Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Délnyugati határfolyónkat sokáig elzárta előlünk a nemzetközi politika. A néhány hete lezárult Dráva-program azonban visszakapcsolhatja a térséget a turizmus vérkeringésébe.
Kép: normafa gyerekek kerékpár bicikli erdő természet 2006 04 24 Fotó: Kállai Márton
Felsorolni is nehéz, mi minden valósult meg a Dráva környékén az elmúlt két évben. A turisztikai fejlesztés érdekében összefogtak Somogy és Baranya megyei és települési önkormányzatai, a Duna–Dráva Nemzeti Park és a Dráva Menti Tájvédelmi és Turisztikai Egyesület. Példátlan együttműködéssel végül 1,1 milliárd forintból és mindössze 2,5 százalék önrésszel sikerült véghezvinni a térség turisztikai fellendítését célzó terveket.
Épültek itt kilátók, turistaközpontok és pihenőhelyek, megújultak tájházak és kialakítottak számos, a térség élővilágát és történetét bemutató központot, valamint gyűjteményt. Barcson a szabad strandot hozták rendbe: parkolót, büfét, öltözőket építettek. Nagyatádon és Nagyharsányban megújult a művésztelep és a szoborpark. Összesen negyvenegy beruházást hajtottak végre, s külön kiemelendő, hogy minden, amit elterveztek, megvalósult.
A tervek kialakításakor elsősorban az ökoturizmus fellendítése volt a cél. Ennek megfelelően igyekeztek az épületeket egységes stílusban, természetes anyagokból, mintegy a táj részeként megépíteni. Minden azt szolgálja, hogy a látogatók rácsodálkozhassanak a természetre, együtt élhessenek vele, anélkül, hogy kárt tennének benne. A Dráva-medence érintetlenségénél és páratlan élővilágánál fogva különösen alkalmas az effajta „szelíd turizmus”, az értékmentő idegenforgalom céljaira. A környéken leginkább a túrázókra, kerékpározókra, evezőkre számítanak, de a barcsi strand a kisgyermekes családok, a hajókirándulás pedig az idősebbek számára jelent remek kikapcsolódási lehetőséget.
A fejlesztések ugyanakkor a helyieknek is hasznot hoztak. Különösen fontos ez itt, az ország egyik legszegényebb térségében. A fejlesztés nem csupán azoknak a vállalkozóknak hozott bevételt, akik közreműködtek az új létesítmények létrehozásában, hanem azoknak is, akiknek munkát adnak az új látogatóközpontok, bemutatóhelyek. A falusi turizmussal foglalkozók és a kereskedők pedig a jövőben is profitálhatnak, ha sikerül fellendíteni az idegenforgalmat.
Hogyan tovább? A szervezők nem hagyják abba a tervezést és a pályázatírást. Következő lépésben egy 655 kilométeres túraútvonalat és tanösvényt hoznának létre, ami összekötné a Dráva-program nevezetességeit. Fejlesztenék a táborhelyeket is, hogy eredményesebben szólíthassák meg a távolról érkező turistákat. A tervek másik kulcspontja a horvát–magyar együttműködés. A projekt gazdái szerint az jelentené a fejlesztés csúcspontját, ha a Dráva túlpartján is a magyarhoz hasonló fejlődés jönne létre.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu