Ismét napfényre került a Kéri család titka
magyarnemzet.hu
A Jézuska lehet bőkezű és lehet zsugori, hozhat kis és nagy fákat, díszeseket meg szegényeseket, apró és nagy ajándékokat, hozhat olyat, amit vártunk és olyat, amire gondolni sem mertünk vagy éppen azt se tudjuk, hogy mire való, és minek kell.
Mondjuk, miért hoz egy gyereknek cipőt meg zoknit, amikor olyas dolgokat az anyu és az apu is tud venni.
Sok minden megmagyarázhatatlan a Jézuska működésében, de amíg ő intézkedik, olyan egységes a világ, mint egy bontatlan csomag. Csak hát ki ne vágyna kibontogatni, s belülről megszemlézni ezt a küldeményt, megtudni azt, amit belül rejt, azt a titkot, ami persze innentől bárminek nevezhető lesz, csak titoknak nem. A bűnbeesés szenvedélye táltosodik meg a gyerekekben, mikor örökösen leskelődnek, s mindenféle jeleket olvasnak ki az anyu meg az apu decemberi dolgaiból.
Aha – mondogatják, s még rá is kérdeznek: Ugye nem te veszed, hozod stb., vagy a rámenősebbek ekként: Ugye te hozod? Anyu meg apu persze makacsul tagad – mesélik az iskolában, pedig én láttam, hogy abban meg ebben a szekrényben és ládában miket őriznek.
Nagy ravaszok ám – mondja a gyerekekben a bűnbeesés szenvedélye. S innentől mindent elkövetnek, hogy kiűzessenek az édenkertből, abból a kompakt világból, ahol egyértelműek a dolgok, ahol az ő helyük is, akár egy tintafolt a fehér ingen: pontosan ki van jelölve. Ezek a korszerű mosóporok, persze mást sem akarnak, mint a bizonyosságot eltüntetni, felélni a fogódzókat. A ruhának semmi baja nem lesz, de a folt úgy eltűnik, mintha sosem lett volna.
– Idén – mondja a kislány – senkinek nem mondom meg, hogy mit várok a Jézuskától. Senkinek – fűzte hozzá nyomatékkal.
– Mi okból, mi céllal? – kérdezte először az apa mohón, aztán az anya is megfejelte pár kérdéssel a kíváncsiságot.
– Mért akarjátok ti ezt olyan nagyon-nagyon tudni? Na miért, na miért? – vágott vissza a bűnbeesés útján járó kislány, és mereven a szülők arcába bámult.
– Csak – válaszolta az apa nemtörődöm egykedvűséggel, mintha azt jelezné ezzel, hogy erre különben nem is kíváncsiak, csak ha már felmerült, ugye beszélgetünk stb.
Nagy csend, mindkét fél a másiktól várta, hogy kibújtassa azt a bizonyos szeget a zsákból. Telt az idő, s az idő ebben a felállásban a szülőknek dolgozott. A kislány egyre nyugtalanabb lett, s megint elismételte, hogy idén senkinek nem, és felsorolta nyomatékkal név szerint, kinek nem.
– Ha nem, hát nem – mondták a szülők oda sem figyelve, s megint beállt az a kínos csend.
– Szóval – törte meg ismét a kislány –, szóval én majd így tesztelem a Jézuskát. Nem igaz? Végül is olvassa ki a fejemből. Nem igaz?
– De persze – helyeseltek a szülők, kissé bepánikolva a helyzettől.
– Ugye ez olyan tesztféle – folytatta a kislány. – Ha van, akkor azt hozza, amit, ha nincs, akkor meg...
– Mi van – vágott közbe az apa –, ha akkor is azt hozza, amit, szóval azt a bizonyosat, amit nem árulsz el?
– Hogyhogy? – kérdezett vissza kikerekedő szemekkel a kislány. – Hogy hogy azt?
– Hát véletlenül, csak úgy ráhibázik a nemjézuska, hogy neked pont az a dolog kell.
A kislány hallgatott, nem értette, hogy akkor végül is mi van, hinni fogja-e akkor is, hogy van, vagy valami más tesztet is be kéne építeni, ami kizárja, hogy a nemjézuska véletlenül Jézuskának mutatkozzon. Nem volt ötlete, csak a tettenérés jutott eszébe, de azt mégsem lehet – gondolta –, véletlenségből a Jézuskát nyakon csípni, hát azt aztán nagyon nem szabad.
– Meg hogy – folytatta az apa – megengedhetjük-e a Jézuskának, hogy esetleg hibázzon? Szóval, ha hibázik, és nem azt hozza, amit most titokban tartasz, akkor te biztosan azt hiszed, hogy nincsen is, közben meg van.
– Hogyhogy? Lehet olyan, hogy hibázik? – kérdezett vissza meghökkenve a kislány.
– Emlékszel – mondja az apa –, múltkor kérted azt a gyümölcsös, nem tudom micsodát a boltból, amit, tudod, elfelejtettem, mire odaértem, és persze valamit csak úgy hoztam helyette, hogy mégis legyen.
– Nem értem, most ez hogy jön ide – kérdezte a kislány mérgesen.
– Hát hogy attól még én maradtam az apád utána is, hogy elfelejtettem. Szóval, ez előfordulhat akár a Jézuskával is. Tudod, mennyi dolga van, úgy általában, s ebből csak egy a karácsony.
A kislány hihetetlen erővel fogott a gondolkodásba, hogy mi van akkor, ha ő végül is jogtalanul nem hiszi el, hogy a Jézuska hozza. Mennyire átvágja akkor önmagát, és persze mekkora sértés ez a Jézuskára nézve, meg különben is, hőkölt meg immár a bűnbeesés útján, kell az nekem, hogy ne ő hozza?
– Végül is – mondta kicsit megrettenve a korábbi elképzeléseitől, a Jézuska-teszt gondolatától –, végül is idén még megmondhatom, mit is szeretnék a Jézuskától.
Háy János
magyarnemzet.hu
ripost.hu
origo.hu
magyarnemzet.hu
baon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
mandiner.hu
origo.hu
origo.hu