Lovas Világkupát rendeznek december első hétvégéjén immár másodszor hazánkban. A szervezők célja, hogy a hazai lovaskultúrát népszerűsítsék, valamint a lovassportok anyagi támogatását ösztönözzék. Az eseményről Lázár Vilmost kérdeztük.
– „Ilyen még nem volt!” jelmondattal fogtunk neki a szervezésnek ebben az évben is – kezdte hétszeres fogathajtó világbajnokunk. – Tavaly először volt Magyarországon díjugrató fedett Világkupa-forduló. Az idén viszont a múlt évi bemutató jellegű versenyt követően, először lesz Budapesten hivatalos fordulója a négyesfogat-hajtók fedeles Világkupájának. A nyolcfős mezőnyben két magyar induló is lesz: Dobrovitz József és testvéröcsém, Zoltán.
– A lovasversenyek rendezéséért is olyan vetélkedés folyik az országok között, mint mondjuk a futballban?
– Igen, habár egészen más jellegű és közönségű sportágakról van szó. Mi például a négyes fogatok magyarországi versenyével Genfet ütöttük ki a pályázók sorából. Ez aligha sikerült volna a múlt évi rendezvényünk kedvező nemzetközi visszhangja nélkül. Egy, az igényes angol lovas közönséget megcélzó lovas folyóirat például a budapesti versenyt áttörésnek minősítette, hiszen így fogalmaztak: „rés a Keletet és a Nyugatot elválasztó falon.”
– A lovat és a pénzt már régen együtt mozgató nyugati lovas élethez nekünk úgy kell felzárkóznunk, hogy közben a hazai közönségnek is élményt adjon a sportolók viadala.
– A magyar nézők a neves lovas versenyzők által nyújtott teljesítményen kívül lazább, látványosabb programokra is vágynak. A Világkupa pénteki, első napja az idén is a gyerekeké. Ők ingyenesen jöhetnek az arénába, ahol kortársaikat is láthatják a porondon. A bátor gyerkőcök pónikat hajtva vagy rajtuk ülve ügyeskednek. Kedvcsinálónak szánjuk ezt, hiszen a lovas tehetségek csak úgy jöhetnek felszínre, ha minél többen lóközelbe kerülnek. A felnőtteket is elkápráztató produkcióval lép színre szabadon száguldó lovaival a francia suttogóként is emlegetett Pignon. Richter Flórián irányításával pedig a Magyar Nemzeti Cirkusz lovas világszámát mutatják be.
– Milyen programokat ajánlana a vidékről érkező nézők figyelmébe?
– Látványt, érdekességet és tartalmat egyaránt kínál a lófajták bemutatása. A múlt évben a minden lovak alapfajtájának számító arab szépségek kellették magukat a színen. Az idén a lipicai lovakon a sor. Van ebben némi részrehajlás is, hiszen velük érték el a magyar fogathajtók világraszóló sikereiket. A nyitóképben a fajtával fogatolt római kocsik, a kvadrigák versenyét idézik meg. A világ leghíresebb lipicai ménesei más-más produkcióval rukkolnak elő, közöttük a szilvásváradi szürkék is.
– Lesznek-e nagy lóegyéniségek?
– A tragikusan elhunyt Túri József legeredményesebb ugrólova, Superville az idén búcsúzik a versenyzéstől. Láthatja a közönség a magyar színekben világverő telivér sprintert, Overdose-t is. Nem lesz ugyan jelen, de megsúgom az olvasóknak, hogy a jövő évi kettesfogat-hajtó vb-n nagy reményeket fűzök a Lázár-tenyészetben született lipicaihoz, Figaróhoz.
– Milyen látogatottságra számítanak az idén?
– Számolunk a családok szűkös anyagi lehetőségeivel. A jegyárakat a múlt évihez képest mintegy harminc százalékkal csökkentettük, a belépők személyenként hatezer forintnál kezdődnek. Persze nyomaszt a háromnapos verseny anyagi kockázata, mégis bizakodom. Remélem, hogy a támogatásokból és a jegyeladásokból összejön majd a 150 millió forintos költségvetés.
– Ön CBA ügyvezető igazgató, élsportoló, versenyszervező, sportdiplomata, családapa… Elég a 24 óra?
– Szűkösen. Olykor túlvállalom magam, mégsem panaszkodom. Nagyon lényeges a jó időbeosztás, a körültekintő szervezés. A Világkupát már összeszokott csapat szervezi, tagjai megbízhatóan teljesítik a rájuk jutó feladatokat. De azért nem bánnám, ha már a sikerre koccintanánk a záró banketten.