Szezonon túli áradás

Minden idők negyedik legnagyobb árhulláma vonul le e napokban a Tiszán és mellékfolyóin. A víz több falut, településrészt is körülzárt, de hála az előrelátásnak, házakat, emberéletet komolyan nem veszélyeztet. Nem így Ukrajnában, Romániában és Szlovákiában.

Hazai életO. Horváth György2008. 08. 03. vasárnap2008. 08. 03.

Kép: Szentistvánbaksa, 2008. július 27. Nagy Pál csalogatja a vízben álló malacát. Több ház udvarára már betört a megáradt Hernád folyó Szentistvánbaksán MTI Fotó: Vajda János, Fotó: MTI Zrt. Fotószerkesztõség

Szezonon túli áradás
Szentistvánbaksa, 2008. július 27. Nagy Pál csalogatja a vízben álló malacát. Több ház udvarára már betört a megáradt Hernád folyó Szentistvánbaksán MTI Fotó: Vajda János
Fotó: MTI Zrt. Fotószerkesztõség

Ilyet még a legöregebb beregiek, szatmáriak se láttak: augusztus van, és árad a Tisza! Tiszabecstől Tokajig majd’ mindenütt elöntötte az árteret, a Vásárosnamény fölötti szakaszon pedig két nap se kellett, hogy elrendeljék a harmadfokú készültséget. Az itt dolgozó vízügyesek hozzászoktak már ahhoz, hogy a felső szakaszon sokkal hevesebben támad a Tisza, mint lejjebb, de a mostani áradás az egyik leggorombább, amit csak tapasztaltak az elmúlt évtizedekben. Tiszabecsnél, ahol Magyarországra lép a folyó, a hétvégén öt métert emelkedett.
De felkészülten vártuk a támadást. Az elmúlt másfél évtizedben – jórészt magyar segítséggel és közreműködéssel – Kárpátalján is kiépült egy korszerű meteorológiai és árvízi előre jelző rendszer, melynek adatai hozzánk is eljutnak. A Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság nyíregyházi központjában a monitort figyelő szakemberek folyamatosan nyomon követhetik nemcsak a Tisza, hanem a fontosabb mellékfolyói vízmozgását is, így pontosan megmondhatták, hogy mikor és milyen intenzitással fog Tiszabecshez, illetve az alatta lévő üdülőtelepekhez érkezni az ár.
Tivadar és Gergelyiugornya strandja egy-egy meleg nyári napon ezreket vonz, de a víkendházakban nyaralók számát is ezrekben kell mérni. A katasztrófavédelmi szakemberek minden nyaralót időben figyelmeztettek a közelgő árhullámra, így a víz e házakban embert már nem talált. Igaz, a nyaralók, az éttermek és vendégfogadók tulajdonosai az utolsó percekben is hurcolkodtak, mert tudták, hogy az ár nemcsak a földszintes épületeket önti majd el, de felmászik a második szintre is.
A vendéglátósok azonban keseregnek, az idei szezonnak már lőttek. Eddig a rossz idő miatt maradtak távol a turisták, most a víz üldözte el őket, az ár levonulta után pedig egyszerűen nem lesz hová jönniük. Ugyanis takarítani, fertőtleníteni kell, mert a víz tömérdek szemetet is hoz. A Tiszán, a Szamoson szinte nem is látni a vizet, mindent elborítanak a műanyag flakonok, a söröspalackok. A határokon túl ugyanis szinte sehol sem oldották meg a szervezett szemétszállítást. Az emberek a folyók ártereit használják szeméttelepnek. A nagyobb áradások felemelik a kacatokat, és átcipelik hozzánk. Majd a tiszalöki vízlépcsőnél torlódnak össze, onnan kell eltakarítaniuk a magyarországi vízügyeseknek.
Súlyos károkra számíthatnak az ártereken gazdálkodó családok is. A gabonát ugyan a legtöbb helyen már betakarították, de a kukoricára cudar idők várnak. A tengeri ugyan kibír egy kis időt a víz alatt is, de nem napokat. Márpedig ha kijön a Tisza, akkor az általában egy darabig ott is marad. Pedig gyönyörű a termés, sok helyen egyenesen rekordokat emlegettek. Különösen súlyos lesz a helyzet a Bodrogzugban, ahol nincs gát. A zalkodi és a szabolcsi oldalon élő tímári gazdáknak például több száz hektár kukoricájuk van ott, de nem tehetnek semmit. A tímáriak a szarvasmarháikat is odaát nyaraltatják, a hétvégén sürgősen vissza kellett mindet kompoztatniuk. Közben természetesen ki kellett kötni a térség összes kompját, és szét kellett szedni az ország két pontonhídját is, előbb Lónyánál, aztán Tiszadobnál.
A legnagyobb károk – százmilliókban számolhatók – a Hernád környékén keletkeztek, mert ott több ezer hektárt borít víz.
Hagyományosan július végén indul minden évben a nemzetközi Tisza-túra, az idén ez is elmarad. Pedig Tiszabecsnél, illetve az ukrajnai Bustyaházánál ezernél is több kajak és kenu várta a rajtot. A magyar határon még a hét elején is mintegy háromszázan reménykedtek az ár gyors levonultában – hiába. A szervezőknek meg a szakembereknek végül sikerült meggyőzniük őket, hogy a Tiszán jó darabig még veszélyes lesz a közlekedés, így a kalandra vágyók áthurcolkodtak a Túrra, ahol békés vizeken evezhetnek.
Balogh Géza

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek