Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A tragikus áramütés óta rend van Kesznyétenben. A fokozott rendőri jelenlétet ugyanis a borsodi falu polgármestere azzal is megerősítette, hogy közhasznú munkásokat kért fel a tolvajok elleni őrjáratra, közöttük romákat is.
Sokak szerint elég rendhagyó lépést tettem, mikor az Észak-magyarországi Munkaügyi Központ tiszaújvárosi kirendeltségéhez „sürgősségi elbírálással” kifejezetten erre a célra adtam be foglalkoztatási kérelmet – mondta a halálos uborkalopásról korábban lapunkat is tájékoztató Kecső Imre –, amiben hangsúlyoztam: nem fűkaszálásról, hanem a lakosság biztonságáról van szó; s némi egyeztetés után, nagy örömünkre, az eddigi létszámon felül négy emberre kaptunk 70 százalékos támogatást november végéig, a harminc százalékot az önkormányzat állja.
– Mire elég négy férfi?
– Arra, hogy átcsoportosítottuk a tennivalókat. Belőlük, valamint a meglévő közmunkások közül 12 önként jelentkezőből a helyi, egyre bővülő polgárőrséggel együtt alakítottunk járőrcsoportokat. Főleg az éjszakai órákban ellenőriznek meghatározott útvonalakat, szoros kapcsolatot tartanak a nálunk most folyamatosan cirkáló tiszaújvárosi rendőrökkel. A négy új közhasznú munkásunk közül kettő roma, kettő nem az; hasonló arányra törekedtünk a szolgálatot vállalók körében is. Ezt szerencsésnek tartom. Megjegyzem: az ominózus áramütéses eset óta, hála a rendőröknek is, rend volt a faluban.
– Állandó rendőri jelenlét mellett miért volt szükség erre a lépésre?
– Mert anyagi okokból ez nem tartható fenn a végtelenségig. S ha az ördög nem alszik, hát magad uram, ha kevés a szolgád…
– A kérelméről állítólag igen eltérően vélekedtek a kollégái.
– Hogyne. De ez természetes is, ahogy a monoki példa is mutatja. Helyeslést érdekes módon éppen onnan, vagyis Sajóbábonyból kaptam, ahol nem szorulnak ilyen megoldásra, hiszen 40 fős, igen eredményesen működő polgárőrségük van, és most alakítanak egy Riadólánc nevű civil csapatot is. Azt a taktaharkányi polgármesteri véleményt viszont furcsállom, mely szerint ez egyrészt azért sem lehet követendő példa, mert közhasznú, közcélú munkára felvett embereket nem szabad kitenni semmilyen esetleges atrocitásnak. Másrészt szerinte munkajogi szempontból is tisztázatlan, hogy a közbiztonság védelme beletartozik-e a közhasznúak tevékenységi körébe, ami rendőrségi, polgárőrségi feladat. Harmadik aggálya az volt, hogy az „éjszakai műszak” pótléka megdrágítja a foglalkoztatásukat. Nos, az elsőre azt mondom: mi kizárólag önként jelentkezőkből verbuváltunk, akik tudják, hogy ez nem ugyanaz, mint fényes nappal árkot pucolni. A munkajogi szempontokról pedig éppen egy szakember nyilatkozta, hogy konkrét igénnyel benyújtva ez is közfeladatnak minősül, ha egyéb közmunkák ellátásával is összekapcsolják, ami nálunk meg is történik. A pótlékfizetésről csak annyit: egy-egy éjjeli őrjárat anyagi terhe elenyésző lehet a morális hasznához képest.
Keret és kihasználtság
Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a közhasznú foglalkoztatási keret jelenleg 84 százalékban lekötött, ez havonta mintegy 2700–3000 személy munkavégzését jelenti. A keret csupán a rendelkezésekre álló forrás erejéig bővíthető, ám amint a kihasználtság aránya – s a Kesznyétenben történtek indokoltsága is – jelzi, van rá lehetőség.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu