Elbújtak a rovarok, éheznek a fecskék

Ezerszámra pusztulnak a fecskék a Kárpát-medencében a hirtelen lehűlt, esősre fordult időjárás miatt. A madarak szabályosan éhen halnak, mert a hidegben eltűntek a rovarok, s így nem jutnak táplálékhoz.

Hazai életBalogh Géza2008. 09. 26. péntek2008. 09. 26.
Elbújtak a rovarok, éheznek a fecskék

A nálunk költő fecskék már elrepültek, de a Baltikum és Skandinávia füsti- és molnárfecskéi most értek hozzánk. A madársereg a Kárpát-medencében tölti a szeptembert, itt készül fel a nagy, tengeri útra. Ennek az az oka, hogy a szeptember Magyarországon a rovarbőség ideje. A Duna és a Tisza vonala például tömve van árvaszúnyoggal, ami a kis madarak egyik legfontosabb tápláléka ilyenkor. A szokatlanul hideg időben viszont ezek is elbújnak, így aztán táplálékkeresés közben a madarak sokszor a legváratlanabb helyeken is felbukkannak. Például az országutakon, mert a levegőnél pár fokkal melegebb aszfalt vonzza a bogarakat. Csak az a gond, hogy az éhezéstől legyengült fecskék gyengébben is repülnek, így nagyon gyakran elgázolják őket. Az éhezéssel magyarázható az is, hogy a nagy hidegben előszeretettel keresik fel az ólakat, istállókat, magtárakat, hogy átvészeljék az éjszakát, s takarékoskodjanak az energiával. Ezért ha lehet, e napokban hagyjuk nyitva azok ajtaját, az úton gunnyasztó madarak láttán pedig lassítsuk le a kocsit, hogy az erőtlen állatok szárnyra kaphassanak.
A fecskék, mint általában a kis testű madarak gyakorlatilag folyamatosan esznek, mert nagyon gyors az emésztésük, egy kifejlett, húsz-huszonkét grammos fecske súlya akár fél óra alatt is több grammot változhat. Dr. Szép Tibor, a Magyar Madártani Egyesület nyíregyházi csoportjának vezetője, az egyik legismertebb hazai fecskeszakértő szerint a vonuló fecskeállománynak akár tíz-tizenöt százaléka is elpusztulhat, ami százezer madárnál is többet jelenthet. Egy madár eszmei értéke tízezer forint, ha így számoljuk, milliárdos kárt okoz a rideg idő. A madártani egyesület tagjai megpróbálnak segíteni a bajba jutott állatokon. Több helyen, mint például a Zala megyei Fenékpusztán vagy például Nyíregyházán mesterségesen táplálják a hozzájuk bevitt elgyötört madarakat. Speciális tápot gyúrnak, ami főtt tojás, túró és macskatáp keveréke, s vízzel hígítják. Több száz halálra ítélt fecskét sikerült így megmenteniük, de a szakemberek azt tanácsolják, mi, laikusok ne nagyon kísérletezzünk ezzel, mert a madáretetés roppant kényes művelet. Ha legyengült madarat látunk, tegyük papírdobozba, s vigyük be valamelyik madármenhelyre, mert ott nagyobb az esélyük az életben maradásra.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek