Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Cervantes a neve egy borsodi szélerőműnek, mert tulajdonosa szinte Don Quijote-i harcot vívott, mire a 150 méter magas, 400 tonnás monstrum termelni kezdte az áramot. A szélmalomharcnak azonban szerinte ma sincs vége.
Felzsőzsolca határában egy kavicsbánya és betonkeverő tulajdonosa, Nagy Zoltán három éve rájött, hogy a bánya területe a kiváló széljárásnak köszönhetően ideális hely szélerőműnek. Eddig csak csodálta őket külföldön, meg az osztrák határ mentén, a szakirodalomból viszont megtudta: nemcsak kifizetődő, de környezetkímélő termelésével egy nagyobb szélerőmű évente több ezer tonna szén-, kén-, nitrogén-dioxidtól, portól és nehézfémtől kíméli meg a levegőt. Mivel 2005-ben a szélerőművekre szánt támogatás elérte a 3 milliárd 200 millió forintot, a beruházás költségeinek 20-25 százalékát, Nagy Zoltán is pályázott 127 millió forintra.
– Elutasítottak. Azt mondták, az engedélyeim közül még hiányzik az energiahivatalé – mérgelődik az 56 éves férfi. – Dühös voltam, mert éppen emiatt ötször utaztam a fővárosba, de sose volt rám idő. Mire az áment 1,8 megawattra megadták, pedig két erőműre a dupláját kértem, az összes támogatás a Dunántúlnak és a Kisalföldnek jutott. Ide egy forint se! Mintha Kelet-Magyarországon még a szél se fújna! Azért is megvettem egy erőművet, ami készen kapható! A németektől 740 millióért, hitelből és a saját pénzemből. De addig fogok kilincselni, míg a másikra is adnak engedélyt! Nemrég olvastam, hogy a Magyar Energiahivatal két éve országosan 330 megawattot engedélyezett szélerőművek építésére, s ezeknek még a negyede sem üzemel. Tavaly 67 megawattról, negyven működő erőműről hallottam, és 2010-ig legalább százhúszat terveznek.
– Csak épül ezekből a keleti régióban is.
– Hogyne! Aki kiharcolja magának! Most az enyém itt a legnagyobb, a bükkaranyosi csak 225 kilowattos. Nálunk a 2 megawattos a legnépszerűbb, mert gyorsan behozza az árát, és legalább kétezer háztartás éves áramszükségletét kitermeli. Cervantes a működése óta 6 ezer megawattot termelt, s mellesleg megkímélte a levegőt 7-8 ezer tonna szennyezőanyagtól. Egy kilowattért 24-26 forintot fizetnek az áramszolgáltatók. Tavaly havi 9-10 milliós bruttó bevételem volt.
– Most mégis ingerült. Miért?
– Minden szélerőműves az, miután egy rendelettel lenyúlták a törvényes árbevételünk 15 százalékát. Idén januártól negyedóránként kell jelentenünk a Magyar Villamosenergia-ipari Átvételi Rendszerirányító Zrt.-nek (MAVIR), milyen a széljárás. Éjjel-nappal! Ha elmulasztom, kilowattonként 7, ha eltér a szám a termeléstől, 5 forinttal megbüntetnek. Na most ez egy nagy marhaság, mert a 15 perces menetrendet lehetetlen teljesíteni. Kértem, de ilyet még az Országos Meteorológiai Szolgálat se vállalt. Nekem már havi két és fél milliós a veszteségem. A MAVIR csúnyán visszaélt az erőfölényével, ezért követeljük a rendelet visszavonását. Az Alkotmánybírósághoz, végső esetben Brüsszelhez fordulunk. Milyen ország ez, ahol egy hasznos vállalkozást megsarcolnak? Én már arra is gondoltam, nem adom el nekik az áramot. Majd hidrogént készítek belőle, az autók előbb-utóbb úgyis azzal közlekednek, mert olcsóbb és környezetkímélőbb a benzinnél
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu