Hazánkra figyel a világ

Magyarország történetének legnagyobb sporteseménye kezdődik Budapesten! Augusztus 19–27. között hazánk ad otthont a 19. szabadtéri atlétikai világbajnokság küzdelmeinek. A pályaversenyeket a fővárosban, a vadonatúj Nemzeti Atlétikai Központban, az utcai futók és gyaloglók vetélkedését a belvárosban rendezik meg.

Hazai életBudai Horváth József2023. 08. 19. szombat2023. 08. 19.

Fotó: MTI/Soós Lajos

Fotó: MTI/Soós Lajos

„Hatalmas dicsőség, hogy az idén hazánkban rendezik meg az esztendő legjelentősebb sporteseményét. A magyar válogatott minden idők legnagyobb létszámú csapatával vesz részt a világbajnokságon” – jelentette be Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár. „Uralkodók, ál­lam- és kormányfők jönnek Budapestre, hogy láthassák a csodát, és személyesen szurkolhassanak az atlétika szuperhőseinek” – mondta Né­­meth Balázs, a vb-t szervező Budapest 2023 Zrt. vezérigazgatója.

Nemzeti Atlétikai Központ

Június derekán ingyenes családi nappal nyitották meg hivatalosan – parkavatással, szórakoztató programokkal, futóversenyekkel – a Csepel-sziget északi részén, a Ráckevei-Duna partján a budapesti Nemzeti Atlétikai Központ és Szabad­időparkot. Az állandó nézőtéren 20 ezer, a mobil lelátókon 15 ezer szurkoló foglalhat helyet. A létesítmény a világbajnokság után a magyar atlétika kiemelt versenyhelyszíneként és edzőközpontjaként nemcsak a verseny-, hanem az utánpótlás- és szabadidősport szolgálatába is áll.
A belépőjegyet váltott nézők a stadionpark élményzónájában ingyen megismerhetik, kipróbálhatják, használhatják a különféle versenyágak jellegzetes kellékeit. A főváros szívében, az Erzsébet téren létesített szurkolói zóna pedig belépőjegy nélkül látogatható. Az atlétikai központ villamossal, busszal, HÉV-vel, bérelhető elektromos autóval és dunai hajókkal is közvetlenül megközelíthető.

A sportesemények sorában az atléták seregszemléje – az olimpiai játékok és a labdarúgó-világbajnokság mellett – a harmadik legnagyobb szabású rendezvény. Kétszáz országból több mint 2000 sportoló, 3500 újságíró érkezett hazánkba, a vendégek eligazodását 2500 önkéntes segíti.

Az előzetes pénzügyi kalkulá­ciók tisztes nyereséget jeleznek. A világbajnokság a televíziós közvetítések gyártási költségével, a kom­­mu­ni­ká­ciós kampánnyal, a versenyzők, a technikai stáb, a média és a nézők kiszolgálásával, a győzteseknek járó pénzdíjakkal együtt bruttó 70 mil­liárd forintba kerül. Ugyanakkor 130 milliárd forintnyi bevétel várható a kereskedelem, a szállítás és a távközlés megnövekedő forgalmából, a mintegy 200 ezer budapesti vendégéjszakából, a közvetítések hatvanmilliárdos reklámértékéből, a szpon­­zorációs összegekből. Ötven­ezer külföldi érdeklődőre számíthatunk, akik száznál is több országból – így Jamaicából, Malajziából, Új-Zélandról, Kínából is – vásároltak belépőjegyet.

Nemzetközi kiállítás

Márton Anita Birminghamben nyert fedett pályás vb-aranyérme, Pars Krisztián londoni olimpián használt kesztyűje és Baji Balázs londoni vb-n viselt cipője is ott lesz a versenyek színhelyéhez közeli Etele Plazában a világbajnokság végéig ingyenesen megtekinthető MOWA (Museum of World Athletics, világatlétikai múzeum)-kiállításon. A tablók a vb-k történetét mutatják be, a vitrinekben pedig érmek, serlegek, mezek, cipők, zászlók, programfüzetek serege vehető szemügyre. A látogatók kezükbe vehetik a sporteszközöket, beállhatnak a svéd Armand Duplantis rúdugró 622 cm-es világrekordja alá: a lécre felnézve alig hihető, hogy ez a magasság átugorható lehet.

S hogy szerte a világban senki ne maradjon le a versenyekről, arról a háromszáz konténerből épített közvetítőváros gondoskodik: kétszáznál is több államból egymilliárd néző követheti nyomon élőben az eseményeket. A nagyszabású ünnepélyes megnyitó programon augusztus 19-én este negyed 7-től a szervezők sztárvendégekkel és meglepetés­ajándékkal várják a nézőket a Nemzeti Atlétikai Központban.

Az első est döntői során – mindennap há­rom finálét rendeznek – futnak a 4×400 méteres vegyes váltók, amely az egyetlen versenyszám, ahol egy csapatban küzdenek a női és férfi atléták. S ezen a napon kezdi meg a versenyzést Halász Bence világbajnoki bronzérmes kalapácsvetőnk, akitől másnap, a nemzeti ünnepün­kön sorra kerülő döntőben szép eredményt várunk. S tudjuk, hogy a megméretéseken induló hatvanhárom honfitársunk is mindent megtesz majd a jó szereplésért. Buzdításban nem lesz hiány: minden jegy elkelt.

A szervezők minden vidéki sportrajongót utazásra buzdítanak. En­nek keretében az ország bármely pontjáról a maximum 2023 fo­rintért vásárolt jegy augusztus ­18–27. között vonaton a kelenföldi állomásig és a Déli, Keleti, Nyugati pályaudvarig, Volánbusszal a Népliget és Stadion állomásra, illetve a budapesti elérést biztosító vasútállomásig, valamint 19–28. között visszautazásra jogosít.

 

HALÁSZ Bence
Halász Bence. Fotó: MTI/EPA/Robert Ghement

 

Láss csodát!

Különleges útvonalat jelöltek ki a maratoni futás (illetve a 20 és 35 kilométeres gyaloglás) résztvevőinek: Budapest csodás – az UNESCO világörökség részét képező – utcáin-­terein a 10 kilométeres pályán négy kört megtéve augusztus 26-án a világ legjobb női, majd másnap a férfi maratonistái teljesítik a távot. 
A mezőny a Hősök teréről rajtol, az Andrássy úton – a városligeti paloták, az Oktogon és az Operaház után – az Erzsébet téri óriáskerék mellett elhaladva a József Attila utcán át érkezik az Akadémia épülete elé, s onnan a felújított Lánchídon és az Alagúton át fut tovább. A Budai Vár mögött a Vérmezőn keresztül jut el a Várkert Bazárig, onnan a Duna-parton vezet az út vissza a Lánchídig, majd ismét az Andrássy út következik, végül a Hősök terén lesz a befutó. A Hősök tere–Andrássy út–Hősök tere útvonalon a női és a férfi rövidebb gyaloglófutamok 19–20-án egy-, a hosszabbak 24-én két kilométeres körön zajlanak.
Egyedülálló lehetőség, hogy 27-én, közvetlenül a hivatalos maratoni verseny nyomában ugyanezen a rendkívüli útvonalon bármelyik vállalkozó szellemű sportszerető is lefuthatja a távot.


 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek