Reped a lösz, épül a ház

Lekerült a dunaszekcsői löszfal omlásának híre az újságok címlapjáról, mi azonban még elidőztünk a környéken. Annál is inkább, mert azt ígértük az olvasóknak a legutóbbi számunkban, hogy utánajárunk, miképpen kaphatott használatba vételi engedélyt az egyik ingatlan tulajdonosa akkor, amikor az omlás már csak idő kérdése volt.

Hazai életHardi Péter2008. 02. 29. péntek2008. 02. 29.

Kép: Közel félmillió köbméter föld csúszott hat-hét méter mélységbe a dunaszekcsői Várdomb löszfalán február 12-ére virradó éjjel a Duna parton. Egy ház, amely lakatlan volt, összedőlt. A területet lezárták és őrzik a további omlásveszély miatt. 2008.02.14. fotó: Németh András Péter

Reped a lösz, épül a ház
Közel félmillió köbméter föld csúszott hat-hét méter mélységbe a dunaszekcsői Várdomb löszfalán február 12-ére virradó éjjel a Duna parton. Egy ház, amely lakatlan volt, összedőlt. A területet lezárták és őrzik a további omlásveszély miatt. 2008.02.14. fotó: Németh András Péter

Elsőként keressük fel a mohácsi földhivatalt, s kérdezzük meg, milyen megfontolásból vezették át a tulajdoni lapra a használatba vételt. Ám hiába is érdeklődünk, a hivatal vezetője, Maul Tamás csak minisztériumi engedély birtokában nyilatkozhat az ügyről.
Amíg az engedély megérkezik, térjünk be a mohácsi jegyzőhöz, Kovács Mirellához, hogy megtudjuk, miért adták ki az engedélyt a szakhatósági – legfőképpen a bányakapitánysági – hozzájárulások nélkül. A hölgy azonnal tovább is utal bennünket Pinczei Józsefhez, a városfejlesztési osztály vezetőjéhez.
– Először is azért adtuk ki az engedélyt, mert kérték – így Pinczei úr. – Másodszor pedig azért, mert annak idején, amikor az építési engedélyt megkérték, nem volt szükség szakhatósági engedélyre. Akkor most miért kellene?
Vajon hallott-e arról, hogy a lösz évekkel ezelőtt repedezni kezdett, aminek következtében mára egymillió tonnányi indult meg belőle, nézek rá, de inkább nem kérdezem.
Inkább Pichler Józsefet, a tulajdonost keresem meg Pécsen, a Barbakán tövében, a Báthori utca 1.-ben található otthonában.
Az út Hosszúhetényen keresztül vezetett hozzá, a Dél-dunántúli Regionális Közigazgatási Hivatal november 13-i határozatából, amelyben a mohácsi jegyző használatba vételi engedélyét megsemmisítette, még egy ottani cím olvasható ki.
– Ki irányította ide? – hangzik Pichler József első kérdése.
Igyekszem meggyőzni, hogy ennek nincs jelentősége, sokkal inkább annak, miért csak múlt ősszel kérte a használatba vételi engedélyt. Akkor, amikor már egyértelművé vált, hogy a fal dőlni fog.
– Akár hiszi, akár nem, azért, mert akkorra készült el a házam.
Nem tűnik túl életszerűnek, hogy még a közelmúltban is költött egy halálra ítélt épületre, de szavában nincs jogom kételkedni. Legfeljebb azon csodálkozom, hogy a szomszédjai is szinte egy időben fordultak a használatba vételi engedélyért a mohácsi jegyzőhöz. Igaz, ők nem kapták meg.
– A biztosításnak sincs köze hozzá?
– Nincs. Néhány éve betörtek, s akkor fizetett a Hungária, anélkül, hogy kérte volna a használatba vételi engedélyt. Akkor most miért ne fizetne?
– Még egy kérdést. Miként lehetséges, hogy a földhivatal azonnal bejegyezte a használatba vételi engedélyt?
– Miért ne jegyezte volna? Megszületett a végleges határozat, bementem vele a mohácsi földhivatalba, s kértem a bejegyzést.
Azért kérdezem, mert a földhivatal csak jogerős határozat alapján jegyezheti be a használatba vételi engedélyt. Ilyen nem születhetett, mert a dunaszekcsői önkormányzat megfellebbezte azt a közigazgatási hivatalnál. A hivatal ennek helyt adott, mert egyetlen szakhatóság – bányakapitányság, természetvédelem – hozzájárulását sem kérték meg. Időközben megszületett a minisztériumi engedély is, Maul Tamás, a mohácsi földhivatal vezetője készségesen válaszol a kérdéseimre.
– A használatba vételi engedély bejegyzése iránti kérelem október 29­én érkezett a hivatalunkhoz. Mivel ügyfelünk, Pichler József soron kívüliséget kért, s azért a hatezer forintos illeték mellett az ilyenkor szokásos tízezer forintot is lerótta, nem volt okunk arra, hogy kérelmét visszautasítsuk.
– Mikor született a földhivatal  használatba vételi engedélye?
– Október 2-án. Ugyanezen a napon vált jogerőssé is, az irat jobb felső sarkában ott a mohácsi jegyző 59-es számú körpecsétje.
– Hogyan lehetséges ez? Hiszen tizenöt nap a fellebbezési idő.
– Valóban, de ezt az időt nem kell kivárni, ha erről a fellebbezésre jogosultak lemondanak, s azonnal aláírhatják, hogy nincs ellenükre a használatba vétel.
– Ez esetben ez bizonyosan nem így történt, hiszen maga az egyik érdekelt fél, a dunaszekcsői önkormányzat kifogásolta a használatba vételt az illetékes közigazgatási hivatalnál.
– Lehetséges, ám ezt a földhivatalnak már nincs joga vizsgálni.
A kör tehát bezárult. A kérdés most már csak az, miképpen kerülhetett az okiratra a jogerősítő záradékot igazoló pecsét még aznap, hogy kiadták a használatba vételi engedélyt. Egyszer talán ezt is megtudjuk.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek