Ahány baba, annyi facsemete

Tard határában csaknem százezer facsemetét ültettek. A matyó község büszkélkedhet az ország első „klímaerdejével”. De miért kerítették be az őshonos tölgyeket alma– és körtefákkal?

Hazai életKeresztény Gabriella2008. 05. 16. péntek2008. 05. 16.

Kép: erdő táj fa erdészet túristaút Fotó: Kállai Márton

Ahány baba, annyi facsemete
erdő táj fa erdészet túristaút Fotó: Kállai Márton

Csaknem százezer őshonos tölgyet s több száz almát és körtét telepítettek nemrég Tard határában. Egészen pontosan 97 600 tölgy került a földbe. Annyi, ahány csecsemő született hazánkban a múlt évben. Az utolsó tölgycsemetéket Fodor Gábor időközben leköszönt környezetvédelmi és vízügyi miniszter részvételével ültették a Bükki Nemzeti Parkban lévő tízhektáros területen. A tárca programjában az újjászületés és a növekedés szimbóluma a Csemeték Napjának elkeresztelt esemény.
– Ahogy az almák és körték is szimbólumok – tudtuk meg Czufor József tardi polgármestertől. A gyümölcsfák ültetése része a klímaváltozás káros hatásai elleni küzdelemnek, hiszen a megváltozott időjárási viszonyok miatt hazánkban számos növényfajt a kihalás veszélye fenyeget. A tölgyest karéjszerűen körbefogó hatvan régi alma- és körtefajta mára csak töredéke annak a mintegy négyszáz különböző gyümölcsfajtának, amelyeket a XIX. század végén még termesztettek és árultak a piacokon. Mára jó részük eltűnt. Manapság csupán négy-hat alma- és körtefajta adja az országos termés nagy hányadát, a változatos zamatú, érési idejű és ellenálló fajták kiszorultak a termesztésből, ám szerepük a „fajtamegőrzéssel” ismét felértékelődött.
– A hagyományteremtő erdőtelepítést az ország különböző pontjain a klímaváltozás elleni program részeként minden évben szeretnék megismételni, mivel köztudott, hogy a káros anyagokat lekötő, éltető oxigént kibocsátó fák biztosítják környezetünk jó levegőjét – mondta a polgármester. – Nagyon örültünk, hogy az első választás éppen ránk esett. Annak meg különösen, hogy az eseménynek a meghívottakon kívül az ország klímabarát településeinek polgármesterei s a velünk tíz éve testvérkapcsolatban lévő, éppen nálunk vendégeskedő ötvenfős francia csoport is részese lehetett. Az ötletet a franciák, akikkel korábban is voltak közös környezetvédelmi programjaink, kiválónak tartották. A faültetésben részt vett a falu apraja-nagyja, gyerekek és szülők együtt. S ígéretet tettek arra is, hogy a Bükki Nemzeti Park szakembereinek felügyeletével óvni és gondozni fogják a cseperedő erdőt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek