Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A városlakók aligha tudják elképzelni, milyen közösséget alkotnak a zsáktelepülések lakói. Legtöbbjükben éppen az elszigeteltség erősíti az összetartozást, függetlenül attól, hogy alig nyolcvan- vagy akár kétezer lelkes településről van szó.
A hátrányos térségekben lévő zsáktelepülések lakóinak, távol a nagy városok szolgáltatásaitól, a munkavállalás lehetőségétől, minden okuk meglenne a siránkozásra. Mégsem teszik ezt mindenhol. Aki járt már Mogyoróskán, tudja, hogy a Zempléni-hegység lábánál húzódó település hazánk egyik gyöngyszeme. A 82 lelket számláló hegyvidéki zsákfaluból továbbmenni csakis gyalogszerrel lehet. A borsodi faluból kivezető út nem más, mint az, amelyiken érkeztünk. Hegedűs Zoltán polgármester, a falu szülötte büszke Mogyoróskára, s bármennyi hátránnyal kell megküzdeniük, soha nem hagyná cserben az ott élőket. A kicsiny faluban ugyan nincs iskola, bolt, orvosi rendelő, de annál biztosabb lábakon áll a közösségi életet, s a helybéliek pénztárcáját idényjelleggel erősítő falusi turizmus, a görög katolikus vallás gyakorlása, valamint a falugondnok áldozatos munkája. Mogyoróska polgármestere nem panaszkodik és nem is elégedetlen. Abban reménykedik, hogy az elöregedő falu szennyvízelvezető hálózatát, továbbá a regéci várhoz vezető útszakaszt és a természet értékeinek bemutatását szolgáló tanösvény kialakítását pályázati forrásból megvalósíthatják.
Keletebbre, a hajdú-bihari Vekerden, ahol közel kétszer annyian élnek, mint Mogyoróskán, s mintegy 17 százalékos a munkanélküliség, a körülményeikhez képest ugyancsak elégedetten tájékoztat Juhász István polgármester. Vekerd az a zsáktelepülés, ahol évek óta tart a huzavona az akkumulátor-újrahasznosító üzem felépítése miatt, amit a szomszédos Zsáka önkormányzata eddig rendre megvétózott. Jelenleg a másodfokú építési engedélyre várnak az üzem befektetői. Ha felépülne a gyár, helyben 45-50 embernek adna munkát. Az itt élőknek egyébként az önkormányzat, két kereskedelmi egység és a helyi agrárvállalkozók adnak munkát. Néhányan Berettyóújfaluba járnak dolgozni.
A Vekerdtől hét kilométerre fekvő Zsáka nemcsak a körjegyzőség központja, de ott van az iskola, az óvoda és a gyógyszertár is. A gyógyszert és a szociális ebédet itt is a falugondnok szállítja az időseknek. Juhász István azt mondja: nem érzik a zsáktelepülés hátrányait. Szeretik a csendet, a nyugalmat, amit máshol nemigen találnának meg. Arra is büszkék, hogy vekerdi kezdeményezésre indult el a Kelet–Nyugat Innovációs Park, a Népművészeti és Turizmus Park ötlete, melyet Zsáka Körösszakál és Komádi önkormányzatával szeretne életre hívni LEADER pályázati programmal. A polgármester egyedüli hátrányként a közlekedés egyirányúságát említi, de zsáktelepülés jellegükön nem változtatnak.
A román határ mentén fekvő Told, amelyet az elmúlt években számos természeti csapás sújtott, más terveket szövöget. A forráshiányos falu önkormányzatának képviselői a zsáktelepülési hátrányok megszüntetését abban látnák, ha megépülne a Told és Mezőpeterd közötti összekötő útszakasz, ám ezt megelőzően a Mezőpeterd–Mezősas útvonalat kellene felújítani, tudtuk meg Béres Barnabás polgármestertől. Mindez 400 millió forintba kerülne, a pályázati támogatás 90 százalékos lenne. Csakhogy a 40 millió önerő alaposan megterhelné Told költségvetését, mivel egész évben éppen kétszer ennyi pénzből gazdálkodnak. A faluvezető nem titkolja keserűségét sem. Kétszer nyújtották be pályázatukat az Észak-Alföldi Regionális Fejlesztési Tanácshoz, de azt mindig elutasították. A tervek engedélyei viszont két év után lejártak. A közelmúltban újra pályáztak, de már a kistérségi társulás segítségére is számítanak. Emellett a Told és Biharkeresztes közötti útvonal megépítése is előrelépést hozna, s a városhoz való közeledést jelentené a faluban élők számára. Toldra ugyanis egyre több család költözik, elsősorban Nagyváradról és környékéről, amit jó szívvel fogadnak az elöregedő falu lakói.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu