céget, azaz a Bécem Rt.-t ugyan a kilencvenes években látszólag sikerrel privatizálták, ám a német és svájci tulajdonosok mégis a gyár megszüntetéséről döntöttek. A kőbányát 2003-ban a Bécem megbízásából rekultiválták – akkor azt nyilatkozták, hogy erre több százmillió forintot költöttek. A területet átadták az államnak. A hírek arról szóltak, hogy begyógyítják a tájsebet, s a Bükk őrkövének számító Bélkőt visszaadják a természetnek. Mi több, a Bükki Nemzeti Park – tekintettel e vidék különleges madár- és növényvilágára – máig azt tervezi, hogy védetté nyilvánítja a Bükk-fennsík peremét alkotó bércet.
Bélapátfalván most attól tartanak, hogy a kőbánya rekultivációja nem éppen szabályszerűen történt. Feltehetően súlyos milliókat spórolt meg a gyártulajdonos azzal, hogy az „örök időkre” befalazott tárnákból nem távolították el az olajtartályok tartalmát. A gyanús folyadékot most vizsgálatra küldték az ÁNTSZ-hez. A hevesi városban nem tartják kizártnak, hogy egy botrányos korrupciós ügyre derít majd fényt a nyomozás.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu