Drogot kínált a börtönőr

Eddig csak amerikai filmekben láttuk, miként is vesztegetik meg a rács mögé került bűnözők börtönőreiket, de hogy ez itthon is bevett szokás egyes helyeken, arra csak mostanság derült fény.

Hazai életBalogh Mária2008. 04. 25. péntek2008. 04. 25.

Kép: Debrecen. 2006. március 16. Debreceni börtön. Fotó: Ujvári Sándor

Drogot kínált a börtönőr
Debrecen. 2006. március 16. Debreceni börtön. Fotó: Ujvári Sándor

A Hajdú-Bihar Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet több dolgozóját érintő ügyben nyomoz – hivatali bűncselekmények alapos gyanújával – a Debreceni Katonai Ügyészség. A vizsgálat több szálon fut. Két hete felmentették Dömény Sándor dandártábornokot, a büntetés-végrehajtás országos főparancsnokát, aki két éve öt hónapig irányította a debreceni börtönt. Sokat tudott, vagy csak valakinek nem tetszett, hogy lefelé buktatta a cívisváros börtönét tavaly óta irányító Tóth Csabát? Nem tudjuk a választ.
Még februárban a rendőrök rajtaütésszerűen behatoltak a debreceni börtönbe, hogy megakadályozzák a kábítószeres ügyei miatt előzetes letartóztatásban lévő B. Tamás – volt amatőr ralibajnok – esetleges szabadlábra helyezését. A nyomozók olyan dokumentumokra bukkantak, melyekből kiderült, a debreceni börtön egyes dolgozói szabálysértéseket követtek el. Egy neve elhallgatását kérő nevelőtiszt azt mondta: lehet, hogy helytelen volt csúszópénzt elfogadni a becsempészett drogokért és más „csínytevésben” együttműködni rabokkal, de alacsony bérért dolgoznak. A visszaéléseket vagy nem vették észre az illetékesek, vagy szemet hunytak a korrupció felett.
Ellentmondás az ügyben, hogy a korábbi rendőrségi tájékoztatás szerint a debreceni börtön munkatársainak semmi közük nem volt ahhoz, hogy több fogva tartott vizeletében marihuánára utaló nyomot találtak. A rendőrök a rajtaütést megelőzően olyan információt kaptak, hogy a börtönben lévő B. Tamás – akit tavaly tíz év fegyházbüntetésre ítélt első fokon a bíróság – marihuánát csempésztetett az intézetbe, aki szabad emberként kábítószer-terjesztési hálózatot irányított. A rendőrök arra kíváncsiak, hogy ki vagy kik, és hányszor szegték meg a rabok fogva tartásának, illetve a külvilággal való kapcsolattartásának szabályait. A szűkszavú ügyészek arra kíváncsiak, falaztak-e egymásnak és a raboknak a börtönőrök, s mit kaptak cserébe.
Hogy mit sikerült eddig bizonyítani, arra lapzártánkig senki nem válaszolt. Annyi bizonyos, hogy B. Tamás ügyében a Debreceni Ítélőtábla másodfokon újratárgyalja az ügyet, s hogy a férfit nem helyezik szabadlábra. További kérdést vet fel, hogy B. Tamásnak az egyik fegyőr, a szigorú fogva tartás ellenére szabad mozgást tett lehetővé, engedélyezte a jutalombeszélgetést és a jutalomcsomag átvételét. Informátorunk szerint mindezt felvételek bizonyítják. A fegyőr leszerelését ugyan kérte az ügyészség Dömény Sándor dandártábornoktól, ez azonban lapzártánkig nem történt meg. A nevelőtiszt betegállományba ment, és fegyelmi eljárás sem indult ellene.
Nem mellékes az sem, hogy nemcsak Dömény Sándornak kellett távoznia április közepén országos parancsnoki székéből, de a debreceni börtönt tavaly május óta igazgató Tóth Csaba ezredesnek is mennie kellett, Dömény ugyanis két nappal a debreceni ügyészségen folytatott meghallgatása előtt rendelkezési állományba helyezte Tóth Csabát, aki a felkínált személyügyi előadói munkakört túl megalázónak találta vezető beosztása után, így inkább nyugdíjba vonult. A debreceni börtönt Nagyné Császár Judit százados vezeti. A nagy meglepetések vélhetően csak ezután következnek…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek