
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

A jövő évi költségvetés tervezetében az egészségügyi ágazat kiadásaira összesen 3919,3 milliárd forint áll rendelkezésre, azaz 280,5 milliárd forinttal több, mint a 2025. évi költségvetésben – közölte a napokban a Nemzetgazdasági Minisztérium, hozzátéve, hogy a kormány célja tehát továbbra is az, hogy megerősítse a közfinanszírozott egészségügyi ellátást.
Kép: A kormányzat igyekszik a legmodernebb orvosi eszközökkel felszerelni a kórházakat
Összesen 3919,3 milliárd forint áll rendelkezésre a 2026-os költségvetési törvényjavaslat alapján az egészségügyi ágazat kiadásaira, azaz 280,5 milliárd forinttal több, mint a 2025. évi költségvetésben – hangsúlyozza a minisztérium az MTI ismertetése szerint.
Az egészségügyben az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb béremelési programját hajtotta végre a kormány, amelynek eredményeképpen az orvosok és az ápolók bére is többszörösére nőtt 2010 óta. „2026-ban az összevont szakellátás előirányzaton a magasabb színvonalú betegellátás érdekében 168,8 milliárd forinttal terveztünk magasabb forrást, az egészségügyi szolgáltatók kiegészítő finanszírozásként 80,0 milliárd forinttal kapnak majd többet, míg a gyógyszertámogatásokra és nagy értékű gyógyszerfinanszírozásra is 46,9 milliárd forinttal fordít többet a kormány” – sorolta a nemzetgazdasági tárca.
A költségvetés összetett szerkezete miatt az ágazati források több helyről érkeznek, nem kizárólag egy soron szerepelnek.
A kormány idén több mint 450 milliárd forinttal fordít többet megelőzésre és az emberek egészségének védelmére az egészségügyi költségvetésben, mint tavaly – mondta a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára a minap az Edelényi Koch Róbert Kórház és Rendelőintézet új mammográfiás készülékének átadásán. Rétvári Bence elmondta, ebből az összegből jut többek között új berendezésekre, vizsgálatokra, és bővülő, javuló egészségügyi ellátásra országszerte. Az Edelényben átadott új készülék sok tízezer hölgy számára jelent egy sokkal közelebbi diagnosztizálási lehetőséget, a kormány pedig arra törekszik, hogy mindenkihez minél közelebb kerüljenek a szűrővizsgálatok – tette hozzá.
Az államtitkár szerint nem az összeg mértéke számít, hanem az, hogy abból családtagokat lehet a családban minél tovább egészségben megőrizni. Megjegyezte, az elmúlt másfél évtizedben mintegy 5 évvel emelkedett Magyarországon az egészségben eltöltött évek száma, ezt a tendenciát lehet javítani a hasonló készülékekkel. Kiemelte, a mammográfiás berendezések a hölgyek esetében „egy nagy bajt tudnak még időben jelezni”. Ezek a gépek biztonságérzetet is nyújtanak, hiszen a családok azon nő tagjai, akik elmennek a vizsgálatokra, „sokkal nagyobb biztonságban vannak” – tette hozzá.
Rétvári Bence hangsúlyozta, az egészségügyben a gyógyítás mellett a megelőzés is nagyon fontos, és azoknál, akiket egy mammográfiás készülékkel időben diagnosztizálnak, 85 százalék fölötti a gyógyulási arány. Emiatt fontos, hogy a magyar egészségügy nemcsak a gyógyításhoz szükséges eszközök megújulásával fejlődik, hanem egyre több és egyre modernebb olyan készülék is van, amely a betegségek időben, korán történő diagnosztizálását segíti elő – mondta.
Az államtitkár ismertette, hogy országszerte félszáz olyan szűrőközpont van, ahol a nők megjelenhetnek, és megvizsgálják őket a szervezett szűrések alkalmával. A nők kétévente kapják azokat a behívókat, melyek emlékeztetik őket arra, hogy „van egy mindenki számára nyitva álló, ingyenes lehetőség” a szakértői vizsgálatra – fűzte hozzá. Kiemelte, 2002-ben, az első Orbán-kormány indította el az emlőszűrések országos rendszerét. Elmondta, az elmúlt másfél-két évben a kormány – együttműködve a tisztiorvosi szolgálattal és az Országos Kórházi Főigazgatósággal – tíz helyen cserélte le kórházakban és rendelőkben a legmodernebb digitális készülékekre a régebbi gépeket.
Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár a napokban Szombathelyen kijelentette: a kormány elkötelezett a magyar egészségügyi ellátórendszer fejlesztésében, annak részeként a Markusovszky Kórház fejlesztésében is, ezt jól mutatja, hogy kormányzásuk évei alatt több mint 24 milliárd forint jutott az intézmény fejlesztésére, például 12 ezer négyzetméteren épült fel az új belgyógyászati tömb, olyan onkológiai centrum működik az intézményben, amelyben ugyanazt az ellást kapják meg a betegek, mint a fővárosi országos hatáskörű intézményben. Az államtitkár Szombathelyen azt is hangsúlyozta, hogy a magyar kormány igyekszik a legmodernebb orvosi eszközökkel felszerelni a kórházakat, követve az orvostechnológia gyors fejlődését. Elmondta, ez is oka volt annak, hogy 2010 óta megháromszorozták az egészségügyi alapban lévő összeget, idén pedig 150 milliárd forint többletforrást biztosítanak a költségvetésben a kórházak dologi kiadásaira.
Az egészségügyi államtitkár korábban azt is közölte, hogy elkötelezettek a mentődolgozók munkakörülményeinek javításában és nemzeti forrásból 33 mentőállomást fognak felújítani. Takács Péter a kispesti mentőállomáson tartott sajtótájékoztatón azt is elmondta, hogy az elmúlt időszakban 120 mentőállomást újítottak fel, és csaknem hatvanat építettek. Az államtitkár bejelentette, hogy a Komárom-Esztergom vármegyei kisbéri mentőállomás komplex megújítására 60 millió forintot bocsátanak a mentőszolgálat rendelkezésére belügyminisztériumi keretből.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu