Időzített bombák a pincékben

Ma körülbelül másfél millió propán-bután gázpalackot használnak a hétmillióból, amit 2005-ig gyártottak az országban. A feleslegessé vált palackokból viszont legalább 3 milliót tárolnak otthon az emberek, és nem tudni, van-e közöttük robbanásveszélyes.

Hazai életKeresztény Gabriella2008. 10. 30. csütörtök2008. 10. 30.

Kép: KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Időzített bombák a pincékben
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Egy ismerősöm ma is propán-bután gázpalackkal főz, fürdő- és előszobáját is ilyen hordozható kályhával melegíti. Elég lenne neki két palack is, mégis vett még kettőt, mondván, az alumínium öntvény sem bírja az idők végezetéig. Kéz alól persze, 2500 forintért, mert az új ára 15 ezer forint. Szerinte túlzás, amit a rádióban hallottam, hogy a kiürült palackok felrobbanhatnak. Szellős helyen, jól lezárva kell őket tárolni, ahogy ő teszi, akkor nincs gond. Ellenben egy pince nemcsak szabályellenes, de valóban veszélyes is lehet, mert a csontig üres palack ritka. Valamicske maradék szinte mindegyiknek kotyog az alján, s ha szivárog, abból baj lehet. Aki biztos akar lenni, hogy szikrányi gáz sincs a palackjában, csak forgalmazóktól kérhet erről bizonylatot. A szomszédja meg is próbálta, de azt mondták neki, ők nem foglalkoznak ilyesmivel. Pedig a feleslegessé vált palackot egy ilyen tanúsítvánnyal a színesfémhulladék-felvásárlók is átvennék. Talán. Mert a veszélyes hulladéknak minősülő gázpalackok átvételétől még az illegális telephelyek is ódzkodnak.
Akkor mit tehet az, aki mindenképpen szabadulni akar a gázpalackjaitól? Amelyek a pincében csak a helyet veszik el a krumplitól, miegyébtől. Ráadásul sokakban mocorog a félsz, mi van, ha esetleg szivárog? A házigazda végül gondol egyet, és vagy kidobja valahol egy mezei út szélén, vagy szakemberek ajánlatára megpróbálja „szabadpiacon értékesíteni”.
A városi szakembereknek azonban fogalmuk sincs róla, hogy ez a piac már vidéken is beszűkült. A falvak többségében ma ott a vezetékes gáz, amivel fűteni ugyan egyre drágább, de a palackos se lett olcsóbb, sőt! A néhány évvel ezelőtti 10-ről 15 ezer forintra kúszott egy új palack ára, cseréje pedig már négy-öt ezer forint. Úgy bespájzoltak belőlük annak idején a falusi háztartások, hogy egyre kevesebb a vevő. Szuterének konyháiban sokan sparhelt helyett inkább palackos gáztűzhelyen főznek, és disznóvágáskor is nélkülözhetetlen a perzseléshez, a kereslet mégis hektikus. Sok falu romatelepén pénz hiányában nem köttették be a gázt, az ott lakóknak nagy kincs lenne a palack, de még egy használtat se tudnak megvenni, nemhogy négyezerért cserélgetni. Ráadásul az árak sem egyformák az országban. Baranyában például 2 ezer forint egy használt, 15 ezer az új palack, és 5500-ért cserélik. Borsodban az új csak 12 ezer, a csere 4400, a használtért viszont 4-5 ezer forintot is elkérnek.   
Kidobás és eladás; harmadik lehetőség pillanatnyilag nincs. A jelenlegi jogszabály szerint ugyanis a kiürült gázpalackok nem minősülnek betétdíjas göngyölegnek, ezért egyik forgalmazónak sem kötelessége viszszaváltani. Bár volna kapacitásuk a visszavásárlásra, tárolásra, akár a megsemmisítésre is, ám ők azzal érvelnek, már az utántöltésre vitt pb-palackok ellenőrzése, szükséges selejtezése is pénzbe kerül, ezért amíg őket erre nem kötelezik, nem vállalják fel ennek költségeit. Szikszón nemrég propán-bután gázpalack röpített levegőbe egy házat, és égette halálra 81 éves háziasszonyát. A vizsgálat majd kideríti, hogy netán üresnek hitt palack volt-e a tettes.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek